تحلیل هفتگی بازار نفت خام

یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹

قیمت نفت خام سبک (WTI) و نفت برنت برای دومین هفته متوالی در محدوده منفی بسته شدند. به نظر می‌رسد که معامله گران به این نتیجه رسیده‌اند که تصمیم اوپک (OPEC) و سایر تولیدکنندگان بزرگ دنیا برای تمدید توافق کاهش سطح تولید به‌طور کامل در قیمت‌ها تأثیر داده‌شده بود و به همین دلیل ظاهراً تمرکز بازار به سطح تولید نفت آمریکاست. قیمت ماه ژانویه نفت خام سبک (WTI) با ۱٫۷۱ درصد کاهش در ۵۷٫۳۶ دلار و قیمت ماه فوریه برنت با ۰٫۵۲ درصد کاهش در ۶۳٫۴۰ دلار بسته شد.
در طول معاملات هفته گذشته، قیمت نفت خام سبک تحت‌فشار قرار داشت و فشارهای فروش در روز چهارشنبه تشدید شدند. روز چهارشنبه، اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) گزارش داد که سطح ذخایر نفت خام آمریکا بیش‌ازحد انتظارات کاهش‌یافته، که دلیل آن افزایش تولید پالایشگاه‌ها بود. اما ذخایر گازوئیل و میعانات نفتی به‌طور قبال توجهی افزایش داشت. سرمایه‌گذاران ابتدا در واکنش به این گزارش قیمت نفت خام را بالا بردند، اما در ادامه رالی صعودی متوقف شد و قیمت نفت کاهش یافت. درواقع واکنش منفی بازار به افزایش سطح ذخایر سوخت میعانات نفتی بود.
طبق این گزارش، سطح ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به یک دسامبر به‌اندازه ۵٫۶ میلیون بشکه کاهش‌یافته، که از پیش‌بینی‌های بازار بهتر بود. با رسیدن سطح ذخایر نفت خام آمریکا به ۴۴۸٫۱ (بدون احتساب ذخایر استراتژیک)، پایین‌ترین سطح از ماه اکتبر سال ۲۰۱۵ را ثبت کرده است. ذخایر گازوئیل نیز به‌اندازه ۶٫۸ میلیون بشکه افزایش‌یافته که تقریباً سه برابر بیشتر از مقدار پیش‌بینی‌ها بود. سطح ذخایر میعانات نفتی هم به‌اندازه ۱٫۷ میلیون بشکه افزایش‌یافته که باز هم از پیش‌بینی تحلیلگران بیشتر بود. افزایش سطح ذخایر سوخت برای سقوط قیمت نفت کافی بود. افزایش سطح ذخایر سوخت نشان می‌دهد که شاید در آینده تقاضای نفت پالایشگاه‌ها کاهش خواهد یافت. افزایش سطح تولید نفت خام آمریکا هم بر قیمت‌ها فشار آورد. طبق گزارش EIA، سطح تولید نفت خام آمریکا با ۲۵ هزار بشکه افزایش در روز به ۹٫۷۱ میلیون بشکه در روز رسیده که بالاترین سطح از اوایل دهه ۱۹۷۰ محسوب می‌شود.
بازگشت نزولی بازار می‌تواند نشانگر این باشد که بعد از پایان تأثیر اخبار مثبت اوپک، معامله گران به دنبال قیمت تعادلی هستند. این مسئله می‌تواند باعث خروج بخشی از صندوق‌های پوششی از بازار و ورود مجدد آن‌ها در سطوح پایین‌تر شود. علاوه بر این، احتمالاً سرمایه‌گذاران نگران هستند که افزایش سطح تولید نفت آمریکا می‌تواند تلاش‌های اوپک و روسیه برای کاهش مازاد عرضه نفت را بی‌ثمر کند.
به‌احتمال‌زیاد واکنش هفته گذشته خریداران به گزارش روز چهارشنبه با تأخیر بوده است و همچنین شاید معامله گران بیش‌ازحد به افزایش سطح ذخایر سوخت و میعانات نفتی حساسیت نشان داده‌اند. همچنین برخی از معامله گران معتقدند که افزایش تقاضای نفت خام چین و حملات نظامی که بزرگ‌ترین مرکز صادرکننده نفت آفریقا را تهدید می‌کند، از سوی بازار جدی نگرفته شده‌اند. در گزارشی دیگر، معلوم شد که تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا هم با دو واحد افزایش به ۷۵۱ واحد رسیده است.
در حال حاضر بازار نفت تحت تأثیر جریانات تثبیت سود و خروج صندوق‌های بزرگ قرار دارد، به همین دلیل احتمال ادامه حرکات نزولی وجود دارد. محرک اصلی تشدید فشارهای فروش نفت، افزایش سطح تولید نفت آمریکا و افزایش مجدد سطوح ذخایر سوخت و میعانات نفتی خواهد بود. به نظر می‌رسد که تأثیر افزایش تقاضای چین ادامه‌دار نیست. اما بایستی به تهدیدات نظامی که بزرگ‌ترین مرکز صادرات نفت آفریقا را تهدید می‌کند، توجه کرد. چون‌که اختلال در عرضه نفت می‌تواند موجی از جریانات بازخرید دستورات فروش را به راه اندازد.