ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از انتظارات سرمایه گذاران بازار طلا

یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۵۹

بر اساس ارزیابی هفتگی سایت کیتکو (Kitco News)، اکثریت فعالین حرفه‌ای بازار نسبت به روند این هفته طلا بدبین هستند. این در حالی است که در میان سرمایه‌گذاران خرد تقریباً طرفداران روند نزولی و صعودی برابر است. هفته گذشته قیمت طلا در میان افزایش ارزش دلار آمریکا سقوط کرد. سرمایه‌گذاران مدتی است که منتظر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو هستند و شاخص‌های سهام نیز به خاطر امیدواری سرمایه‌گذاران به کاهش مالیات‌ها رشد کرده‌اند. در این میان شکست حمایت کلیدی (کف قیمتی چندین ماهه) و سقوط طلا به زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روز هم بر شدت فروش‌ها افزوده است. برخی از معامله‌گران و تحلیلگران انتظار دارند که در معاملات این هفته سرمایه‌گذاران خلاف روندی بازار وارد بازار طلا خواهند شد و قیمت را به تعادل خواهند رساند، درحالی‌که عده‌ای دیگر به خاطر ساختار تکنیکال بازار پیش‌بینی کاهش بیشتر قیمت طلا و افزایش ارزش دلار را دارند.
در ارزیابی این هفته، ۱۹ معامله‌گر و تحلیلگر حرفه‌ای شرکت کردند. ۵۳ درصد پیش‌بینی می‌کنند که قیمت طلا تا روز جمعه کاهش خواهد یافت. ۳۷ درصد پیش‌بینی افزایش قیمت طلا و ۱۱ درصد هم پیش‌بینی بازار بدون روند را دارند. در همین حال، ۸۴۷ سرمایه‌گذار خرد هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کردند. ۴۷ درصد طرفدار روند صعودی، ۴۶ درصد طرفدار روند نزولی و ۶ درصد هم طرفدار روند خنثی بودند.
در ارزیابی هفته قبل، برای اولین بار از ماه اکتبر اکثریت فعالین حرفه‌ای (۵۸ درصد شرکت‌کنندگان در ارزیابی) پیش‌بینی کاهش قیمت طلا را داشتند و اکثریت سرمایه‌گذاران خرد (۴۶ درصد) هم پیش‌بینی افزایش قیمت طلا را داشتند. بااین‌حال هفته گذشته قیمت طلا از محدوده ۱۲۷۵ دلاری سقوط کرد و تا محدوده ۱۲۴۴ پایین آمد. از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا به امروز، دقت پیش‌بینی اکثریت فعالین حرفه‌ای با ۲۸ پیش‌بینی درست از ۴۶ هفته برابر ۶۱ درصد بوده است. دقت پیش‌بینی اکثریت سرمایه‌گذاران خرد هم با ۲۷ پیش‌بینی درست از ۴۷ هفته برابر ۵۷ درصد بوده است.

.

نظرات فعالین حرفه ای بازار طلا 

.

کوین گردی (Kevin Grady)، رئیس شرکت Phoenix Futures and Options LLC: گردی معتقد است که طلا با سقوط به زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روز همچنان تحت‌فشار فروش قرار خواهد داشت. با شروع معاملات هفته جدید، فروشندگان با افزایش قیمت طلا دوباره وارد بازار خواهند شد. “میانگین متحرک ۲۰۰ روز سطح مهمی برای بازار طلاست.” وی بر این مسئله تأکید دارد که این حمایت کلیدی پیش از سقوط هفته گذشته، برای مدت طولانی از بازار طلا حمایت کرده بود و به همین خاطر انتظار دارد که این میانگین متحرک به مقاومت تبدیل‌شده باشد.
شارلی ندوس (Charlie Nedoss)، استراتژیست ارشد LaSalle Futures Group: ندوس معتقد است که احتمال برخورد قیمت طلا به ۱۲۴۰ دلار وجود دارد. “نمودار طلا در هم و بر هم است و دلار هم وضعیت خوبی دارد.”
ریچارد بیکر (Richard Baker)، سردبیر Eureka Miner Report: بعد از سقوط طلا به پایین‌ترین سطح قیمتی نیمه دوم سال ۲۰۱۷، بیکر هم انتظار دارد که قیمت بیش از این کاهش یابد. او معتقد است که کاهش قیمت طلا به خاطر حرکت سرمایه‌ها از دارایی‌های امن به سمت دارایی‌های ریسکی است، که در این میان گزارش‌های خوب اشتغال روز جمعه آمریکا هم به این جریان خروج سرمایه از دارایی‌های امن کمک کرده است. “با رشد دوباره بازارهای جهانی سهام و بعد از انتشار گزارش‌های اشتغال ماه نوامبر آمریکا، طلا نسبت به شاخص S&P 500 به پایین‌ترین سطح جدیدی رسید. احتمالاً این هفته طلا با محدوده کلیدی ۱۲۵۰ دلاری درگیر خواهد شد، اما چشم‌انداز بازار خیلی جالب نیست: روز جمعه طلا به کف قیمتی ۱۲۴۴ دلاری برخورد کرد و احتمال اینکه طلا با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۱۷ به محدوده ۱۲۲۵ دلاری برسد، جدی است.”
پیتر هاگ (Peter Hug)، مدیر معاملات جهانی Kitco Metals: هاگ معتقد است که با نزدیک شدن به نشست این هفته فدرال رزرو آمریکا، به‌احتمال‌زیاد قیمت طلا کاهش خواهد یافت، اما بعد از پایان نشست شاهد بازگشت صعودی قیمت طلا خواهیم بود. به همین دلیل این فعال حرفه‌ای جزو افرادی است که پیش‌بینی می‌کند طلا هفته را در محدوده مثبت به پایان خواهد رساند.
جورج جرو (George Gero)، مدیر شرکت RBC Wealth Management: جرو هم پیش‌بینی افزایش قیمت طلا را دارد. “وضعیت بازار طلا بهبودیافته است. ما همه عوامل منفی را بر قیمت‌ها تأثیر داده‌ایم. به همین خاطر می‌توان انتظار داشت که از این سطوح قیمتی خریداران وارد بازار شوند.”
سین لوسک (Sean Lusk)، مدیر صندوق پوششی Walsh Trading: لوسک هم انتظار جهش صعودی قیمت طلا را دارد. او معتقد است که با افزایش رشد دلار آمریکا، بخشی از حرکت نزولی اخیر طلا می‌تواند به خاطر جریانات تثبیت سود باشد. “این شاید فرصت خوبی برای خرید طلا و نقره باشد.”

.

دیدگاه سرمایه گذاران خرد و فعالین حرفه ای بازار نسبت به روند این هفته طلا