اقتصاد آمریکا: تحلیل هفتگی دلار

یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۸

هفته گذشته حرکات قیمتی دلار آمریکا تحت تأثیر اخبار سیاسی قرار داشت. هفته گذشته طرح اصلاح مالیاتی جمهوری خواهان با طرح اصلاح مالیاتی سنای آمریکا تفاوت زیادی داشت و این مسئله موجب شد تا فرآیند تجدیدنظر در اصلاح مالیات‌ها دوباره آغاز شود. به‌احتمال‌زیاد، طرح اصلاح مالیات‌های سنا باعث خواهد شد تا کاهش مالیات‌ها تا سال ۲۰۱۹ به تعویق بیفتد. واکنش دلار آمریکا به این اخبار منفی بود. معامله گران انتظار داشتند که سیاست‌های انبساطی مالی دولت آمریکا موجب رشد قوی اقتصادی و تورمی‌شود و درنتیجه فدرال رزرو نرخ بهره را با سرعت بیشتری افزایش دهد. کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران به تحقق وعده انتخاباتی ترامپ در رابطه با کاهش مالیات‌ها موجب شد تا دلار آمریکا به رشد متوالی سه‌هفته‌ای خود پایان دهد.
با نگاه به آینده می‌توان گفت که ادامه مذاکرات در رابطه با اصلاح مالیات‌ها و اخبار سیاسی مربوط به دولت آمریکا همانند هفته گذشته دلار را تحت تأثیر قرار خواهند داد. بااین‌حال این بار حرکات قیمتی دلار بسیار پیچیده‌تر خواهد بود، چون‌که این هفته داده‌های اقتصادی مهمی از آمریکا منتشر خواهد شد و همچنین سخنرانی اعضای کلیدی فدرال رزرو را هم در پیش داریم. روز سه‌شنبه جنت یلن، رئیس فعلی فدرال رزرو آمریکا سخنرانی خواهد کرد. در ماه فوریه، جروم پاول جای جنت یلن را خواهد گرفت. در ادامه داده‌های تورمی و خرده‌فروشی آمریکا منتشر خواهند شد. پیش‌بینی می‌شود که هر دو شاخص بخش مصرف‌کنندگان ضعیف باشند، اما با توجه به روند شاخص‌های اقتصادی ماه‌های اخیر آمریکا، احتمال اینکه هر دو شاخص به‌طور غیرمنتظره‌ای بهتر از انتظارات بازار باشند وجود دارد.
همچنان بازار به افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر اعتقاد دارد و این یعنی بایستی در ارزیابی انتظارات نرخ بهره‌ای بیشتر به شانس افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ توجه کرد. در شرایط فعلی به نظر می‌رسد که مسائل سیاسی تأثیر بیشتری بر انتظارات نرخ بهره‌ای دارند. بااین‌حال، هنوز هم تغییر در برآوردهای نرخ بهره‌ای فدرال رزرو آمریکا –شاید به خاطر نظرات رئیس فدرال رزرو یا انحراف بیش‌ازحد شاخص‌های اقتصادی از مقدار پیش‌بینی‌ها- می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر آینده سیاست‌های پولی آمریکا بگذارد.