اقتصاد آمریکا: تحلیل هفتگی دلار

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۷:۲۲

هفته گذشته دلار آمریکا به واکنش منفی خود نسبت به چشم‌انداز سیاست‌های مالی دولت آمریکا ادامه داد. آینده سیاست‌های مالی دولت آمریکا، که قرار است با بهبود فعالیت‌های اقتصادی و تقویت تورم موجب افزایش سریع‌تر نرخ بهره شود، در هاله‌ای از ابهام فرورفته است. نمایندگان جمهوری‌خواه طرح اصلاح مالیاتی خود را به تائید کل نمایندگان مجلس رسانده‌اند، طرحی که تفاوت فاحشی با طرح اصلاح مالیات‌های سنای آمریکا دارد. درواقع تفاوت اصلی میان طرح پیشنهادی مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در موضوع حذف طرح خدمات درمانی اوباماست. این مسئله موجب می‌شود تا فرآیند تائید طرح اصلاح مالیات‌ها پیچیده‌تر شود.
در همین حال، تحقیقات در رابطه با ارتباط کمپین انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۶ با روسیه، به حلقه‌های نزدیک رئیس‌جمهور آمریکا رسیده است. بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، رابرت مولر اسنادی از کمپین انتخاباتی ترامپ رو کرده، که نشانگر تلاش‌های او برای تبانی با روسیه بوده است. این موضوع نگرانی سرمایه‌گذاران از بحران سیاسی به وجود آمده در دولت آمریکا را تشدید کرده و امیدها به پیشرفت اصلاحات قانونی را از بین برده است.
این هفته گزارش مهم اقتصادی در تقویم دیده نمی‌شود. همچنین معاملات این هفته به دلیل جشن شکرگزاری کوتاه خواهد بود. بااین‌حال احتمالاً سرمایه‌گذاران به شاخص Markit PMI ماه نوامبر توجه خواهند کرد. همچنین جنت یلن، رئیس فدرال رزرو آمریکا، نیز سخنرانی خواهد کرد و گزارش آخرین نشست فدرال رزرو آمریکا نیز منتشر خواهد شد. ازآنجایی‌که تکلیف افزایش نرخ بهره ماه دسامبر تعیین‌شده و بر قیمت‌ها نیز تأثیر داده‌شده است، انتظار می‌رود که رویدادهای سیاسی و تأثیر آن بر چشم‌انداز سیاست‌های پولی سال ۲۰۱۸ محرک اصلی دلار آمریکا باشند.
ازآنجایی‌که حجم معاملات این هفته به دلیل تعطیلات آمریکا پایین خواهد بود، انتظار می‌رود که حرکات قیمتی محدودی را در بازار شاهد باشیم. اما اگر رویدادهای سیاسی آمریکا بر چشم‌انداز آتی اقتصاد این کشور تأثیر بگذارند، حرکات قیمتی شدیدی را در بازار شاهد خواهیم بود و میزان نوسانات به خاطر حجم پایین معاملات تشدید خواهد شد. به همین دلیل بهتر است که این هفته معامله گران با احتیاط بیشتری کار کنند.