اقتصاد استرالیا: این هفته شرایط به نفع دلار استرالیا نیست

یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳

در نگاهی سریع به رویدادهای این هفته، به نظر نمی‌رسد که شرایط به نفع دلار استرالیا نیست. این هفته گزارش‌های اقتصادی زیادی منتشر خواهند شد، اما اکثر این گزارش‌ها مربوط به اقتصادهای خارجی است نه اقتصاد استرالیا. این بدین معنی است که با رسیدن به‌روز جمعه این هفته اطلاعات سرمایه‌گذاران از عملکرد اقتصادی استرالیا تغییر چندانی نخواهد کرد.
البته این هفته آخرین نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۷ برگزار خواهد شد و انتظار نمی‌رود که این نشست بتواند از دلار استرالیا حمایت کند. اگر فدرال رزرو آمریکا طبق انتظارات سرمایه‌گذاران نرخ بهره را از ۱٫۲۵ درصد به ۱٫۵۰ درصد افزایش دهد، نرخ بهره آمریکا و استرالیا برابر خواهد شد و درنتیجه مزیت نرخ بهره‌ای استرالیا در برابر دلار آمریکا از بین خواهد رفت. اما این موضوع بیش از یک ماه است که در بازار مطرح‌شده و به‌احتمال‌زیاد بر قیمت‌ها تأثیر داده‌شده است. به همین خاطر شاید افزایش نرخ بهره تأثیر چندانی بر AUDUSD نگذارد. اما موضوعی که بدون شک بر بازار تأثیر خواهد گذاشت، تعداد مراحل افزایش نرخ بهره آمریکا در سال آینده میلادی خواهد بود. تأثیر این موضوع هم بستگی به این خواهد داشت که دلار آمریکا چقدر به مزیت نرخ بهره‌ای خود در برابر دلار استرالیا واکنش مثبت نشان خواهد داد. به‌هرحال طبق قیمت‌گذاری بازارهای آتی بهره، از دید سرمایه‌گذاران نرخ بهره استرالیا تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی بدون تغییر در ۱٫۵۰ درصد باقی خواهد ماند.
در حال حاضر فدرال رزرو به دنبال سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ است. بااین‌حال تحلیلگرانی هستند که اعتقاد به افزایش بیش از سه مرحله‌ای نرخ بهره دارند. بنابراین درهرصورت دلار استرالیا در واکنش به نشست بانک مرکزی آمریکا تحت‌فشار قرار خواهد گرفت. اما اگر فدرال رزرو آمریکا از عملکرد اقتصادی این کشور ابراز نگرانی کند (به‌خصوص به عملکرد ضعیف تورم تأکید کند)، شاید دلار استرالیا بتواند نفس راحتی بکشد.
بااین‌همه بایستی توجه داشت که این هفته همه‌چیز به فدرال رزرو بستگی ندارد. رئیس بانک رزرو استرالیا، فیلیپ لوو، سخنرانی خواهد داشت. سخنرانی‌های بانک رزرو استرالیا معمولاً به ضرر دلار استرالیاست. درواقع بانک مرکزی از هر فرصتی استفاده می‌کند تا نسبت به پیامدهای منفی قیمت بالای دلار استرالیا در بازارهای جهانی هشدار دهد. اما این بار رئیس بانک رزرو استرالیا می‌تواند از دلار استرالیا حمایت کند و هم می‌تواند علیه آن حرف بزند. اگر فیلیپ لوو همچنان نسبت به آینده بدبین باشد، دلار استرالیا تحت‌فشار قرار خواهد گرفت، اما اگر نسبت به چشم‌انداز تورمی استرالیا خوش‌بین باشد، شاهد حمایت بازار از دلار استرالیا خواهیم بود.