اقتصاد استرالیا: آیا روند نزولی AUDUSD احیا خواهد شد؟

یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۳۳

گزارش نشست ماه نوامبر فدرال رزرو آمریکا نشان می دهد که هنوز بانک مرکزی آمریکا از رشد تورم این کشور نگران است و هنوز سرنوشت افزایش نرخ بهره بعد از ماه دسامبر ۲۰۱۷ هم معلوم نیست. اینکه در سال ۲۰۱۸ نرخ بهره چند بار افزایش خواهد یافت، سوال مهمی است که ذهن همه معامله گران را به خود مشغول کرده است. به همین دلیل هر عقب نشینی فدرال رزرو از افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ می تواند دلار آمریکا را تضعیف کند.
با این حال به افزایش ارزش دلار استرالیا هم نمی توان امیدوار بود. بانک رزرو استرالیا تمایلی به افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک ندارد و همچنان نرخ بهره را در پایین ترین سطوح تاریخی حفظ خواهد کرد. علاوه بر این، هفته گذشته صندوق بین المللی پول پیشنهاد داده که نرخ بهره استرالیا حداقل برای یک سال دیگر بدون تغییر در سطح ۱٫۵ درصدی باقی ماند و بعد از آن هم نرخ بهره به تدریج افزایش یابد. تنها یک مرحله افزایش در نرخ بهره آمریکا می تواند مزیت نرخ بهره ای استرالیا را از بین ببرد.
این هفته داده های اقتصادی مهمی از آمریکا، چین و استرالیا منتشر خواهد شد. شاخص PMI بخش تولیدی چین می تواند بر حرکات قیمتی AUDUSD تاثیر بگذارد، اما در نهایت این داده های اقتصادی آمریکاست که روند جفت ارز را مشخص خواهد کرد. روز چهارشنبه گزارش تولید ناخالص داخلی آمریکا برای سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷ منتشر خواهد شد. انتظار می رود که شاهد تعدیل مثبت در GDP آمریکا باشیم و رشد اقتصادی از ۳ درصد به ۳٫۴ درصد تغییر کند. اگر شاخص های اقتصادی آمریکا با پیش بینی ها انطباق داشته باشند، دلار آمریکا رشد خواهد کرد و در نتیجه می توان انتظار ادامه روند نزولی AUDUSD را داشت.