اقتصاد کانادا: USDCAD منتظر انتشار گزارش های تورمی است

یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷

جفت ارز USDCAD به نزدیکی اوج قیمتی یک ماه اخیر در ۱٫۲۹ رسیده است. به نظر می‌رسد که فدرال رزرو آمریکا همچنان به دنبال افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ میلادی است. اما افزایش شاخص بهای مصرف‌کنندگان کانادا می‌تواند در میان‌مدت بر حرکات صعودی جفت ارز تأثیر منفی بگذارد. افزایش تورم کانادا بانک مرکزی این کشور را تحت‌فشار قرار می‌دهد تا همانند آمریکا به فکر افزایش نرخ بهره باشد.
برآوردهای نرخ بهره‌ای مقامات فدرال رزرو آمریکا (Dot Plot) نشان می‌دهد که کمیته فدرال رزرو همچنان به دنبال سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ است. این مسئله می‌تواند در میان‌مدت از USDCAD حمایت کند. به‌خصوص که بانک مرکزی کانادا برنامه‌ای برای افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک ندارد و فعلاً چشم‌انداز سیاست‌های پولی کانادا حکایت از عدم‌تغییر سیاست‌های پولی دارند.
بر اساس قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، شانس افزایش نرخ بهره در ماه مارس ۲۰۱۸ تقویت‌شده است و این مسئله می‌تواند در پایان سال ۲۰۱۷ میلادی از USDCAD حمایت کند و بازگشت صعودی اخیر جفت ارز را بسط دهد. اما داده‌های اقتصادی کلیدی کانادا می‌توانند نرخ برابری دلار آمریکا به دلار کانادا را تحت‌فشار قرار دهند. پیش‌بینی می‌شود که تورم مصرف‌کنندگان کانادا از ۱٫۴ درصد دور قبل به رشد سالانه ۲ درصدی برسد.
اگر رشد تورم کانادا به بالای هدف دودرصدی بانک مرکزی برسد، مقامات پولی کانادا مجبور خواهند بود تا در سال ۲۰۱۸ از سیاست‌های انقباضی (افزایش نرخ بهره) حمایت کنند و خانوارها و کسب‌وکارها را برای افزایش نرخ بهره آماده کنند. اخیراً مقامات پولی کانادا اعلام کرده‌اند که در آینده به افزایش نرخ بهره نیاز خواهد بود. از سوی دیگر، اگر رشد تورم مصرف‌کنندگان کانادا ضعیف‌تر از مقدار پیش‌بینی‌ها باشد، بازگشت صعودی اخیر USDCAD ادامه خواهد یافت. رشد ضعیف تورم می‌تواند انتظارات نرخ بهره‌ای بازار نسبت به افزایش نرخ بهره بانک مرکزی کانادا را تضعیف کند و تا مدت زیادی بازار امیدی به تغییر نرخ بهره نداشته باشد.