ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از انتظارات سرمایه گذاران بازار طلا

یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۲۴

بر اساس ارزیابی هفتگی سایت کیتکو (Kitco News)، سرمایه گذاران خرد و فعالین حرفه ای پیش بینی می کنند که قیمت طلا تا روز جمعه افزایش خواهد یافت و حتی تعدادی از تحلیلگران نیز انتظار رسیدن قیمت طلا به ۱۳۰۰ دلار را دارند.
این هفته ۱۹ تحلیلگر و معامله گر حرفه ای در ارزیابی هفتگی کیتکو شرکت کرده اند. ۶۸ درصد پیش بینی افزایش قیمت طلا، ۱۱ درصد پیش بینی کاهش قیمت طلا و ۲۱ درصد هم پیش بینی روند خنثی را دارند. در همین حال، ۷۴۴ سرمایه گذار خرد هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده اند. ۵۷ درصد طرفدار روند صعودی، ۳۱ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۳ درصد هم طرفدار روند خنثی هستند.
در ارزیابی هفته گذشته، ۵۶ درصد فعالین حرفه ای و سرمایه گذاران خرد پیش بینی افزایش قیمت طلا را داشتند، اما طلا هفته را با ۰٫۷ درصد کاهش در محدوده ۱۲۸۸ د لار به پایان رساند. از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا به امروز، دقت پیش بینی اکثریت فعالین حرفه ای بازار طلا با ۲۷ پیش بینی درست از ۴۵ هفته برابر ۵۹ درصد بوده و دقت پیش بینی اکثریت سرمایه گذاران خرد نیز با ۲۸ پیش بینی درست از ۴۴ هفته برابر ۶۴ درصد بوده است.

.

نظرات فعالین حرفه ای بازار طلا 

.

آدام باتن، مدیر ForexLive: “من انتظار دارم که در پایان ماه نوامبر شاهد تشدید جریانات ریسک گریزی و در نتیجه افزایش قیمت طلا در بازار باشیم.”
افشین نبوی، مدیر دفتر معاملاتی MKS: این فعال حرفه ای بازار طلا جزو افرادی است که انتظار رسیدن قیمت طلا به ۱۳۰۰ دلار را دارد. “به نظر می رسد که ارزش دلار در حال تضعیف شدن است. ظاهرا افزایش نرخ بهره ماه دسامبر فدرال رزرو بر قیمت ها تاثیر داده شده و به همین دلیل انتظار می رود که این هفته شاهد افزایش قیمت طلا در بازار باشیم.”
جیم وایکوف، تحلیلگر ارشد تکنیکال کیتکو: “نمودار های تکنیکال طلا اندکی به نفع خریداران هستند.”
فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد RJO Futures: فیلیپ معتقد است که طلا می تواند در میان مدت به دلیل فرا رسیدن زمان انقضای قرارداد های آپشن افت کند. اما از نظر او طلا در معاملات این هفته افزایش قیمتی را تجربه خواهد کرد و بر اساس قدرت فعلی خریداران حتی احتمال شکست ۱۳۰۰ دلار نیز وجود دارد.
واینبرگ، تحلیلگر Commerzbank: این فعال حرفه ای بازار طلا بر این باور است که روند میان مدت خنثی و متمایل به صعودی خواهد بود، اما از دید بلند مدت انتظار دارد که حرکت بعدی طلا صعودی باشد. وی به این موضوع تاکید دارد که طلا با وجود افزایش قوی قیمت های سهام و بیت کوین توانسته موقعیت خود را حفظ کند. “با وجود اینکه دلایل زیادی برای فروش طلا وجود دارد، اما بازار توانسته موقعیت خود را حفظ کند. به همین دلیل اگر طلا نتواند به سطوح پایین تری حرکت کند، موج بعدی بازار صعودی خواهد بود.”
نیک اگزارهوس، اقتصاددان ارشد CIBC World Markets: این فعال حرفه ای بازار معتقد است که در میان مدت روند طلا اندکی متمایل به نزولی خواهد بود. او معتقد است که حرکت نزولی دلار در واکنش به گزارش نشست ماه نوامبر فدرال رزرو آمریکا تقریبا به پایان رسیده و این خبر خوبی برای طلا نیست. با این حال اگزارهوس انتظار ندارد که حرکت نزولی طلا خیلی قابل توجه باشد و پیش بینی می کند که طلا تنها تا کف قیمتی دامنه محدود نوسانی اخیر پایین خواهد آمد.
باب ماسون، تحلیلگر تکنیکال FXempire.com: باب ماسون هم پیش بینی کاهش قیمت طلا تا روز جمعه آینده را دارد. با این حال معتقد است که در حال حاضر هیچ عاملی نمی تواند طلا را از دامنه محدود نوسانی میان مدت خارج کند. “شاید طلا اندکی بیش از حد واقعی قیمت گذاری شده و شاید دلار هم اندکی کمتر از قیمت واقعی ارزش گذاری شده است. اگر تنش های سیاسی کاهش یابند، می توان انتظار اصلاح نزولی در بازار طلا را داشت.”
کوین گردی، رئیس شرکت Phoenix Futures and Options LLC: گردی معتقد است که روند کوتاه مدت بازار طلا خنثی است. “در طول هفته گذشته شاهد حرکات قیمتی صعودی با حجم بالایی در بازار بودیم، با این حال طلا هنوز هم در محدوده ۱۲۷۲ تا ۱۲۹۸ در نوسان است. برای من، میانگین متحرک ۲۰۰ روز در ۱۲۷۲ سطح مهمی است. اگر قیمت در زیر این سطح بسته شود، شاهد تشدید جریانات تثبیت سود خریداران طلا در بازار خواهیم بود.”
رابین بار، تحلیلگر فلزات در Societe General: رابین هم پیش بینی بازار بدون روند را دارد. او معتقد است که این هفته تحلیلگران به شاخص های اقتصادی و نظرات مقامات فدرال رزرو در رابطه با سیاست های پولی آینده آمریکا توجه خواهند کرد. علاوه بر این، معامله گران به نشست اوپک هم توجه خواهند داشت. “شاید نشست اوپک تاثیر غیر مستقیمی بر طلا بگذارد.”

.

دیدگاه سرمایه گذاران خرد و فعالین حرفه ای بازار نسبت به روند این هفته طلا