آخرین روز معاملاتی سال ۲۰۱۷

جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۳

بعد از چهار تا پنج روز نوسان و حرکات خنثی قیمتی در بازار، از دیروز شاهد حرکات قیمتی نسبتاً خوبی در بازار ارز خارجی بودیم. EURUSD به بالاترین اوج قیمتی یک ماه اخیر در زیر ۱٫۱۹۶۰ دلار رسیده، GBPUSD به بالای ۱٫۳۴۶۰ عبور کرده و USDJPY هم به زیر ۱۱۳ سقوط کرده است. دلیل اصلی این حرکات، ضعف دلار آمریکا بوده اما رشد شاخص‌های سهام آمریکا هم به رشد این جفت ارزها کمک کرده است. باوجوداینکه دیروز نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا افزایش یافت، اما بازهم شاهد افت ادامه‌دار ارزش دلار در بازار بودیم. این روند نزولی از ابتدای سال ۲۰۱۷ جریان داشته است. بخشی از افت ارزش دلار آمریکا را می‌توان به داده‌های اقتصادی آمریکا ربط داد، که تا حدودی ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بودند. کسری تجاری آمریکا افزایش‌یافته، شاخص مدعیان بیکاری بهبودی نداشته و تنها شاخص PMI بخش تولیدی شیکاگو بهبودیافته است.
در معاملات دیروز، یورو و فرانک سوئیس بهترین عملکرد را داشتند. USDCHF با تأخیر به گزارش قوی مصرف‌کنندگان UBS واکنش نشان داد، درحالی‌که یورو از سوی گزارش بولتن اقتصادی بانک مرکزی اروپا حمایت شد. طبق این گزارش بانک مرکزی، “رشد اقتصادی ناحیه یورو خوب و قوی است و همچنین رشد اقتصادی به‌طور گسترده‌ای در کشورها و بخش‌های مختلف دیده می‌شود. انتظار می‌رود که رشد تورم خالص در میان‌مدت به‌تدریج افزایش یابد. درحالی‌که این چشم‌انداز به نفع یورو است، اما هیچ تأثیری بر انتظارات نرخ بهره‌ای بازار نمی‌گذارد. آلمان همچنان با بحران تشکیل دولت ائتلافی مواجه است. حزب SPD آلمان از آنگلا مرکل خواسته که یک دولت ائتلافی بزرگ دیگری را تشکیل دهد. این خبر خوبی برای آنگلا مرکل نیست.
دیروز هر سه ارز کالایی بازار در برابر دلار آمریکا تقویت شدند. USDCAD برای اولین بار از اواسط ماه اکتبر به زیر ۱٫۲۶ سقوط کرده است. در هفت روز معاملاتی گذشته رالی صعودی در این جفت ارز دیده نشده و نرخ برابری به کف قیمتی دو ماه اخیر رسیده است. در دلارهای استرالیا و نیوزیلند هم‌چنین حرکاتی دیده می‌شود، و هر دو جفت ارز AUDUSD و NZDUSD به بالاترین سطوح قیمتی تاریخی اخیر رسیده‌اند. عبور قیمت نفت خام سبک به بالای ۶۰ دلار و حرکت قوی روزهای اخیر نفت همچنان از دلار کانادا حمایت می‌کند.