اقتصاد آمریکا: تحلیل هفتگی دلار

یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۸

هفته گذشته شاهد بازگشت صعودی در دلار آمریکا بودیم، به‌طوری‌که شاخص دلار توانست به روند نزولی یک ماه اخیر پایان دهد. تغییر در انتظارات نرخ بهره‌ای بازار موجب شده تا موعد احتمالی برای اولین افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ به زمانی نزدیک‌تر انتقال یابد. در همین حال، گزارش‌ها از سیاست‌های مالی دولت حکایت از این دارند که برنامه سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های آمریکا از ماه ژانویه اجرا خواهند شد.
در حال حاضر تمرکز بازار به آخرین نشست فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۷ معطوف شده است. انتظار می‌رود که نرخ بهره افزایش یابد و طبق قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، شانس افزایش نرخ بهر در نشست این هفته فدرال رزرو نزدیک ۱۰۰ درصد است. این یعنی افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره به ۱٫۵۰ درصد بر قیمت‌ها تأثیر داده‌شده و به همین خاطر تمرکز بازار به برآوردهای اقتصادی فدرال رزرو و سخنرانی جنت یلن خواهد بود.
برآوردهای اقتصادی ماه سپتامبر فدرال رزرو نشان می‌دهد که فدرال رزرو به دنبال سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ است. اما بازار چنین نظری ندارد. هرچند که اخیراً انتظارات نرخ بهره‌ای بازار بهبودیافته، اما بازار تنها انتظار یک مرحله افزایش را دارد و به مرحله دوم هم شک دارد. اگر فدرال رزرو همچنان از سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ حمایت کند، احتمالاً دلار آمریکا در واکنش به تعدیل انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران رشد خواهد کرد. در این میان گزارش‌های سیاسی و مالی دولت آمریکا هم اهمیت زیادی برای بازار دارند. به‌تدریج اطمینان سرمایه‌گذاران به اعمال سیاست‌های انبساطی مالی دولت (کاهش مالیات‌ها و افزایش مخارج زیرساختی) افزایش می‌یابد و درعین‌حال تحقیقات بازرس ویژه پرونده ارتباط کمپین انتخاباتی ترامپ و روسیه نیز به حلقه‌های نزدیک به رئیس‌جمهور رسیده است. در کل هر عاملی که موجب افزایش احتمال اجرای سیاست‌های انبساطی مالی دولت شود، به نفع دلار آمریکا خواهد بود.