اقتصاد کانادا: بهانه تراشی بانک مرکزی برای دوری از افزایش نرخ بهره

یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷

در دو هفته گذشته گزارش‌های اقتصادی مهمی از اقتصاد کانادا منتشرشده است. دو هفته پیش، تمامی گزارش‌های اقتصادی کانادا مثبت بودند. رشد GDP در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۷ بهتر از انتظارات بازار بود و به‌جای رشد ۱٫۶ درصد پیش‌بینی‌شده به‌اندازه ۱٫۷ درصد رشد داشت. گزارش‌های بازار کار کانادا هم به‌طور قابل‌توجهی خوب بودند. درواقع در ماه نوامبر رشد اشتغال کانادا ۷۹٫۵ هزار واحد بود، که از مقدار ۱۰ هزار واحدی پیش‌بینی‌شده بهتر بود. در این میان نرخ بیکاری هم به‌طور غیرمنتظره‌ای از ۶٫۲ درصد به ۵٫۹ درصد سقوط کرد. در کل گزارش منفی که نگران‌کننده باشد، وجود نداشت و با نزدیک شدن به نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی کانادا، همه‌چیز به نفع دلار کانادا بود.
بانک مرکزی کانادا در اوایل سال ۲۰۱۷ در سیاست‌های خود تجدیدنظر کرد. در ماه مه از احتمال افزایش نرخ بهره حرف زد و در ماه ژوئیه و سپتامبر نرخ بهره را دو بار افزایش داد. اما بعد از دومین افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر، بانک تأکید کرد که آینده سیاست‌های پولی به عملکرد شاخص‌های اقتصادی بستگی دارد. با گزارش‌های خوب اقتصادی دو هفته پیش کانادا، سرمایه‌گذاران تا حدودی نسبت به تغییر سیاست‌های پولی خوش‌بین بودند.
اما اتفاقی که افتاد بازار را شوکه کرد. بانک مرکزی نرخ بهره را افزایش نداد. هرچند که بازار هم انتظار تغییر افزایش نرخ بهره را نداشت. اما سرمایه‌گذاران حداقل انتظار خوش‌بینی بانک مرکزی نسبت به آینده را داشتند. بااین‌وجود انتظارات بانک مرکزی نسبت به آینده نرخ‌های بهره به‌طور قابل‌توجهی تضعیف‌شده بود و حتی به نظر می‌رسید که نظرات بانک مرکزی در تضاد با بیانیه سیاست‌های پولی است. بیانیه سیاست‌های پولی بانک مرکزی کانادا بیشتر بر رشد قوی اشتغال و دستمزدها تأکید داشت. اما در ادامه، بانک به ضعف بازار کار اشاره کرد و به همین دلیل از تغییر نرخ بهره یا افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک طفره رفت. این تناقض در بیانیه سیاست‌های پولی بانک مرکزی کانادا سرمایه‌گذاران را گیج کرد و در ادامه شاهد تضعیف گسترده ارزش دلار کانادا در بازار بودیم.
واکنش اولیه دلار کانادا به گزارش‌های بانک مرکزی منفی بود و درنتیجه USDCAD از حمایت کلیدی مهمی جهش کرد و به محدوده مقاومتی و سقف دامنه نوسانی یک ماه و نیم گذشته رسید. اما نکته جالب‌توجه در هفته گذشته، نحوه واکنش بانک مرکزی کانادا به گزارش‌های اقتصادی مثبت بود. گزارش‌هایی که می‌توانستند مسیر آینده سیاست‌های پولی بانک مرکزی را مشخص کنند. درواقع به‌طور خلاصه می‌توان گفت که بانک مرکزی به دنبال سومین مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ نبود و بانک می‌خواست از موضوع افزایش نرخ بهره طفره رود، به‌خصوص که مذاکرات NAFTA همچنان ادامه دارد. اگر دلیلی برای نگرانی بانک مرکزی کانادا وجود داشته باشد، مذاکرات قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی یا NAFTA است و بانک تنها از ضعف بازار کار به‌عنوان بهانه‌ای برای دوری از سیاست‌های انقباضی استفاده کرده است. درواقع اگر بانک مرکزی به‌طور مستقیم به ریسک مذاکرات NAFTA اشاره کند، بحران سیاسی در این کشور به راه خواهد افتاد.
می‌توان گفت که بانک مرکزی کانادا حداقل در میان‌مدت از تغییر نرخ بهره خودداری خواهد کرد. این بدین معنی است که دلار کانادا می‌تواند به حرکات نزولی ادامه دهد. داده‌های اقتصادی این هفته کانادا نمی‌توانند تأثیر چندانی بر بهبود وضعیت فعلی بگذارند. گزارش‌های بازار مسکن شاید وضعیت همبستگی میان تورم و عملکرد اقتصادی کانادا را مشخص کنند. به همین دلیل تمرکز اصلی بازار به نشست تعیین نرخ بهره در آمریکا، اروپا و انگلستان خواهد بود.