رویداد ها و شاخص های مهم اقتصادی هفته

یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵

برای مشاهده تقویم اقتصادی هفته، شاخص ها و اخبار مهم این هفته ، اینجا را کلیک کنید

.

سه‌شنبه

UK Inflation

.
داده‌های تورمی انگلستان: در گزارش‌های سپتامبر و اکتبر رشد سالانه تورم کلی مصرف‌کنندگان انگلستان به ۳ درصد رسید. دلیل افزایش تورم انگلستان، کاهش ارزش پوند در واکنش به BREXIT است. بانک مرکزی انگلستان پیش‌بینی می‌کند که تورم مصرف‌کنندگان کاهش خواهد یافت و گزارش این هفته می‌تواند صحت این پیش‌بینی را به چالش بکشد. همچنین نتیجه این گزارش بر نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی تأثیر خواهد گذاشت. بااین‌وجود اقتصاددان پیش‌بینی می‌کنند که رشد تورم همچنان در ۳ درصد باقی خواهد ماند.

.
US PPI

.
شاخص بهای تولیدکنندگان آمریکا: در ماه اکتبر، تورم تولیدکنندگان به‌طور قابل‌توجهی رشد کرد و به‌اندازه ۰٫۴ درصد ماهانه افزایش یافت. شاخص خالص هم به همین اندازه رشد داشت. معمولاً تورم تولیدکنندگان درنهایت به تورم مصرف‌کنندگان سرایت می‌کند. به همین خاطر به‌عنوان شاخصی برای پیش‌بینی تورم مصرف‌کنندگان به کار می‌رود. انتظار می‌رود که رشد شاخص کل دوباره ۰٫۴ درصد باشد و شاخص خالص هم رشد ۰٫۲ درصدی را ثبت کند.

.
چهارشنبه

.
US Inflation

.
داده‌های تورمی آمریکا: پیش از پایان نشست فدرال رزرو آمریکا، داده‌های تورمی این کشور منتشر خواهند شد. هنوز معلوم نیست که پایین بودن نرخ رشد تورم آمریکا تا چه اندازه موقتی و گذراست. گزارش ماه اکتبر نشانگر رشد کوچکی در تورم خالص بود، به‌طوری‌که رشد سالانه از ۱٫۷ درصد به ۱٫۸ درصد افزایش‌یافته است. شاخص مطلوب تورمی فدرال رزرو آمریکا (PCE) نیز از ۱٫۳ درصد به ۱٫۴ درصد افزایش‌یافته بود. افزایش دیگری در گزارش‌های تورمی ماه نوامبر می‌تواند شانس افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ را به‌طور قابل‌توجهی تقویت کند. اما بایستی توجه داشت که اغلب این گزارش‌ها بازار را شوکه می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود که رشد CPI برابر ۰٫۴ درصد و رشد شاخص خالص نیز برابر ۰٫۲ درصد باشد.

.
US Rate Decision

.
تعیین نرخ بهره آمریکا: انتظار می‌رود که فدرال رزرو برای پنجمین بار از زمان شروع چرخه سیاست‌های انقباضی، نرخ بهره را افزایش دهد. این سومین افزایش نرخ بهره سال ۲۰۱۷ خواهد بود. مدت‌زمان زیادی است که فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره از ۱٫۲۵ درصد به ۱٫۵۰ درصد اشاره‌کرده است. در نشست این هفته، برآوردهای تورمی، اشتغال، رشد اقتصادی و نرخ بهره هم منتشر خواهند شد. فدرال رزرو به دنبال سه مرحله دیگر افزایش نرخ بهره تا سال ۲۰۱۸ است. اما آیا واقعاً فدرال قادر به چنین کاری خواهد بود؟ بازار به این موضوع شک دارد. بااین‌حال انتظار می‌رود که فدرال رزرو پیش از روی کار آمدن جروم پاول، به ادامه سیاست‌های فعلی تأکید کند. به دلیل پایین بودن نرخ تورم، افزایش سه مرحله‌ای نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. رئیس فدرال رزرو آمریکا، جنت یلن، در اولین واکنش به افت تورم آن را “گذرا” توصیف کرده بود. اما با ادامه افت تورم، آن را “یک راز” خواند و درنهایت تائید کرد که شاید ضعیف بودن رشد تورم موقتی یا گذرا نباشد. به همین خاطر بازار این بار توجه خاصی به نظرات رئیس فدرال رزرو خواهد داشت و حتی لحن سخنان وی در کنفرانس مطبوعاتی و بیانیه سیاست‌های پولی می‌تواند بر دیدگاه سرمایه‌گذاران تأثیر بگذارد. می‌توان انتظار داشت که جروم پاول (رئیس بعدی فدرال رزرو) همراه با سایر مقامات به افزایش نرخ بهره رأی دهد و نیل کشکاری (از روسای منطقه‌ای فدرال) هم مخالف افزایش نرخ بهره باشد. به‌احتمال‌زیاد فدرال رزرو از شوکه کردن سرمایه‌گذاران خودداری خواهد کرد، اما مسلماً بازار به هر تغییر کوچکی در بیانیه سیاست‌های پولی، برآوردهای اقتصادی و لحن جنت یلن واکنش نشان خواهد داد.

.
پنجشنبه

.
Australian Jobs Report

.
گزارش اشتغال استرالیا: گزارش اخیر بازار کار استرالیا تا حدودی ناامیدکننده بود و تنها نشانگر رشد ۳٫۷ هزار واحدی اشتغال در ماه اکتبر بود. نرخ بیکاری هم در ۵٫۴ درصد باقی‌مانده است. در آخرین نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی، بانک نسبت به بازار کار خوش‌بین بود. به همین دلیل شاید گزارش ضعیف ماه اکتبر موقتی بوده و گزارش این هفته هم نشانگر رشد خوب بازار کار باشد. انتظار می‌رود که رشد اشتغال ۱۹٫۲ هزار واحد باشد و نرخ بیکاری هم بدون تغییر در ۵٫۴ درصد باقی بماند.

.
Swiss Rate Decision

.
نشست تعیین نرخ بهره سوئیس: بانک مرکزی سوئیس تنها هر سه ماه یک‌بار در رابطه با تغییر یا عدم‌تغییر نرخ بهره تصمیم‌گیری می‌کند. پیش‌بینی می‌شود که نرخ بهره بدون تغییر در منفی ۰٫۷۵ درصد باقی بماند. باقی ماندن نرخ بهره در محدوده منفی برای ممانعت از جریانات سرمایه‌ای است که موجب کاهش صادرات و تورم سوئیس می‌شوند. احتمالاً بانک دوباره تأکید خواهد کرد که برای پایین نگه‌داشتن ارزش فرانک، در صورت نیاز در بازار ارز مداخله خواهد کرد. احتمال تغییر سیاست‌های پولی بسیار پایین است و به همین دلیل شاید ارزش فرانک تقویت شود.

.
UK Rate Decision

.
نشست تعیین نرخ بهره انگلستان: در روز پنجشنبه ویژه یا بزرگ بانک مرکزی انگلستان در ماه نوامبر، نرخ بهره از ۰٫۲۵ درصد به ۰٫۵۰ درصد افزایش یافت و برآوردهای تورمی بانک نیز با تعدیل منفی همراه بودند. بااین‌حال این افزایش نرخ بهره ادامه‌دار نبود. بانک مرکزی پیش‌بینی می‌کند که در طول سه سال آینده تنها دو بار نرخ بهره افزایش خواهد یافت. به همین دلیل انتظار می ورد که در این نشست تغییری در نرخ بهره روی ندهد. در نشست این هفته، گزارش آخرین جلسه بانک مرکزی منتشر خواهد شد، اما گزارشی در رابطه با برآوردهای اقتصادی بانک مرکزی منتشر نخواهد شد. برای سرمایه‌گذاران مهم است که بدانند چند تن از مقامات از افزایش نرخ بهره حمایت کرده‌اند و یا اینکه نظر چند تن از مقامات نسبت به افزایش نرخ بهره اخیر تغییر کرده است؟ بااین‌حال طبق پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رود که تمام نُه عضو کمیته سیاست‌های پولی بانک مرکزی به عدم‌تغییر نرخ بهره رأی دهند.

.
Euro-zone Rate Decision

.
نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی اروپا: مهم‌ترین تغییرات در سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا در نشست ماه اکتبر اعمال‌شده است. بانک مرکزی اروپا تصمیم گرفته تا حجم برنامه QE را از ماه ژانویه به ۳۰ میلیارد یورو در ماه کاهش دهد و این برنامه را تا ماه سپتامبر ۲۰۱۸ اجرا کند. ازآنجایی‌که رئیس بانک مرکزی اروپا تأکید کرد که بعد از ماه سپتامبر می‌توان دوباره سیاست‌های پولی را کاهش یا افزایش داد، یورو تحت‌فشار فروش قرار گرفت. از آن زمان، رشد ضعیف تورم ناحیه یورو تأییدی بر بدبینی بانک مرکزی اروپا بوده است. انتظار می‌رود که در نشست این هفته تغییری در سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا اعمال نشود، اما انتشار گزارش برآوردهای اقتصادی بانک مرکزی تأثیر قابل‌توجهی بر بازار خواهد گذاشت. انتظار می‌رود که دراگی مثل همیشه رفتاری متعادل داشته باشد، اما اگر به پایان برنامه QE در ماه سپتامبر اشاره کند، یورو تقویت خواهد شد. بااین‌حال شانس این سناریو بسیار پایین است. درواقع شاید بانک مرکزی اروپا تا ماه ژوئن صبر کند و بعدازآن در رابطه با تمدید یا قطع برنامه QE تصمیم بگیرد.

.
US Retail Sales

.
شاخص خرده‌فروشی آمریکا: وضعیت مصرف‌کنندگان آمریکا نقش کلیدی بر عملکرد اقتصادی این کشور دارد. در ماه اکتبر رشد شاخص خرده‌فروشی برابر ۰٫۲ درصد بود، درحالی‌که رشد شاخص خالص برابر ۰٫۱ درصد بود. گزارش این هفته مربوط به ماه نوامبر می‌شود، ماهی که شامل فروش‌های جمعه سیاه هم می‌شود. آیا شاخص به‌طور قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت؟ بایستی توجه داشت که هم‌زمان با این گزارش، شاخص مدعیان بیکاری نیز منتشر خواهد شد، اما توجه بازار به تغییرات شاخص خرده‌فروشی خواهد بود.

.

 

شاخص های اقتصادی این هفته

شاخص های اقتصادی این هفته