اقتصاد آمریکا: تحلیل هفتگی دلار

یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲

بیانیه سیاست‌های پولی هفته گذشته فدرال رزرو آمریکا تأثیر قطعی بر دلار آمریکا گذاشت. نوسانات روز چهارشنبه گذشته دلار آمریکا در دو ماه اخیر بی‌سابقه بود. دلار آمریکا در برابر تمامی ارزهای اصلی سقوط کرد. کاهش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری و تضعیف انتظارات نرخ بهره‌ای بازار نسبت به تعداد مراحل افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ نیز با سقوط دلار آمریکا هم‌زمانی داشتند.
واکنش منفی دلار به بیانیه سیاست‌های پولی فدرال رزرو، با سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا در تضاد است. هرچند که نشست فدرال رزرو نشان می‌دهد که بانک به دنبال سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ است، اما ظاهراً بازار چنین تصوری ندارد. علاوه بر این، فدرال رزرو برآوردهای اقتصادی و اشتغال را هم ارتقا داده است. رئیس فدرال رزرو آمریکا، جنت یلن، نیز تأکید کرد که ارتقا برآوردهای رشد اقتصادی بازتاب‌دهنده تأثیر سیاست‌های مالی دولت آمریکا نیست و تنها به خاطر اطمینان مقامات به عملکرد اقتصادی آمریکاست.
بعد از نشست فدرال رزرو آمریکا، برخی از تحلیلگران سقوط ارزش دلار آمریکا را به جریانات تثبیت سود خریداران دلار ربط دادند. از نظر این گروه از تحلیلگران، افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بر قیمت‌ها تأثیر داده‌شده بود. درعین‌حال عده‌ای دیگر به ارتقا برآوردهای رشد اقتصادی و عدم‌تغییر برآوردهای نرخ بهره تأکید کردند. ظاهراً عدم‌تغییر برآوردهای نرخ بهره‌ای به این معنی است که فدرال رزرو باوجود بهبود رشد اقتصادی تمایلی به‌سرعت بخشیدن به مراحل افزایش نرخ بهره ندارد. در این میان حتی برخی از تحلیلگران هم جریانات پایان سال میلادی را دلیل کاهش قیمت دلار آمریکا عنوان کردند.
درهرصورت، بازار آخرین گزارش‌های اقتصادی و بنیادی مهم سال ۲۰۱۷ را دریافت کرده و در واکنش تصمیم گرفته که فشارهای فروش بر دلار آمریکا را تشدید کند. این می‌تواند به معنی ادامه حرکات نزولی دلار آمریکا با شروع سال میلادی جدید باشد. این هفته بازنگری نهایی در GDP سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۷ آمریکا همراه با شاخص‌های تورمی PCE منتشر خواهند شد و برای اینکه این گزارش‌ها بر دلار آمریکا تأثیر بگذارند، بایستی رشدی بیش‌ازحد انتظارات بازار ثبت کنند.
از دید سیاست‌های مالی دولت هم به نظر می‌رسد که مجلس نمایندگان و کنگره آمریکا بر سر طرح اصلاح مالیات‌ها به توافق رسیده‌اند و روز دوشنبه این هفته رأی‌گیری نهایی برگزار خواهد شد. افت ارزش دلار آمریکا که بعد از نشست فدرال رزرو شروع‌شده، می‌تواند نشانگر این باشد که شاید بازار تأثیر تصویب اصلاح مالیات‌ها را بر قیمت‌ها اعمال کرده است، اما شاید اگر تعداد آرای موافق قابل‌توجه باشد، دلار واکنش مثبتی نشان دهد.