تحلیل هفتگی بازار نفت خام

یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۷

قیمت آتی نفت خام سبک (WTI) به بالاترین سطح قیمتی دو سال اخیر رسید و قیمت نفت برنت نیز در اوج چندین ساله معامله می‌شود. سرمایه‌گذاران به اخبار مربوط به خط لوله انتقال نفت کانادا به آمریکا (Keystone) واکنش مثبت نشان داده‌اند. اختلال به وجود آمده در این خط لوله موجب کاهش سطح ذخایر نفت خام آمریکا خواهد شد. قیمت ماه ژانویه نفت خام سبک با ۳٫۹۵ درصد افزایش به ۵۸٫۹۵ دلار رسیده و قیمت نفت برنت نیز با ۱٫۴۷ درصد افزایش در ۶۳٫۴۷ دلار بسته‌شده است.
کاهش انتقال نفت کانادا به آمریکا موجب شده تا قیمت قراردادهای آتی با سررسید نزدیک‌تر، به بالاتر از قیمت ماه‌های آینده برسد. درواقع قیمت آتی ماه ژانویه نفت خام سبک ۴ سنت بالاتر از قراردادهای ماه فوریه معامله می‌شود. این وضعیت در سه سال گذشته بی‌سابقه بوده است. روز ۱۶ نوامبر، نشت نفت در خط لوله Keystone موجب کاهش روزانه انتقال نفت خام از کانادا به آمریکا شد. این مسئله باعث می‌شود تا سطح ذخایر نفت خام آمریکا در کوشینگ اوکلاهاما (منبع اصلی ذخایر نفت) کاهش یابد. در گزارش دیگر، اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش داد که سطح ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۱۷ نوامبر با ۱٫۹ میلیون بشکه کاهش به ۴۵۷٫۱۴ میلیون بشکه رسیده است. همچنین تعداد دکل‌های فعال نفت خام آمریکا برای اولین بار از ماه ژوئیه افزایش‌یافته است. در هفته منتهی به ۲۲ نوامبر، نُه دکل نفتی دیگر هم فعال‌شده و تعداد کل دکل‌ها به ۷۴۷ واحد رسیده است.
این هفته، هفته پرکاری برای معامله گران نفت خواهد بود. مهم‌ترین رویداد این هفته اخبار مربوط به خط لوله Keystone و نشست اوپک در روز ۳۰ نوامبر است. انتظار می‌رود که قیمت آتی نفت خام همچنان به روند صعودی ادامه دهد و هرچقدر که زمان تعمیر خط لوله Keystone طولانی‌تر شود، حرکات صعودی بیشتر بسط خواهند یافت. برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که تا دو هفته آینده نیز مشکل خط لوله نفت کانادا به آمریکا حل نخواهد شد. روز ۳۰ نوامبر، نشست اوپک در وین برگزار خواهد شد. انتظار می‌رود که توافق کاهش سطح تولید نفت اوپک از ماه مارس ۲۰۱۸ تا ماه دسامبر تمدید شود.
بر اساس گزارش بلومبرگ، اوپک و روسیه چارچوبی را برای تمدید توافق تهیه کرده‌اند. بااین‌حال هنوز جزئیات این طرح مشخص نیست و طبق اخبار منتشرشده هنوز توافق جامعی صورت نگرفته است. اکثریت اعضای اوپک به دنبال تمدید توافق هستند، اما مسئله اصلی حمایت روسیه از این توافق است. در ماه اکتبر، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد که از تمدید توافق کاهش سطح تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ حمایت می‌کند. اما در این میان اظهارنظرهای سایر مقامات و همچنین اخبار منتشرشده در رسانه‌های روسی، سرمایه‌گذاران را به شک و تردید انداخته است.
تنها تمدید توافق نفتی اوپک می‌تواند منجر به نوسان شدید قیمت نفت شود، به‌خصوص که بازار تا حدودی زیادی تمدید توافق تا پایان سال ۲۰۱۸ را بر قیمت‌ها تأثیر داده است. اگر مدت‌زمان تمدید توافق کمتر از ۹ ماه باشد، قیمت نفت سقوط خواهد کرد. اگر روسیه هم از تمدید برنامه کاهش سطح تولید کنار بکشد، بازهم قیمت نفت کاهش خواهد یافت. اما اگر اوپک و روسیه برنامه کاهش سطح تولید نفت را تمدید کنند و همچنین سطح کاهش تولید نفت نیز بیشتر از دور قبل باشد، قیمت نفت به‌شدت افزایش خواهد یافت.