ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از انتظارات سرمایه گذاران بازار طلا

یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۳۹

بر اساس ارزیابی هفتگی سایت کیتکو، اکثریت فعالین حرفه‌ای پیش‌بینی کاهش قیمت طلا تا روز جمعه آینده را دارند. این اولین بار از اواخر ماه اکتبر است که فعالین حرفه‌ای نسبت به روند طلا بدبین شده‌اند. در همین حال، اکثریت سرمایه‌گذاران خرد هنوز هم به افزایش قیمت طلا امیدوار هستند.
در ارزیابی این هفته ۱۹ فعال حرفه‌ای شرکت کرده‌اند. ۵۸ درصد پیش‌بینی کاهش قیمت طلا، ۲۱ درصد پیش‌بینی افزایش قیمت طلا را دارند و ۲۱ درصد دیگر هم پیش‌بینی می‌کنند که بازار بدون روند خواهد بود. در همین حال ۶۱۹ سرمایه‌گذار خرد هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کردند. ۴۶ درصد طرفدار روند صعودی، ۳۸ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۵ درصد طرفدار روند خنثی هستند.
در نظرسنجی قبلی، ۶۸ درصد فعالین حرفه‌ای و ۵۷ درصد سرمایه‌گذاران خرد پیش‌بینی افزایش قیمت طلا را داشتند. بااین‌حال طلا با سقوط از زیر ۱۳۰۰ دلار، هفته را در محدوده ۱۲۸۰ دلار به پایان رساند. از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا به امروز، دقت پیش‌بینی اکثریت فعالین حرفه‌ای بازار با ۲۷ پیش‌بینی درست از ۴۶ پیش‌بینی برابر ۵۹ درصد و دقت پیش‌بینی اکثریت سرمایه‌گذاران خرد با ۲۸ پیش‌بینی درست از ۴۵ هفته برابر ۶۲ درصد بوده است.

.

نظرات فعالین حرفه ای بازار طلا 

.

باب هبرکرون، کارگزار ارشد کالا در RJO Futures: این فعال حرفه‌ای بازار پیش‌بینی می‌کند که قیمت طلا همچنان تحت‌فشارهای نزولی قرار خواهد داشت، اما انتظار شکست کف قیمتی طلا را هم ندارد. همانند سایرین، هبرکورن هم معتقد است که با نزدیک شدن به نشست اواسط ماه دسامبر فدرال رزرو آمریکا، طلا تحت‌فشار قرار خواهد گرفت. انتظار می‌رود که در نشست بعدی فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره به‌اندازه ۰٫۲۵ درصد افزایش یابد. علاوه بر این، از نظر هبرکورن هرگونه پیشرفتی در کاهش مالیات‌های آمریکا موجب رشد قیمت سهام و کاهش تقاضا برای دارایی‌های امنی مثل طلا خواهد شد. “من به مشتری‌ها گفته‌ام که کمتر از دو هفته به نشست بعدی فدرال رزرو زمان باقی‌مانده است. تا روز نشست فدرال رزرو آمریکا من دلیلی برای رالی صعودی طلا نمی‌بینیم، مگر اینکه تنش‌های سیاسی تشدید شوند.”
رابین بار، تحلیلگر بازار در Societe Generale: رابین بار هم نظرات مشابهی دارد. “افزایش قریب‌الوقوع نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا موجب تشدید فشارهای نزولی بر بازار طلا خواهد شد.”
کن موریسن، سردبیر روزنامه Morrison on the Markets: موریسن معتقد است که طلا می‌تواند به زیر حمایت ۱۲۷۰ دلاری سقوط کند. “عدم موفقیت رالی صعودی طلا در عبور از مقاومت ۱۳۰۰ دلاری، دلیل اصلی خروج خریداران از بازار طلا بوده است. در طول ۱۰ روز گذشته، خالص قراردادهای آتی طلا بیش از ۶۰ هزار واحد کاهش‌یافته (۱۳ درصد) و قیمت طلا نیز ۲۰ دلار پایین آمده است. این وضعیت نشانگر خروج خریداران از بازار است، که بخشی از آن‌ها به خاطر منقضی شدن قراردادهای آتی ماه دسامبر است. ازآنجایی‌که تعداد خالص قراردادهای آتی طلا به اواسط ماه اوت بازگشته و دلار هم بدون روند است، شاید بتوان گفت که جریانات پول تا پایان سال میلادی بدون روند و خنثی خواهد بود. در طول دو ماه گذشته، ۱۲۷۰ دلار سه بار از بازار طلا حمایت کرده است و طبق قانون کلی هر چه تعداد برخورد بازار به یک حمایت بیشتر باشد، احتمال شکست حمایت در برخورد بعدی بیشتر است. به‌احتمال‌زیاد این هفته شاهد شکست حمایت ۱۲۷۰ دلاری خواهیم بود.”
ریچارد بیکر، سردبیر Eureka Miner Report: بیکر هم پیش‌بینی کاهش قیمت طلا را دارد و معتقد است که طلا نسبت به سرنوشت اصلاح مالیات‌ها حساس است. “هرچند که رأی‌گیری سنا تا به امروز (جمعه) به تعویق افتاده، اما به‌احتمال‌زیاد سنا طرح اصلاح مالیات‌ها را تصویب خواهد کرد و فاز مصالحه در رابطه با جزئیات طرح هم سرنوشت مشابهی خواهد داشت (در رأی‌گیری اخیر، سنا به طرح اصلاح مالیات‌ها رأی مثبت داده است). این موضوع می‌تواند تأثیر منفی بر قیمت طلا بگذارد، چون‌که کاهش مالیات‌ها موجب بهبود رشد اقتصادی آمریکا، رشد قوی دلار آمریکا و فراهم شدن شرایط برای افزایش بیشتر نرخ بهره خواهد شد. گزارش خوب و بهتر از انتظارات GDP آمریکا هم نشان داد که روند بهبود رشد اقتصادی آمریکا با رشد ۳٫۳ درصدی تقویت‌شده است. نکته مهم و کلیدی که بایستی به آن توجه داشت، تغییرات نرخ بازدهی اوراق ده‌ساله خزانه‌داری آمریکاست. اگر نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا به بالای ۲٫۴ درصد عبور کند، طلا سقوط خواهد کرد.”
آدریان دی، رئیس و مدیر اجرایی Adrian Day Asset Management: آدریان دی پیش‌بینی می‌کند که قیمت طلا افزایش خواهد یافت. “طلا در انتهای پایینی دامنه محدود نوسانی قرار دارد و به همین دلیل هر خبر مثبتی برای بازار طلا می‌تواند قیمت این فلز گران‌بها را افزایش دهد.”
مارک لبویت، سردبیر VR Gold Letter: لبویت معتقد است که طلا در دوره فصلی مثبتی قرار دارد و همچنین به نظر می رسد که شاید بیت کوین موقتاً جذابیت خود را برای سرمایه‌گذاران از دست بدهد.”
افشین نبوی، سرپرست دفتر معاملاتی MKS: نبوی از آن دسته تحلیلگرانی است که پیش‌بینی می‌کند بازار در دامنه خنثی بین ۱۲۶۵ تا ۱۲۹۵ باقی خواهد ماند. افشین نبوی معتقد است که خبری وجود ندارد که بتواند طلا را از دامنه خنثی خارج کند.

.

دیدگاه سرمایه گذاران خرد و فعالین حرفه ای بازار نسبت به روند این هفته طلا