اقتصاد استرالیا: شاید روند نزولی AUDUSD متوقف شود، اما تغییر نخواهد کرد

یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹

جفت ارز AUDUSD به‌طور مداوم از اوج قیمتی سال ۲۰۱۷ پایین آمده و این روند نزولی همچنان ادامه دارد. کاهش مزیت نرخ بهره‌ای دلار استرالیا به دلار آمریکا یکی از دلایل اصلی سقوط نرخ برابری است. انتظار می‌رود که فدرال رزرو نرخ بهره را دوباره در نشست ماه دسامبر افزایش دهد. افزایش نرخ بهره نه‌تنها تغییر مهمی برای دلار آمریکاست، بلکه برای دلار استرالیا نیز تأثیرگذار است. افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره فدرال رزرو می‌تواند نرخ بهره آمریکا را به ۱٫۵۰ درصد برساند، که با نرخ بهره ۱٫۵۰ درصدی فعلی استرالیا یکی خواهد بود. در این صورت برای اولین بار از بحران مالی جهانی، مزیت بازدهی دلار استرالیا از بین خواهد رفت.
بااین‌حال اخبار منفی دیگری نیز برای خریداران دلار استرالیا وجود دارد. درحالی‌که انتظار می‌رود فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ نرخ بهره را افزایش دهد، اما بانک رزرو استرالیا به فکر تغییر نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۱۸ نیست. این در حالی است که یک هفته پیش، سرمایه‌گذاران به یک مرحله افزایش نرخ بهره استرالیا در سال ۲۰۱۸ اطمینان داشتند. مجموعه‌ای از گزارش‌های ضعیف خرده‌فروشی و تورم، شک و تردیدها نسبت به افزایش نرخ بهره بانک رزرو استرالیا را افزایش داده است. حتی در این میان رشد قابل‌توجه اشتغال نیز تأثیری بر این بدبینی‌ها نداشته است.
این هفته دو رویداد کلیدی برای دلار استرالیا را در پیش داریم. اولین رویداد کلیدی، نشست پولی بانک رزرو استرالیاست. احتمال تغییر نرخ بهره تقریباً صفر درصد است، اما واکنش بانک مرکزی به انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران می‌تواند جالب‌توجه باشد. حتی اگر بانک مرکزی در این رابطه اظهارنظری نکند، بدین معنی خواهد بود که انتظارات نرخ بهره‌ای فعلی درست است و این مسئله موجب تضعیف بیشتر ارزش دلار استرالیا خواهد شد.
روز چهارشنبه هم گزارش تولید ناخالص داخلی (GDP) استرالیا منتشر خواهد شد. رشد سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۷ با ثبت ۰٫۸ درصد قابل‌توجه بود و رشد سالانه هم ۱٫۸ درصد بود. انتظار می‌رود که واکنش دلار استرالیا به این گزارش موقتی باشد. اگر رشد اقتصادی خوب باشد، واکنش اولیه مثبت و اگر گزارش ضعیف باشد واکنش اولیه منفی خواهد بود. اما تأثیر بلندمدت این گزارش می‌تواند متفاوت باشد. ادامه بهبود بخش صادراتی خبر خوبی برای اقتصاد استرالیا خواهد بود، اما اگر تقاضای داخلی مصرف‌کنندگان ضعیف باشد، تأثیر قابل‌توجهی بر زمان‌بندی مرحله بعدی افزایش نرخ بهره خواهد گذاشت. به همین دلیل معامله گران بایستی به جزئیات گزارش GDP توجه کنند.
به‌طورکلی انتظار نمی‌رود که در این هفته روند AUDUSD تغییری داشته باشد. بااین‌حال رویدادهای کلیدی می‌توانند بر دیدگاه‌های سرمایه‌گذاران تأثیر بگذارند و مدتی وقفه در روند نزولی ایجاد کنند. به همین خاطر پیش‌بینی می‌شود که روند این هفته AUDUSD خنثی باشد.