ارزیابی سایت کیتکو از چشم انداز بازار طلا در سال ۲۰۱۸

یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۹:۲۸

بر اساس ارزیابی سایت کیتکو (Kitco News)، فعالین حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد پیش‌بینی می‌کنند که سال ۲۰۱۸ سال خوبی برای طلا باشد. این هفته به‌جای ارزیابی هفتگی، کیتکو ارزیابی از چشم‌انداز سال ۲۰۱۸ بازار طلا را تهیه‌کرده و مشارکت‌کنندگان مهم بازار نظر خود را در رابطه با وضعیت بازار طلا در سال ۲۰۱۸ اعلام کرده‌اند. تقریباً هر دو گروه پیش‌بینی می‌کنند که طلا بر رشد ۱۳ درصدی سال ۲۰۱۷ خواهد افزود. طلا آخرین روز معاملاتی سال ۲۰۱۷ را در بالای ۱۳۰۰ دلار به پایان رسانده است.
طبق نظرسنجی آنلاین، از ۱۵۲۷ سرمایه‌گذار خردی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، ۶۴ درصد طرفدار روند صعودی طلا در سال ۲۰۱۸ هستند. طبق این ارزیابی، ۲۴ درصد شرکت‌کنندگان انتظار دارند که قیمت طلا به بالای ۱۵۰۰ دلار برسد. ۱۷ درصد دیگر نیز انتظار دارند که قیمت طلا بین ۱۴۰۰ تا ۱۴۹۹ دلار در نوسان باشد. ۳۲ درصد هم پیش‌بینی می‌کنند که قیمت طلا بین ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۹ دلار باقی خواهد ماند.
در همین حال ۸۲ فعال حرفه‌ای (معامله‌گر و تحلیلگر) در این ارزیابی شرکت کردند. ۵ درصد معتقدند که قیمت طلا بین ۱۲۰۰ تا ۱۲۹۹ دلار خواهد بود. ۲ درصد پیش‌بینی می‌کنند که قیمت طلا بین ۱۲۰۰ تا ۱۲۹۹ دلار خواهد بود. ۲۹ درصد فعالین حرفه‌ای هم که بیش از سایرین بدبین هستند و معتقدند که طلا در پایان سال ۲۰۱۸ به زیر ۱۱۰۰ دلار خواهد رسید.
یکی از مخاطبان کیتکو (سرمایه‌گذار خرد) هم پیش‌بینی کرده که قیمت طلا به بالای ۱۵۰۰ دلار خواهد رسید. از نظر او، افزایش تورم و تضعیف ارزش دلار آمریکا دلیل اصلی رشد قیمت طلا خواهند بود. این سرمایه‌گذار خرد در ادامه گفت، “دلیل دوم من برای افزایش قیمت طلا، رشد اخیر قیمت سهام آمریکاست که اوج‌های تاریخی خود را در طول سال ۲۰۱۷ شکسته است و بر اساس سودی که به هر سهم داده خواهد شد، قیمت به حد منطقی خود رسیده و به همین دلیل شاهد اصلاح شدید و نزولی در بازار سهام آمریکا خواهیم بود، که احتمالاً برخی از سرمایه‌گذاران ترجیح خواهند داد تا بخشی از سرمایه خود را از بازار سهام به بازار طلا انتقال دهند و به همین دلیل تقاضا برای طلا افزایش یابد.” وی در رابطه با ارزهای رمزینه هم گفت که قیمت ارزهای دیجیتال کاهش خواهد یافت. از نظر او، تشدید مقررات مالی در بازارهای ارز رمزینه موجب خروج سرمایه‌گذاران از این بازار خواهد شد و به همین دلیل سرمایه‌گذاران به دارایی امن و حافظ ارزش دیگری (مثل طلا) روی خواهند آورد.
در همین حال، ۱۵ نفر از ۲۳ فعال حرفه‌ای بازار طلا (۶۵ درصد) پیش‌بینی می‌کنند که طلا سال ۲۰۱۸ را در سطوح بالاتری به پایان خواهد رساند. در کنار معامله‌گران و تحلیلگران حرفه‌ای بازار، کیتکو بخشی از دیدگاه‌های بانک‌های سرمایه‌گذاری را هم به این گزارش اضافه کرده است. ۳۰ درصد فعالین حرفه‌ای هم پیش‌بینی می‌کنند که قیمت طلا در سال ۲۰۱۸ در سطوح پایین‌تری بسته خواهد شد. ۴ درصد بقیه هم پیش‌بینی می‌کند که طلا در همین سطوح فعلی نوسان خواهد کرد.

.
آدریان دی، مدیر شرکت Adrian Day Asset Management: آدریان دی پیش‌بینی می‌کنند که طلا سال ۲۰۱۸ را در اطراف ۱۳۹۷ دلار به پایان برساند. او معتقد است که برآوردهای نرخ بهره‌ای فدرال رزرو در قیمت‌ها تأثیر داده‌شده و احتمالاً فرآیند افزایش نرخ بهره ملایم و کُند خواهد بود، که از قیمت طلا حمایت خواهد کرد. وی در ادامه افزود که وضعیت اروپا دوباره می‌تواند به هم بریزد (مذاکرات BREXIT، وضعیت مبهم دولت آلمان، افزایش ناراحتی لهستان و مجارستان از فرانسه و آلمان، انتخابات ایتالیا و مذاکرات بدهی دولت یونان). علاوه بر این سایر ریسک‌های سیاسی جهانی مثل، بحران شبه‌جزیره کره، بحران خاورمیانه، روسیه، حمایت آمریکا از اکراین و ادامه تشدید تنش‌ها در دریای چین جنوبی هم می‌توانند تقاضا برای دارایی‌های حافظ ارزش و امن را تقویت کنند. وی همچنین به رشد شدید قیمتی بازارهای سهام هم اشاره کرده که شاید در اواسط سال ۲۰۱۸، شاخص‌های سهام با یک اصلاح نزولی همراه شوند. “با توجه به اینکه قیمت سهام شرکت‌ها بیش‌ازحد معمول بالا است، احتمالاً اصلاح نزولی هم شدیدتر خواهد بود و این مسئله به قیمت طلا کمک خواهد کرد.”

.
کومرتس بانک (Commerzbank): این بانک هم انتظار دارد که قیمت طلا افزایش یابد. در چشم‌انداز سالانه‌ای که از سوی این بانک ارائه‌شده، آمده است که “نرخ بهره واقعی بسیار پایین است و در برخی موارد حتی منفی است. در همین حال هزینه فرصت در نگهداری طلا همچنان نزدیک به صفر یا منفی است، که نشانگر افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری در غرب است. ریسک‌های سیاسی بی‌شماری در اروپا، آمریکا و سایر نقاط جهان وجود دارند که می‌توانند تقاضای طلا را افزایش دهند. به‌احتمال‌زیاد قیمت طلا در طول سال ۲۰۱۸ افزایش خواهد یافت و در پایان سال در محدوده ۱۳۵۰ دلار معامله خواهد شد.”

.
رونالد-پیتر استوفرل (Ronald-Peter Stoeferle)، مدیر دارایی Incrementum AG و مؤلف گزارش سالانه “طلایی که به آن ایمان داریم” (In Gold We Trust): این فعال حرفه‌ای بازار پیش‌بینی می‌کند که قیمت طلا در سال ۲۰۱۸ به ۱۵۰۰ دلار خواهد رسید. “ما انتظار داریم که نرخ تورم افزایش یابد و نرخ بهره واقعی کاهش یابد. علاوه بر این، ریسک‌های سیاسی فعلی هم از طلا حمایت می‌کنند. طلا پایین‌ترین سطح قیمتی خود را در پایان سال ۲۰۱۵ ثبت کرده و از آن زمان کف قیمتی قوی را تشکیل داده است. بر اساس تئوری داو، مرحله دوم بعد از تشکیل کف، مشارکت عموم در بازار است و ما در حال حاضر در ابتدای این مرحله هستیم. باوجوداینکه طلا با ریسک‌های نزولی زیادی مواجه بود، اما عملکرد خوبی به نمایش گذاشت (افزایش شاخص‌های سهام، افزایش قیمت املاک و مستغلات، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، تورم نسبتاً پایین، اطمینان بالای مردم به بانک‌های مرکزی و سیاستمداران). همین‌که این موانع از سر راه طلا کنار روند (تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای و کاهش قیمت سهام)، قدرت روند صعودی طلا هم تقویت خواهد شد.”

.
گلدمن ساکس (Goldman Sachs): گلدمن ساکس انتظار دارد که قیمت طلا کاهش یابد. در چشم‌انداز ارائه‌شده توسط این بانک، تحلیلگران معتقدند که قیمت طلا در ۱۲ ماه آینده برابر ۱۲۲۵ دلار خواهد بود. گلدمن ساکس که پیش‌بینی می‌کند در پایان سال ۲۰۲۰ قیمت طلا به ۱۳۷۵ دلار خواهد رسید، سه عاملی که بر قیمت طلا تأثیر منفی می‌گذارند را چنین توضیح می‌دهد: ادامه بهبود رشد اقتصادی در اقتصادهای پیشرفته، “بازار به برآورد نرخ بهره‌ای ما از تعداد مراحل افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ نزدیک می‌شود،” و انتظار نمی‌رود که در بازه ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ بحران سیاسی یا رکود اقتصادی قوی به وقوع بپیوندد.
آدام باتن (Adam Button)، تحلیلگر ارشد ForexLive.com: “من انتظار دارم که سال ۲۰۱۸ سال سختی برای طلا باشد. رشد خوب اقتصاد جهانی و افزایش نرخ بهره از سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ بر قیمت‌ها تأثیر خواهد گذاشت و طلا سال را در محدوده ۱۰۵۰ دلار به پایان خواهد رساند.”

.
فیلیپ وانگ (Philip Wang)، مدیر تولید محتوای IGIvision International Crop Shanghai: این فعال حرفه‌ای معتقد است که طلا در سطوح فعلی سال ۲۰۱۸ را به پایان خواهد رساند. “در کنار ثبات دلار آمریکا و همچنین عدم افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا تا اواسط سال ۲۰۱۹ و همچنین درآمدهای خوب شرکت‌ها (به خاطر کاهش مالیات‌های آمریکا) که می‌تواند همچنان از رالی صعودی شاخص‌های سهام حمایت کند و همچنین افزایش نرخ بهره واقعی به خاطر ادامه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و تورم ضعیف آمریکا، احتمال اینکه طلا در بالای ۱۳۰۰ دلار باقی بماند، تقریباً غیرمحتمل است. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران از کسری بالای بودجه آمریکا، که می‌تواند منجر به اصلاح نزولی و شدید قیمت سهام شود و تنش‌های سیاسی نگران هستند. همچنین این احتمال وجود دارد که تقاضای فیزیکی چین و هند افزایش یابد. در حال حاضر هم نرخ بهره آمریکا بالاست و اگر نرخ بهره سه بار دیگر هم افزایش یابد، واقعاً نمی‌توان انتظار داشت که قیمت طلا در پایان سال ۲۰۱۸ به ۱۳۰۰ دلار برسد و حتی در اوایل سال ۲۰۱۹ به بالای این مقاومت عبور کند.”

.

برآورد قیمتی سرمایه گذاران خرد از آینده قیمت طلا در سال ۲۰۱۸