ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از انتظارات سرمایه گذاران بازار طلا

یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۴۱

بر اساس ارزیابی هفتگی کیتکو (Kitco News)، اکثریت سرمایه‌گذاران و فعالین حرفه‌ای انتظار دارند که جهش صعودی هفته گذشته در معاملات این هفته هم ادامه یابد. روز چهارشنبه فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را افزایش داد، اما اشاره‌ای به مرحله بعدی افزایش نرخ بهره نکرد. در واکنش به این تصمیم فدرال رزرو قیمت طلا افزایش یافت.
روز سه‌شنبه و پیش از شروع جهش صعودی، شاهد سقوط قیمت طلا به پایین‌ترین سطح قیمتی چند ماه اخیر بودیم. بااین‌حال، تحلیلگران معتقدند که این کاهش قیمتی طلا در ماه‌های دسامبر سال‌های قبل هم مشاهده‌شده بود و هر بار که فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر اشاره می‌کند، سرمایه‌گذاران تأثیر افزایش نرخ بهره را بر قیمت طلا اعمال می‌کنند و همین‌که نرخ بهره افزایش یافت، رالی صعودی شروع می‌شود. این حرکت قیمتی معمولاً به خاطر استراتژی “فروش با شایعات و خرید با واقعیات” است.
در ارزیابی این هفته ۱۹ تحلیلگر و معامله‌گر حرفه‌ای شرکت کرده‌اند. ۶۸ درصد پیش‌بینی می‌کنند که قیمت طلا تا روز جمعه آینده افزایش خواهد یافت. ۲۱ درصد پیش‌بینی می‌کنند که قیمت طلا کاهش خواهد یافت و ۱۱ درصد هم پیش‌بینی می‌کنند که روند بازار خنثی خواهد بود. در همین حال ۱۰۵۵ سرمایه‌گذار خرد هم در ارزیابی آنلاین شرکت کردند. ۵۷ درصد طرفدار روند صعودی، ۳۲ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۱ درصد هم طرفدار روند خنثی هستند.
هفته گذشته ۵۳ درصد فعالین حرفه‌ای انتظار کاهش قیمت طلا را داشتند، درحالی‌که اکثریت سرمایه‌گذاران خرد (۴۷ درصد) طرفدار افزایش قیمت طلا بودند. بااین‌حال طلا هفته قبل را در محدوده مثبت به پایان رساند. از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا به امروز، دقت پیش‌بینی اکثریت فعالین حرفه‌ای بازار با ۲۸ پیش‌بینی درست از ۴۷ هفته برابر ۶۰ درصد بوده است. دقت پیش‌بینی اکثریت سرمایه‌گذاران خرد هم با ۲۸ پیش‌بینی درست از ۴۸ هفته برابر ۵۸ درصد بوده است.

.

نظرات فعالین حرفه ای بازار طلا 

.

آدریان دی (Adrian Day) مدیر شرکت مدیریت سرمایه: “معمولاً طلا پیش از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو با کاهش قیمتی مواجه می‌شود و بعد از افزایش نرخ بهره دوباره رشد می‌کند.” آدریان دی انتظار دارد که قیمت طلا افزایش یابد. “در طول چند هفته گذشته قیمت طلا به خاطر پیش‌بینی‌ها و انتظارات بازار از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو کاهش‌یافته بود. هرچند که افزایش نرخ بهره برای بازار غیرمنتظره نبود، اما نظرات فدرال رزرو به نفع طلا تمام شد. به همین خاطر انتظار داریم که طلا اکثر افت‌های قیمتی هفته اخیر را جبران کند.”
کوین گردی (Kevin Grady)، رئیس شرکت Phoenix Futures and Options: گردی انتظار دارد که طلا به میانگین متحرک ۲۰۰ روز برسد، که تقریباً در محدوده ۱۲۷۶ دلاری قرارگرفته است. “این محدوده، سطح کلیدی تکنیکالی برای بازار است و بعدازاینکه قیمت طلا به زیر این سطح رسید، شاهد تشدید فشارهای فروش در بازار بودیم. من انتظار دارم که قیمت طلا در معاملات این هفته افزایش یابد. خیلی وقت است که من چنین حرفی نزده‌ام. مدتی بود که مسئله افزایش نرخ بهره بر بازار طلا سایه افکنده بود. در طول دو هفته گذشته فروشندگان زیادی وارد بازار شده‌اند و بسیاری از خریداران نیز خارج‌شده‌اند. در حال حاضر افزایش نرخ بهره بر بازار تأثیر داده‌شده و طلا می‌تواند از محدوده ۱۲۴۰ دلاری با حمایت مواجه شود.”
شارلی ندوس (Charlie Nedoss)، استراتژیست ارشد LaSalle Futures Group: ندوس معتقد است که طلا در نمودارهای تکنیکال عملکرد عالی دارد و به همین دلیل احتمال برخورد مجدد بازار به میانگین متحرک ۲۰ روز در ۱۲۷۳٫۵۰ دلار وجود دارد. “برای اینکه روند صعودی طلا واقعاً ادامه یابد، بایستی طلا در بالای میانگین متحرک ۲۰۰ روز بسته شود و انتهای بالایی دامنه را دوباره لمس کند.”
فیل فلین (Phil Flynn)، تحلیلگر ارشد Price Futures Group: ازنظر فلین، برآوردهای نرخ بهره‌ای فدرال رزرو (Dot Plot) همچنان از سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ حکایت دارد. این در حالی است که برخی از تحلیلگران معتقد بودند که فدرال رزرو بیش از این متمایل به سیاست‌های انقباضی (افزایش نرخ بهره) خواهد بود. درنتیجه بعد از نشست فدرال رزرو آمریکا دلار تضعیف شد و طلا با رشد قیمتی همراه شد. وی در ادامه افزود، شاید طلا از سوی راه‌اندازی قراردادهای آتی بیت کوین در CME Group نیز منتفع شود. اگر ارزهای رمزینه همچنان قدرت خود را حفظ کنند، “طلا شاید از سطوح فعلی حمایت شود و به سطوح قیمتی بالاتری برسد.”
مارک لیبویت (Mark Leibovit)، سردبیر VR Gold Letter: لیبویت هم پیش‌بینی افزایش قیمت طلا را دارد، اما معتقد است که اگر طلا از کف قیمتی هفته گذشته حمایت نشود، شاهد سقوط بازار خواهیم بود. “بازار الگوی بازگشتی صعودی و کوتاه‌مدتی را ایجاد کرده است. شک و تردیدها به ادامه حرکات نزولی، از افزایش قیمت طلا حمایت می‌کند. اما اگر کف قیمتی هفته گذشته شکسته شود، طلا می‌تواند تا ۱۲۰۰ دلار و یا کمتر از آن هم سقوط کند.”
رالف پرستون (Ralph Preston)، تحلیلگر تکنیکال Forex.com: پرستون انتظار حرکت نزولی به ۱۲۲۵ دلار را دارد. همچنین پیش‌بینی می‌کند که دلار آمریکا با شروع سال ۲۰۱۸ میلادی رالی صعودی را به راه خواهد انداخت و به همین دلیل قیمت طلا در معاملات این هفته کاهش خواهد یافت.
کن موریسن (Ken Morrison)، سردبیر روزانه Morrison on the Markets: موریسن از گروه تحلیلگرانی است که معتقد است طلا در کوتاه‌مدت خنثی خواهد بود. “هفته گذشته طلا وضعیت باثباتی داشته درحالی‌که بسیاری از فعالین از بازار خارج‌شده‌اند. به‌طوری‌که خالص قراردادهای آتی طلا ۲۰ درصد افت داشته است. با رسیدن خالص قراردادهای آتی طلا به ۴۵۰ هزار قرارداد، شاید سرمایه‌گذاران سرسخت فقط در بازار باقی‌مانده‌اند. شاید هنوز هم مقاومت بعدی بازار در ارتفاع کوتاه‌تری قرار دارد و روند تا حمایت بعدی در ۱۲۲۰ دلار نزولی است، اما در میان‌مدت من انتظار دارد که طلا بین ۱۲۴۰ تا ۱۲۷۰ دلار در نوسان باشد.”
افشین نبوی، سرپرست اتاق معاملاتی MKS: نبوی هم پیش‌بینی می‌کند که قیمت طلا مدتی در دامنه محدودی نوسان کند. ازنظر این تحلیلگر، طلا بین کف قیمتی ۱۲۵۰ دلار و سقف ۱۲۹۵-۱۲۸۵ دلاری در نوسان خواهد بود. “در کل به نظر می‌رسد که طلا تا پاسان سال میلادی در دامنه محدودی نوسان خواهد کرد، مگر اینکه اخبار غیرمنتظره‌ای بر بازار تأثیر بگذارند.”

.

دیدگاه سرمایه گذاران خرد و فعالین حرفه ای بازار نسبت به روند این هفته طلا