اقتصاد ژاپن: آیا نشست فدرال رزرو تاثیر منفی بر USDJPY خواهد گذاشت؟

یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰

به نظر می‌رسد که USDJPY به دنبال رسیدن به اوج قیمتی ماه نوامبر در ۱۱۴٫۷۴ است. خوش‌بینی‌ها نسبت به افزایش نرخ بهره ۰٫۲۵ درصدی فدرال رزرو آمریکا در نشست ۱۳ دسامبر، از جفت ارز حمایت می‌کند. اما اگر فدرال رزرو آمریکا برآوردهای نرخ بهره‌ای را کاهش دهد، بازگشت صعودی USDJPY نیز به لرزه درخواهد آمد. رشد ۲۲۸ هزار واحدی شاخص NFP آمریکا می‌تواند برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو امیدوارکننده باشد. به نظر می‌رسد که اقتصاد آمریکا به وضعیت اشتغال کامل نزدیک شده است. بااین‌حال، شاید نرخ رشد دستمزدها برای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) نگران‌کننده باشد و موجب شود تا فدرال رزرو بااحتیاط بیشتری رفتار کند. بیشتر مقامات فدرال رزرو آمریکا معتقد هستند که افت رشد تورم در میان رشد خوب بازار کار، موقتی نیست و حکایت از یک مشکل اساسی دارد، که می‌تواند بر روند بهبود اقتصادی آمریکا تأثیر بگذارد.
با این گفته، پیش‌بینی می‌شود که سرمایه‌گذاران دلار آمریکا به شاخص CPI توجه بیشتری داشته باشند. انتظار می‌رود که رشد کلی CPI در ماه اکتبر از ۲ درصد سالانه به ۲٫۲ درصد برسد. اما اگر رشد تورم خالص (Core CPI) همچنان ۱٫۸ درصد باقی بماند، انتظارات تورمی تضعیف خواهد شد و تقاضا برای دلار آمریکا هم کاهش خواهد یافت. چون‌که کاهش انتظارات تورمی بلندمدت می‌تواند چالش اساسی برای فدرال رزرو آمریکا در رسیدن به هدف تورمی دو درصدی باشد.
درنتیجه شاید فدرال رزرو آمریکا بعد از نشست ماه دسامبر تا مدتی از تغییر نرخ بهره خودداری کند و تعداد زیادی از مقامات فدرال رزرو نیز برآورد نرخ بهره‌ای بلندمدت را کاهش دهند، چون‌که در حال حاضر هم اکثر مقامات فدرال رزرو انتظار دارند که رشد تورم همچنان پایین‌تر از ۲ درصد باقی بماند. کاهش برآوردهای نرخ بهره‌ای و تضعیف انتظارات بازار می‌تواند بازگشت صعودی USDJPY را خنثی کند.