تحلیل هفتگی بازار نفت خام

یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱

قیمت نفت در بازارهای آتی عملکرد مبهمی داشت. قیمت نفت خام سبک (WTI) در محدوده منفی بسته شد و قیمت نفت برنت نیز در سطوح مثبتی به کار خود پایان داد. قیمت نفت خام آمریکا تحت تأثیر اخبار مربوط به خط لوله Keystone و سطح تولید بالای نفت آمریکا کاهش یافت. بااین‌حال قیمت نفت خام سبک و برنت در واکنش به تصمیم اوپک افزایش یافت. اوپک (OPEC) تصمیم گرفته که توافق کاهش سطح تولید نفت را تمدید کند. قیمت ماه ژانویه نفت خام سبک با ۱ درصد کاهش به ۵۸٫۳۶ دلار و قیمت فوریه نفت برنت نیز با ۰٫۴۱ درصد افزایش به ۶۳٫۷۳ دلار رسیده است.
در اوایل هفته گذشته قیمت نفت به خاطر شک و تردیدها در رابطه با توافق کاهش سطح تولید نفت اوپک و اخبار مربوط به خط لوله انتقال نفت کانادا به آمریکا سقوط کرد. خط لوله Keystone که به خاطر تعمیرات بسته‌شده بود، از اوایل هفته گذشته دوباره فعال شد و انتقال ۵۹۰ هزار بشکه‌ای روزانه نفت را از سر گرفت. در اواسط هفته، اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) گزارش داد که سطح ذخایر نفت خام کاهش‌یافته است. در این میان سطح ذخایر بندر کوشینگ در ایالت اوکلاهاما بیشترین کاهش را در هشت سال گذشته تجربه کرده است. در همین حال سطح ذخایر سوخت و میعانات نفتی نیز بیش‌ازحد انتظارات افزایش‌یافته بود.
در هفته منتهی به ۲۴ نوامبر، سطح ذخایر نفت خام به‌اندازه ۳٫۴ میلیون بشکه کاهش‌یافته، درحالی‌که بازار انتظار کاهش ۲٫۳ میلیون بشکه‌ای را داشت. به گزارش EIA دلیل اصلی کاهش سطح ذخایر نفت خام، کاهش بیشتر ذخایر نفت خام کوشینگ بوده است، که به‌اندازه ۲٫۹ میلیون بشکه پایین آمده بود. در اواخر هفته گذشته، اوپک، روسیه و نه تولیدکننده بزرگ دیگر نفت تصمیم گرفتند که توافق کاهش سطح تولید نفت را تا پاسان سال ۲۰۱۸ تمدید کنند. این توافق در ماه ژوئن دوباره موردبازنگری قرار خواهد گرفت. در ادامه، گزارش بیکر هویز (Baker Hughes) منتشر شد که نشانگر افزایش دو واحدی تعداد دکل‌های فعال نفت خام آمریکا در هفته منتهی به یک دسامبر بود. طبق این گزارش تعداد کل دکل‌های نفت خام آمریکا به ۷۴۹ واحد رسیده، که بالاترین سطح از ماه سپتامبر است.
بازار پیش از تمدید توافق کاهش سطح تولید نفت، آن را بر قیمت‌ها تأثیر داده بود. به همین دلیل حرکت بعدی بازار بیشتر به عملکرد صندوق‌های پوششی ربط دارد. این صندوق‌ها صاحب بیشترین تعداد قرارداد خرید نفت هستند. به همین دلیل بایستی توجه کرد که آیا این صندوق‌ها به خرید نفت ادامه خواهند داد یا اینکه با شروع جریانات تثبیت سود، بازار را وارد فاز اصلاحی خواهند کرد؟
در حال حاضر مسئله اصلی در رابطه با توافق نفتی اوپک، این است که کشورهای حاضر در این توافق به قیمت نفت و سطح تولید نفت آمریکا تمرکز کرده‌اند و هر اقدامی را در جهت مقابله با افزایش سریع و بیش‌ازحد قیمت نفت انجام خواهند داد. در این میان روسیه نگرانی خاصی از افزایش سطح تولید نفت آمریکا دارد. روسیه نگران است که با افزایش قیمت نفت، سطح تولید آمریکا سریعاً افزایش یابد. به همین خاطر روسیه می‌خواهد درصورتی‌که قیمت سریعاً افزایش یافت، توانایی خروج زودهنگام از توافق نفتی را داشته باشد. بر همین اساس این هفته واکنش صندوق‌های پوششی به شرایط جدید بازار نفت جالب‌توجه خواهد بود.