ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از انتظارات سرمایه گذاران بازار طلا

یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۹:۵۵

بر اساس ارزیابی هفتگی سایت کیتکو (Kitco News) فعالین حرفه ای و سرمایه گذاران خرد انتظار دارند که طلا در معاملات این هفته هم به رالی صعودی ادامه دهد.
این هفته نوزده فعال حرفه ای (تحلیلگر و معامله گر) در ارزیابی آنلاین شرکت کردند. ۵۸ درصد پیش بینی می کنند که قیمت طلا تا روز جمعه آینده رشد خواهد کرد. ۱۱ درصد پیش بینی می کنند که قیمت طلا کاهش خواهد یافت و ۲۱ درصد هم پیش بینی می کنند که روند بازار خنثی خواهد بود. در همین حال، ۵۱۳ سرمایه گذار خرد هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده اند. ۶۰ درصد طرفدار روند صعودی، ۲۸ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۳ درصد هم طرفدار روند خنثی هستند.
هفته گذشته ۶۸ درصد فعالین حرفه ای و ۵۷ درصد سرمایه گذاران خرد انتظار افزایش قیمت طلا را داشتند. پیش بینی اکثریت هر دو گروه درست بود و طلا هفته گذشته را در محدوده ۱۲۷۵ دلاری به پایان رساند. از ابتدای سال میلادی ۲۰۱۷ تا به امروز، دقت اکثریت فعالین حرفه ای بازار طلا با ۲۹ پیش بینی درست از ۴۸ هفته برابر ۶۹ درصد بوده است. دقت پیش بینی اکثریت سرمایه گذاران خرد هم با ۲۸ پیش بینی درست از ۴۸ پیش بینی برابر ۵۸ درصد بوده است.

.

نظرات فعالین حرفه ای بازار طلا 

.

کولین سیزینسکی (Colin Ciezynski) استراتژیست ارشد شرکت The Fundamental Technician: “دلار آمریکا تضعیف می شود و فروشندگان طلا هم که به خاطر کاهش مالیات ها وارد بازار شده بودند، در حال خروج از معاملات فروش هستند. بیت کوین هم سقوط کرده است. همان طور که ملاحظه می شود عوامل منفی تاثیر گذار بر بازار طلا در حال از بین رفتن هستند. من فکر می کنم که طلا می تواند بر اساس قدرت فعلی خریداران، رالی صعودی میان مدت و ملایمی را تجربه کند.”
فیل فلین (Phil Flynn)، تحلیلگر ارشد بازار در Price Futures Group: فلین هم پیش بینی می کند که قیمت طلا افزایش خواهد یافت. “همه برای کریسمس طلا و نقره می خواهند.” او معتقد است که وضعیت تکنیکال طلا هم نشانگر ساختار صعودی است و به بازگشت نزولی دلار آمریکا هم اشاره می کند. علاوه بر این نگرانی ها از تورم هم که نتیجه طرح کاهش مالیات ها خواهد بود، بازار را نگران کرده است. همچنین فلین بر این باور است که نوسانات قیمتی بیت کوین موجب می شود تا برخی از سرمایه گذاران دوباره رو به طلا بیاورند.
آدریان دی (Adrian Day) مدیر و رئیس شرکت مدیریت سرمایه آدریان دی: این فعال حرفه ای بازار هم پیش بینی می کند که قیمت طلا افزایش خواهد یافت. “طلا پیش از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو سقوط کرد و معمولا بعد از افزایش نرخ بهره هم رالی صعودی در بازار به راه می افتد. به همین دلیل من انتظار دارم که طلا به خاطر بحث ها در رابطه با تامین مالی دولت فدرال آمریکا و همچنین مسائل سیاسی جهانی (بحران کره شمالی و اورشلیم) با حمایت خریداران مواجه شود.”
رالف پرستون (Ralph Preston)، مدیر شرکت Heritage West Financial: پرستون انتظار دارد که در کوتاه مدت قیمت طلا کاهش یابد. “قیمت طلا رالی صعودی خوبی را از حمایت ۱۲۴۰ دلاری به راه انداخته است. با این حال رالی صعودی طلا از سوی ۱۲۷۷ دلار محدود شده است. من انتظار دارم که طلا به زیر ۱۲۲۵ دلار حرکت کند.”
کن موریسن (Ken Morrison) سردبیر روزنامه Morrison on the Markets: موریسن پیش بینی می کند که روند بازار خنثی خواهد بود. “بعد از کاهش ۲۵ درصدی خالص قرارداد های آتی طلا در اوایل ماه دسامبر، جریانات سرمایه به تعادل رسیده و به نظر می رسد که در ۴۵۰ هزار قرارداد تثبیت شده است. درست مشابه سطوح ماه اوت. مقاومت طلا در اوج قیمتی ماه سپتامبر در ۱۲۸۰ دلار قرار گرفته و من انتظار دارم که رالی خلاف روندی فعلی متوقف شود و طلا در معاملات هفته تعطیلات سال نو میلادی بین ۱۲۶۰ دلار و ۱۲۸۰ دلار نوسان کند.”
کوین گردی (Kevin Grady) رئیس شرکت Phoenix Futures and Options LLC: هفته گذشته گردی پیش بینی کرده بود که قیمت طلا افزایش خواهد یافت. اما این هفته نظر او تغییر کرده و پیش بینی می کند که روند بازار خنثی خواهد بود. “هفته آرامی را به خاطر تعطیلات سال جدید میلادی شاهد خواهیم بود.” وی در ادامه به خرید های فیزیکی در محدوده ۱۲۵۰ دلاری اشاره کرد، اما معتقد است که محدوده ۱۲۷۵ دلاری مقاومت خوبی برای بازار خواهد بود.

.

دیدگاه سرمایه گذاران خرد و فعالین حرفه ای بازار نسبت به روند این هفته طلا