آیا سال ۲۰۱۸ سال ورود بانک های مرکزی به دنیای ارز های دیجیتال خواهد بود؟

چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰

درحالی‌که بانک‌های مرکزی نقش پررنگی در دنیای بازارهای مالی ایفا می‌کنند، هنوز تمایل چندانی به استفاده از ارزهای رمزینه ندارند و ترجیح می‌دهند که از دور نظاره‌گر اتفاقات این بازار باشند. اما آیا شرایط در سال ۲۰۱۸ تغییر خواهد کرد؟ برخی از تحلیلگران معتقدند که بانک‌های مرکزی از سال ۲۰۱۸ بیت کوین را به ترازنامه خود اضافه خواهند کرد. اما چنین انتظاری واقع‌بینانه نیست. درواقع هدف خریداران معمول بیت کوین با اهداف بانک‌های مرکزی تفاوت اساسی دارد. خریداران بیت کوین می‌خواهند ۱۰ برابر دارایی خود بازدهی کسب و کنند و درعین‌حال از ویژگی تراکنش‌های ناشناس بیت کوین استفاده کنند. اما بانک‌های مرکزی نیازی به بازدهی بالا یا تراکنش‌های بی‌نام ندارند. وظیفه بانک‌های مرکزی تعهد به ایجاد ثبات در ارزهای محلی است و به همین دلیل دارایی‌های که در ترازنامه بانک‌های مرکزی ثبت می‌شوند، تنها برای رسیدن به این هدف است.
اگر قدرت خرید ارزهای محلی مثل دلار یا پوند کاهش یابد، بانک‌های مرکزی با جمع‌آوری ارز از بازار (از طریق سیاست‌های انقباضی) از ارز محلی حمایت می‌کنند. برای چنین کاری معمولاً بانک‌های مرکزی بخشی از دارایی‌های خود را می‌فروشند که به آن عملیات بازار آزاد گفته می‌شود. دارایی‌های که نوسانات کمی دارند (مثل اوراق قرضه دولتی) گزینه بهتری برای عملیات بازار آزاد بانک مرکزی هستند. اما قیمت بیت کوین معمولاً هر هفته بین ۲۰ تا ۳۰ درصد نوسان می‌کند. با چنین نوسان شدیدی نمی‌توان انتظار داشت که بانک‌های مرکزی از بیت کوین استفاده کنند. این یعنی بیت کوین نمی‌تواند به بانک‌های مرکزی در رسیدن به اهداف خود کمکی کند. به همین خاطر انتظار نمی‌رود که بانک‌های مرکزی بیت کوین را به‌عنوان دارایی در ترازنامه خود ثبت کنند.
بااین‌حال شاید برخی از بانک‌های مرکزی که با تحریم‌های بین‌المللی مواجه هستند (مثل بانک مرکزی روسیه)، شاید دارایی‌های دلاری خود را کاهش دهند و به‌جای آن از بیت کوین استفاده کنند. اما بایستی توجه داشت که چنین تصمیم احتمالی از سوی بانک‌های مرکزی تنها جنبه سیاسی خواهد داشت نه اینکه واقعاً بانک‌های مرکزی به بیت کوین نیاز دارند. همچنین بسیاری از بانک‌های مرکزی به دنبال انتشار ارزهای دیجیتال هستند تا مردم عادی از آن‌ها استفاده کنند. این ارزهای دیجیتال هم با فناوری بلاک چِین (Blockchain) تولید خواهند شد، اما بانک‌های مرکزی برای محدود کردن نوسانات این ارزهای دیجیتال مجبور خواهند بود که از نظام‌های پولی ثابت استفاده کنند. یعنی هر واحد از ارز دیجیتال را با یک مقدار مشخصی از پول بدون پشتوانه تضمین کنند. به‌طور مثال به این شکل که هر ارز دیجیتال منتشرشده نشانگر یک دلار باشد.
اما آیا چنین ارزهای دیجیتالی که هیچ ریسکی برای استفاده‌کننده ندارند، برای سرمایه‌گذاران و کاربران ارزهای دیجیتال جالب خواهند بود؟ به‌خصوص که چنین ارزهای دیجیتالی هیچ تفاوتی با ارزهای بدون پشتوانه (Fiat) نخواهند داشت. در چنین شرایطی تنها زمانی ارزهای دیجیتال منتشرشده توسط بانک‌های مرکزی با استقبال مردم روبرو خواهد شد، که یک ویژگی خاصی نسبت به سایر ارزهای دیجیتال داشته باشند: ناشناس بودن تراکنش‌ها. در حال حاضر هم همه از ارزهای فیزیکی مثل سکه و اسکناس بیشتر استفاده می‌کنند، چون‌که تا حدودی حریم خصوصی افراد را حفظ می‌کنند. اما چنین اقدامی برای بانک‌های مرکزی می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. به همین خاطر اگر بانک‌های مرکزی به دنبال انتشار ارزهای دیجیتال باشند، تنها ارزهایی دوام خواهند آورد که ناشناس بودن تراکنش‌ها را ضمانت کنند.