تحلیل هفتگی بازار نفت خام

یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۵

هفته گذشته قیمت آتی نفت برنت در محدوده منفی به کار خود پایان داد. در میان نوسانات نسبتاً شدید بازار نفت، حرکات قیمتی بازار تحت تأثیر بسته شدن خط لوله مهم انتقال نفت، گزارش‌های نسبتاً مبهم اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، انتشار چشم‌انداز منفی عرضه نفت توسط اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) قرار داشت. هفته گذشته قیمت ماه فوریه نفت خام سبک (WTI) با ۰٫۱۹ درصد افزایش در ۵۷٫۳۳ دلار و قیمت مارس نفت برنت نیز با ۰٫۶۰ درصد کاهش در ۶۲٫۶۵ دلار بسته شد.
هفته گذشته، معاملات با صعود قیمت نفت برنت به بالاترین سطح دو سال و نیم اخیر شروع شد. خبر تعطیلی خط لوله انتقال نفت انگلستان در دریای شمال به خاطر تعمیرات، دلیل اصلی افزایش قیمت نفت بود. طبق گزارش‌ها، خط لوله Forties به خاطر تعمیرات تا چند هفته تعطیل خواهد شد. این خط لوله نفت روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت را از میدان‌های نفتی دریای سیاه جهت پالایش به اسکاتلند ارسال می‌کند.
روز چهارشنبه، قیمت نفت خام سبک و برنت برای دومین روز متوالی افت کردند. هرچند که سطح ذخایر نفت خام آمریکا کاهش‌یافته بود، اما افزایش سطح ذخایر سوخت و سطح تولید نفت خام آمریکا موجب کاهش قیمت نفت شد. سطح تولید نفت خام آمریکا به اوج تاریخی ۹٫۷۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. آخرین باری که سطح تولید نفت به بالاترین سطح خود رسیده بود، ماه نوامبر سال ۱۹۷۰ بود که آمریکا روزانه ۱۰٫۰۴ میلیون بشکه نفت تولید می‌کرد. در ادامه هفته، IEA برآوردهای تولید نفت آمریکا برای سال ۲۰۱۸ را افزایش داد و اعلام کرد که سطح تولید نفت آمریکا به‌اندازه ۸۷۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. در پیش‌بینی قبلی، انتظار می‌رفت که میزان افزایش سطح تولید نفت برابر ۷۹۰ هزار بشکه در روز باشد. همچنین IEA انتظار دارد که مازاد عرضه جهانی نفت در نیمه اول سال ۲۰۱۸ برابر ۲۰۰ هزار بشکه در روز باشد، اما در نیمه دوم سال عرضه نفت با کسری ۲۰۰ هزار بشکه‌ای در روز همراه خواهد شد. این گزارش نشان می‌دهد که احتمالاً سال ۲۰۱۸ شاهد ثبات و تعادل کلی در بازار نفت خواهیم بود.
اوپک هم برآورد سطح تولید نفت آمریکا برای سال ۲۰۱۸ را افزایش داده و به ۱٫۰۵ میلیون بشکه در روز ارتقا داده است. این در حالی است که اداره انرژی اطلاعات آمریکا تنها انتظار افزایش ۷۸۰ هزار بشکه‌ای نفت را دارد. در گزارشی دیگر، تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا در هفته منتهی به ۱۵ دسامبر با ۴ واحد کاهش به ۷۴۷ واحد رسیده است. این اولین کاهش در تعداد دکل‌های فعال نفتی آمریکا در شش هفته گذشته است.
به‌احتمال‌زیاد محرک اصلی این هفته بازار نفت، حرکات قیمتی نفت خام برنت خواهد بود. گزارش بیکر هویز از کاهش دکل‌های فعال نفت خام نیز می‌تواند در کوتاه‌مدت تأثیر مثبتی بر بازار بگذارد. در این میان IEA و اوپک هم نسبت به آینده قراردادهای نفت خام سبک بدبین هستند. علاوه بر این، افزایش سطح تولید نفت آمریکا خبر بدی برای بازار است.
شاید تنها عاملی که می‌تواند در این شرایط از قیمت نفت حمایت کند، تعطیلی خط لوله انتقال نفت است که در کوتاه‌مدت موجب کاهش عرضه نفت خواهد شد. بااین‌حال، قیمت آتی نفت برنت بعد از رسیدن به اوج قیمتی دو سال و نیم اخیر، کاهش‌یافته است. این می‌تواند بدین معنی باشد که فشار فروش فعلی بیشتر از فشار خرید است و می‌تواند منجر به کاهش بیشتر قیمت نفت شود. شاید بتوان گفت که در حال حاضر بازار درگیر نبرد میان خریداران کوتاه‌مدت و فروشندگان بلندمدت است. خریداران کوتاه‌مدت به امید تعطیلی خط لوله انتقال نفت انگلستان از بازار حمایت می‌کنند و فروشندگان بلندمدت هم از ترس افزایش سطح تولید نفت آمریکا از بازار خارج می‌شوند. اگر این هفته نفت برنت به زیر کف قیمتی هفته گذشته سقوط کند، می‌تواند تا ۵۷٫۶۰ دلار هم پایین بیاید. نفت خام سبک هم اگر از حمایت ۵۵٫۹۴ دلاری عبور کند، به محدوده ۵۴٫۴۶ دلار خواهد رسید.