تحلیل هفتگی بازار نفت خام

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۶:۰۹

برای اولین بار در شش هفته گذشته، بازارهای آتی نفت خام سبک (WTI) و نفت برنت در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. نگرانی سرمایه‌گذاران از پیوستن روسیه به تمدید توافق کاهش سطح تولید نفت اوپک، کاهش برآوردهای تقاضای نفت و افزایش سطح تولید نفت آمریکا دلیل اصلی کاهش قیمت نفت بوده‌اند. قیمت ژانویه نفت خام سبک با ۰٫۴۷ درصد کاهش به ۵۶٫۷۱ دلار و قیمت فوریه نفت برنت با ۱٫۳۶ درصد کاهش به ۶۲٫۵۵ دلار رسیده است.
مهم‌ترین عاملی که در شرایط کنونی بر بازار نفت تأثیر می‌گذارد، انتظارات نسبت به تمدید توافق کاهش سطح تولید نفت اوپک و تولیدکنندگان بزرگ دنیاست. توافق فعلی در ماه مارس سال ۲۰۱۸ خاتمه می‌یابد. این مسئله چندین ماه است که دلیل اصلی حرکات قیمتی بازار نفت بوده است. هرچند که شواهد زیادی از تأثیر مثبت توافق نفتی در حل مسئله مازاد عرضه جهانی نفت حکایت دارند، اما روند دست‌یابی به اهداف تعیین‌شده در توافق کُند است و هنوز سطح عرضه نفت به زیر متوسط پنج‌ساله نرسیده است. به همین دلیل انتظار می‌رود که برای رسیدن به چنین هدفی، توافق کاهش سطح تولید نفت اوپک تا بعد از ماه مارس ۲۰۱۸ تمدید شود. به‌احتمال‌زیاد چنین تصمیمی در نشست روز ۳۰ نوامبر اوپک اتخاذ خواهد شد.
همچنین رالی صعودی هفته‌های اخیر از سوی بهبود تقاضا و تشدید تنش‌ها در خاورمیانه افزایش‌یافته است. تنش‌ها در خاورمیانه تهدیدی برای تولید نفت محسوب می‌شود. علاوه بر این، طوفان‌های هاروی و ایرما آمریکا نیز با تأثیر موقت بر عملکرد تعداد زیادی از پالایشگاه‌ها از بازار نفت حمایت کرده‌اند. صندوق‌های پوششی و کالایی نیز از بازار نفت حمایت می‌کنند، به‌طوری‌که تعداد خالص قراردادهای خرید به بالاترین سطح در دو سال اخیر رسیده است.
در مقابل، اوایل هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی برآوردهای رشد تقاضا برای سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را کاهش داد. IEA با کاهش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای برآوردهای تقاضا برای سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود در نیمه اول سال ۲۰۱۸ همچنان مسئله مازاد عرضه جهانی نفت حل‌نشده باقی بماند. در گزارش ماهانه اوپک هم آمده است که رشد تقاضای جهانی نفت به دلیل افزایش سطح تولید آمریکا با چالش‌های جدی مواجه خواهد بود. سطح تولید نفت آمریکا به بالاترین سطح تاریخی رسیده و احتمال روند افزایش سطح تولید نفت در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه خواهد یافت. شرکت بیکر هویز (Baker Hughes) نیز در گزارش هفتگی خود اعلام کرده که تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا تغییری نکرده و بعد از افزایش شدید دور قبل، در ۷۳۸ واحد باقی‌مانده است.
با توجه به اینکه گزارش‌های مثبت و منفی بازار یکدیگر را خنثی می‌کنند، انتظار می‌رود که حرکت بزرگ بعدی بازار نفت به دلیل تصمیمات اتخاذشده در صندوق‌های پوششی و کالایی به راه بیفتد. آخرین داده‌های کمیسیون معامله گران آتی کالای آمریکا نشان می‌دهد که تعداد خالص قرار داده‌های خرید صندوق‌ها به بالاترین سطح از ماه مارس رسیده، درحالی‌که تعداد قراردادهای فروش به پایین‌ترین سطح در هفت ماه گذشته رسیده است. پیش‌بینی می‌شود که شرایط تغییر کند. در حال حاضر خریداران نفت در وضعیت آسیب‌پذیری قرارگرفته‌اند. درواقع بر اساس تئوری گله (Herd Theory)، اگر یکی از صندوق‌های پوششی شروع به نقد کردن معاملات خرید کند، سایر صندوق‌ها هم شروع به بستن قراردادهای خرید خواهند کرد. از سوی دیگر نمی‌توان انتظار داشت که در شرایط کنونی، خریداران جدیدی وارد بازار شوند. تا نشست نفتی اوپک زمان کمی مانده و همچنین قیمت نفت به اوج‌های قیمتی جدیدی رسیده است. به همین دلیل شاید بهتر باشد که روند کوتاه‌مدت نفت را نزولی در نظر گرفت.