اقتصاد استرالیا: تاثیر سخنرانی مقامات بانک مرکزی بر AUD

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۷:۰۳

هفته گذشته گزارش اشتغال استرالیا برای ماه اکتبر منتشر شد، که به‌طور قابل‌توجهی بهتر از انتظارات بازار بود. هرچند که رشد کلی اشتغال پایین‌تر از پیش‌بینی‌ها بود، اما دلیل اصلی آن، کاهش بیش‌ازحد موقعیت‌های شغلی پاره‌وقت بود. درواقع رشد موقعیت‌های شغلی تمام‌وقت قابل‌توجه بود و نرخ بیکاری نیز به پایین‌ترین سطح از اوایل سال ۲۰۱۳ رسیده است. در کل رشد اشتغال استرالیا از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا به امروز ۳۳۶ هزار واحد بوده است. ازآنجایی‌که کل نیروی کار استخدام‌شده استرالیا ۱۲ میلیون نفر است، چنین رشدی قابل‌توجه است.
بااین‌حال، دلار استرالیا هنوز در برابر دلار آمریکا عملکرد ضعیفی دارد. درحالی‌که عملکرد اقتصاد استرالیا خوب و در برخی مواقع عالی است، اما وضعیت سیاست‌های پولی بانک رزرو استرالیا و چشم‌انداز افزایش نرخ بهره از خریداران دلار استرالیا حمایت نمی‌کند. اخیراً AUDUSD تحت تأثیر گزارش ضعیف رشد دستمزدها تضعیف‌شده است و آخرین داده‌های تورمی نیز نگران‌کننده بودند. بانک رزرو استرالیا هم از خریداران حمایت نمی‌کند. نرخ بهره استرالیا در پایین‌ترین سطح تاریخی ۱٫۵ درصدی بدون تغیر باقیمانده است و انتظار نمی‌رود که در آینده نزدیک تغییری کند. درواقع بر اساس قیمت‌گذاری‌ها در بازار آتی، ازنظر بازار نرخ بهره تا اواسط سال ۲۰۱۸ تغییری نخواهد کرد. علاوه بر این بانک رزرو استرالیا اعلام کرده که افزایش نرخ بهره در سایر بانک‌های مرکزی جهان، تأثیری بر سیاست‌های پولی این کشور نخواهند داشت. بانک مرکزی تمایلی به رشد ارزش دلار استرالیا ندارد و به همین جهت از هر فرصتی برای تضعیف AUD استفاده می‌کند.
به‌طور خلاصه، داده‌های اقتصادی استرالیا تأثیر چندانی بر حرکات قیمتی دلار استرالیا ندارند، به‌خصوص که رشد اشتغال نیز بر رشد تورم تأثیری مثبتی نگذاشته است. در همین حال مقامات بانک مرکزی نیز در سخنرانی‌های خود بیشتر به دنبال تضعیف ارزش دلار استرالیا در جهت حمایت از بخش صادراتی و تقویت فشارهای تورمی ناشی از کاهش قیمت دلار استرالیا در بازارهای جهانی هستند. این هفته مقامات زیادی سخنرانی خواهند کرد، که رئیس بانک مرکزی نیز جزوی از آن‌هاست. بر همین اساس ریسک‌های پیش روی AUDUSD نزولی هستند. اما ازآنجایی‌که تقویم اقتصادی آمریکا نیز تقریباً خالی است، انتظار می‌رود که حرکات قیمتی AUDUSD محدود باشند.