اقتصاد آمریکا: تحلیل هفتگی دلار

یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴

در پایان هفته گذشته، طرح اصلاح مالیات‌های آمریکا در سنا تصویب شد. مرحله بعدی در فرآیند اصلاح مالیات‌ها، ادغام آن با لایحه تصویب‌شده در مجلس نمایندگان است. بعدازآن نیز با امضای رئیس‌جمهور آمریکا، اصلاح مالیات‌ها به قانون تبدیل و اجرا خواهد شد. طبق این طرح، مالیات شرکت‌ها از ۳۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت. از دید بازار کاهش مالیات‌ها موجب تقویت رشد اقتصادی آمریکا و رشد تورم خواهد شد و درنتیجه شرایط برای افزایش سریع‌تر نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ فراهم خواهد شد.
هرچند خبر اصلاح مالیات‌ها خبر خوبی برای خریداران دلار آمریکاست، اما اخیراً تحقیقات بازرس رابرت مولر در رابطه با ارتباط کمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه به مقامات ارشد و نزدیک ترامپ رسیده است. اخیراً مایکل فلین، مشاور قبلی امنیت ملی ترامپ، در دادگاه حاضرشده و اتهام دروغ‌گویی به FBI درباره مذاکراتش با مقام‌های روسی را پذیرفته و هم‌زمان اعلام کرده که در این رابطه با FBI همکاری خواهد کرد. همچنین فلین اعتراف کرده که مذاکرات با مقام‌های روسیه را به دستور یکی از مقام‌های ارشد تیم انتخاباتی و حلقه نزدیک به دونالد ترامپ انجام داده است. ظاهراً این مقام ارشد، جرد کوشنر، داماد ترامپ و مشاور ارشد او در کاخ سفید است. این خبر می‌تواند قدرت اجرایی دولت ترامپ را کاهش دهد و طرح اصلاح مالیات‌ها را با ریسک جدی مواجه کند. ترامپ در واکنش به این خبر از عملکرد فلین دفاع کرده است.
بر همین اساس می‌توان گفت که چشم‌انداز بنیادین دلار آمریکا تیره‌وتار است. این هفته گزارش‌های مهم اقتصادی از آمریکا منتشر خواهند شد، اما ازآنجایی‌که مرحله بعدی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بر قیمت‌ها تأثیر داده‌شده، انتظار می‌رود که تمرکز بازار بر چشم‌انداز سیاست‌های پولی فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ باشد. بر همین اساس هرچند که گزارش‌های اقتصادی این هفته می‌توانند در میان‌مدت بر چشم‌انداز دلار تأثیر بگذارند، اما فعلاً اولویت اول سرمایه‌گذاران دلار، رویدادهای سیاسی است. مسلماً تأثیر اصلاح مالیات‌ها بر افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ بیشتر از گزارش‌های اقتصادی خواهد بود.