اقتصاد استرالیا: آیا نگرانی های بانک رزرو استرالیا کاهش یافته است؟

یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۵

هفته گذشته دلار استرالیا تحت تأثیر داده‌های اقتصادی داخلی و خارجی تقویت شد. به دنبال افت ارزش دلار آمریکا بعد از نشست فدرال رزرو در روز چهارشنبه، AUDUSD تقویت شد. هرچند که فدرال رزرو از سیاست‌های انبساطی فاصله زیادی دارد، اما عدم‌تغییر برآوردهای نرخ بهره‌ای سال ۲۰۱۸ تا حدودی سرمایه‌گذاران را ناامید کرد و درنتیجه دلار آمریکا تضعیف شد. به نظر می‌رسد که بسیاری از معامله گران بازار انتظار داشتند که فدرال رزرو بیش از این از سیاست‌های انقباضی و افزایش نرخ بهره حمایت کند.
بااین‌حال افت ارزش دلار آمریکا تنها دلیل جهش صعودی AUDUSD نبود. دلار استرالیا از سوی داده‌های اقتصادی داخلی هم حمایت شد. شاخص اطمینان مصرف‌کنندگان استرالیا به بالاترین سطح چهار سال اخیر رسیده است. در ادامه، داده‌های اشتغال استرالیا برای نوامبر هم نشان می‌داد که رشد اشتغال استرالیا برابر ۶۱ هزار واحد بوده است، که درواقع چندین برابر مقدار پیش‌بینی‌شده بازار بود. این قوی‌ترین رشد اشتغال استرالیا از اکتبر سال ۲۰۱۵ محسوب می‌شود. رشد موقعیت‌های شغلی تمام‌وقت بیشترین سهم را در رشد بازار کار ماه نوامبر داشته است.
این هفته آخرین هفته معاملاتی بازار پیش از تعطیلات کریسمس است. این مسئله می‌تواند موجب کاهش حجم معاملات شود و درنتیجه نوسانات بازار را تشدید کند. همچنین فرصتی فراهم خواهد شد تا آن دسته از معامله‌گرانی که واکنش سریع و فوری به نشست فدرال رزرو آمریکا نشان داده بودند، وضعیت را دوباره ارزیابی کنند و به این نتیجه برسند که فدرال رزرو تنها بانک مرکزی است که همچنان از سیاست‌های انقباضی حمایت می‌کند و همچنین به دنبال بیشترین افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ است. این مسئله می‌تواند از دلار آمریکا حمایت کند. بدون شک فدرال رزرو آمریکا بیش از بانک رزرو استرالیا به سمت سیاست‌های انقباضی متمایل است.
نباید فراموش کرد که افزایش اخیر نرخ بهره آمریکا، مزیت نرخ بهره‌ای دلار استرالیا را از بین برده است. در حال حاضر نرخ بهره آمریکا و استرالیا برابر ۱٫۵ درصد است. شاید در سال ۲۰۱۸ فدرال رزرو آمریکا تنها سه مرحله از افزایش نرخ بهره حمایت کند، اما بانک رزرو استرالیا هیچ برنامه‌ای برای افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ ندارد و این واگرایی سیاست‌های پولی می‌تواند به ضرر دلار استرالیا تمام شود.
این هفته جفت ارز AUDUSD تحت تأثیر حرکات قیمتی دلار آمریکا هم قرار خواهد گرفت، اما پیش‌بینی می‌شود که محرک اصلی بازار گزارش نشست ماه دسامبر بانک رزرو استرالیا باشد. در آخرین نشست تعیین نرخ بهره بانک رزرو استرالیا، بانک مرکزی کمی نگران ضعف رشد تورم بود و تا حدودی هم نگرانی بانک مرکزی از تأثیر منفی قیمت بالای دلار استرالیا در بازارهای ارز خارجی بر تورم کاهش‌یافته بود. اگر در گزارش Minutes بانک مرکزی، نگرانی مقامات از هر دو مورداشاره شده کاهش‌یافته باشد، AUDUSD می‌تواند به حرکات صعودی ادامه دهد. اما درهرصورت احتمال اینکه لحن بانک مرکزی تغییری نکرده باشد، زیاد است.