اقتصاد استرالیا: چرا واکنش دلار استرالیا به داده های بازار کار محدود خواهد بود؟

یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۱

با شروع هفته معاملاتی جدید انتظار می‌رود که خریداران دلار استرالیا از سوی ضعف دلار آمریکا حمایت شوند. هفته گذشته خبرها از طرح اصلاح مالیات‌ها حاکی از این بود که اصلاح مالیات‌ها تا سال ۲۰۱۹ اجرا نخواهد شد. این مسئله موجب تضعیف ارزش دلار آمریکا شد، اما ضعف دلار آمریکا در برابر دلار استرالیا چندان قابل‌توجه نبود. حتی گزارش هفتگی مدعیان بیکاری آمریکا نیز نتوانست از AUDUSD حمایت کند. دو هفته قبل شاخص مدعیان بیکاری آمریکا به پایین‌ترین سطح چند دهه گذشته رسیده بود، به همین دلیل افزایش شاخص مدعیان بیکاری در هفته گذشته تأثیر چندانی بر انتظارات سرمایه‌گذاران نگذاشت.
همچنان معامله گران AUDUSD بایستی به حرکات قیمتی دلار آمریکا توجه کنند، چون‌که بانک رزرو استرالیا هیچ برنامه خاصی ندارد. بانک رزرو استرالیا بازهم نرخ بهره را در پایین‌ترین سطح تاریخی نگه‌داشته و به نظر می‌رسد که عجله‌ای به افزایش نرخ بهره ندارد. حتی گزارش سیاست‌های پولی بانک مرکزی نیز نشان می‌داد که رشد قوی ارزش دلار استرالیا ریسک جدی برای رشد اقتصادی و تورمی این کشور است.
هفته گذشته جفت ارز AUDUSD روند خاصی نداشت، هرچند که بازگشت نزولی جفت ارز از اوج قیمتی ۲۰۱۷ تضعیف‌شده است و جفت ارز در دامنه محدودی در حال نوسان است. به‌احتمال‌زیاد این هفته نیز بازار خنثی خواهد بود. مهم‌ترین گزارش اقتصادی این هفته استرالیا، داده‌های اشتغال این کشور است. اگر رشد اشتغال قوی باشد، دلار استرالیا با حمایت خریداران مواجه خواهد شد، اما انتظار نمی‌رود که واکنش جفت ارز به داده‌های اشتغال به حدی باشد که بتواند نرخ برابری را از روند خنثی خارج کند. گزارش هفته گذشته بانک رزرو استرالیا نشان می‌داد که رشد ضعیف دستمزدها همچنان بر تورم این کشور تأثیر چندانی نمی‌گذارد، حتی باوجوداینکه رشد اشتغال استرالیا قوی بوده است. به همین دلیل تا زمانی که رشد قوی اشتغال نتوانسته نرخ تورم را بالا ببرد، تأثیر آن بر دلار استرالیا نیز محدود خواهد بود. چون‌که منجر به تغییر سیاست‌های پولی بانک مرکزی نخواهد شد.
به‌احتمال‌زیاد در معاملات این هفته جفت ارز بیشتر به حرکات قیمتی دلار آمریکا توجه کند. بااین‌حال بایستی معامله گران توجه کنند که از دید تکنیکال حتی ادامه حرکات خنثی فعلی می‌تواند منجر به شکست خط روند نزولی میان‌مدت AUDUSD شود. روندی که از روز ۲۰ سپتامبر شروع‌شده است. در کل انتظار می‌رود که روند نزولی فعلی ادامه یابد، اما تا زمانی که دامنه محدود نوسانی فعلی شکسته نشده، روند نزولی نیز احیا نخواهد شد.