اقتصاد ناحیه یورو: با رشد ارزش یورو، احتمال مداخله بانک مرکزی در بازار افزایش می یابد

یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸

سال ۲۰۱۷ سال خوبی برای یورو بود. با وجود بحران‌های گسترده سیاسی و عدم تمایل بانک مرکزی به قطع سیاست‌های انبساطی و تسهیل پولی، یورو توانست ۱۳ درصد در برابر دلار آمریکا، ۱۰ درصد در برابر دلار نیوزیلند، ۸ درصد در برابر ین ژاپن و ۴ درصد در برابر پوند انگلستان تقویت شود. رشد ادامه دارد اقتصاد آمریکا نقش اساسی در عملکرد خوب یورو داشت، اما بخش زیادی از حرکات صعودی یورو را می‌توان به ضعف دلار آمریکا ربط داد. اکثر انتخابات مهم اروپا تمام‌شده است و درحالی‌که ماکرون در فرانسه پیروز انتخابات ریاست جمهوری شده، اما شکست حزب آنگلا مرکل در آلمان و همه‌پرسی استقلال کاتالونیا تأثیر محدودی بر یورو داشتند.
در سال ۲۰۱۸ همچنان یورو با بحران‌های سیاسی مواجه خواهد بود. در بین ماه‌های مارس و مه، ایتالیا انتخابات برگزار خواهد شد، آنگلا مرکل همچنان به دنبال تشکیل دولت ائتلافی است و اسپانیا هم با مسئله استقلال منطقه کاتالونیا درگیر خواهد بود. بانک مرکزی اروپا انتظار دارد که رشد اقتصادی ناحیه یورو قوی باشد، اما با افزایش ۱۳ درصدی ارزش یورو می‌توان گفت که رشد اقتصادی ناحیه یورو ملایم خواهد بود. بانک مرکزی اروپا به‌صراحت اعلام کرده که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ برنامه‌ای برای افزایش نرخ بهره ندارد و این مسئله موجب می‌شود تا واگرایی میان سیاست‌های پولی فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا تشدید شود.
بنابراین هرچند که در میان‌مدت قدرت در دست خریداران یورو است و EURUSD می‌تواند به ۱٫۲۱ هم برسد، اما با رسیدن به این سطح قدرت خریداران یورو هم تضعیف خواهد شد. این هفته به‌غیراز گزارش‌های بازار کار آلمان، شاخص بهای مصرف‌کنندگان ناحیه یورو (برای ماه دسامبر) هم منتشر خواهد شد. به‌جز این دو گزارش مهم اقتصادی، گزارش دیگری در هفته اول سال ۲۰۱۷ از اقتصاد ناحیه یورو منتشر نخواهد شد. در مقابل بایستی توجه داشت که اقتصاد ناحیه یورو متکی به بخش صادراتی است. به همین خاطر زمانی که یورو تضعیف می‌شود، صادرات ناحیه و به دنبال آن رشد اقتصادی ناحیه یورو تقویت می‌شود. اما زمانی که قیمت یورو در بازارهای جهانی افزایش می‌یابد، شرایط هم برای اقتصاد ناحیه یورو دشوار می‌شود. هر چه ارزش یورو بیشتر تقویت شود، بانک مرکزی مجبور به مداخله کلامی در بازار ارز خارجی خواهد شد تا یورو را پایین بیاورد.