رویداد ها و شاخص های مهم اقتصادی هفته

یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶

برای مشاهده تقویم اقتصادی هفته، شاخص ها و اخبار مهم این هفته ، اینجا را کلیک کنید

.

چهارشنبه

.
US ISM Manufacturing PMI

.
شاخص ISM بخش تولیدی آمریکا: این ارزیابی از عملکرد بخش تولیدی اقتصاد آمریکا، برای پیش‌بینی گزارش NFP هم به کار می‌رود. در ماه نوامبر، این شاخص برابر ۵۸٫۲ واحد بود، که از سطح ۵۰ واحدی (مرز میان رکود و رونق) فاصله خوبی دارد. پیش‌بینی می‌شود که شاخص تغییر چندانی نکرده باشد و این بار عدد ۵۸٫۳ واحد را ثبت کند.

.
US FOMC Minutes

.
گزارش آخرین نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا: این گزارش مربوط به نشست ماه دسامبر است، که در آن نشست نرخ بهره افزایش یافت و برآورد نرخ بهره‌ای فدرال رزرو (سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸) بدون تغییر باقی ماند. بااین‌حال دو نفر از مقامات فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره رأی منفی داده بودند. اما این دو عضو کمیته (ایوانز و کشکاری) در سال ۲۰۱۸ حق رأی نخواهند داشت. این گزارش می‌تواند میزان نگرانی فدرال رزرو از رشد پایین تورم را نشان دهد. شاید ترامپ برای اعضای جدید هیئت‌رئیسه، افراد متمایل به سیاست‌های انقباضی را انتخاب کند، اما دیدگاه‌های اعضای فعلی هم مهم است. نگرانی شدید فدرال رزرو از تورم ضعیف می‌تواند دلار آمریکا را به‌شدت تحت‌فشار قرار دهد.

.
پنجشنبه

.
UK Services PMI

.
شاخص PMI بخش خدماتی انگلستان: عملکرد بزرگ‌ترین بخش اقتصادی انگلستان معمولاً تأثیر زیادی بر پوند می‌گذارد. در ماه نوامبر، شاخص به ۵۳٫۸ واحد بازگشته بود، که نشانگر رشد ملایم اقتصادی است. این یعنی رشد خوب شاخص در ماه اکتبر ادامه‌دار نبوده است. بدون شک انتظارات مدیران خرید بخش خدماتی از آینده BREXIT بر شاخص تأثیر زیادی خواهد گذاشت. انتظار می‌رود که شاخص به ۵۴٫۱ واحد افزایش یابد.

.
US ADP Non-Farm Payrolls

.
تغییرات اشتغال بخش خصوصی و غیر کشاورزی (ADP): معمولاً این گزارش در روز چهارشنبه منتشر می‌شود، اما این بار به دلیل تعطیلی روز دوشنبه، با یک روز تأخیر منتشر خواهد شد. رشد اشتغال بخش خصوصی آمریکا در ماه نوامبر برابر انتظارات بود و نشانگر رشد ۱۹۰ هزار واحدی بازار کار بود. انتظار می‌رود که این بار هم رشد تقریبی ۱۹۲ هزار واحدی را شاهد باشیم.

.
جمعه

.
Euro-Zone Inflation

.
داده‌های تورمی ناحیه یورو: گزارش اولیه از تورم ماه دسامبر ناحیه یورو می‌تواند چشم‌اندازی کلی از تورم کل سال ۲۰۱۷ باشد و بر تصمیمات پولی بانک مرکزی اروپا تأثیر بگذارد. در ماه نوامبر، رشد کلی تورم مصرف‌کنندگان برابر ۱٫۵ درصد بود، که مشابه دور قبل آن است. اما همچنان از هدف دودرصدی بانک مرکزی اروپا فاصله دارد. رشد تورم خالص هم با ثبت ۰٫۹ درصد، ناامیدکننده بود. بدون افزایش تورم خالص، شاید تورم کلی هم افت کند.

.
US Non-Farm Payrolls

.
گزارش اشتغال بخش غیر کشاورزی آمریکا (NFP): این گزارش برای ماه دسامبر است. اخیراً رشد اشتغال آمریکا خوب بوده، اما نرخ رشد دستمزدها به‌زور توانسته به ۲٫۵ درصد برسد. به‌طور خلاصه، در گزارش ماه نوامبر، رشد NFP بهتر از انتظارات بود و رشد ۲۲۸ هزار واحدی را ثبت کرد، رشد ماهانه دستمزدها هم برابر ۰٫۲ درصد و رشد سالانه دستمزدها هم برابر ۲٫۵ درصد بود. نرخ بیکاری هم در پایین‌ترین سطوح تاریخی قرار دارد (۴٫۱ درصد). اما بااین‌حال طبق معمول، نرخ بیکاری پایین همراه با نرخ پایین مشارکت نیروی کار همراه بوده است. شاید واکنش اولیه بازار به رشد NFP باشد، درنهایت این تغییرات نرخ رشد دستمزدهاست که تأثیر نهایی را بر بازار می‌گذارد. انتظار می‌رود که رشد NFP تقریباً ۱۹۰ هزار واحد باشد و رشد ماهانه دستمزدها هم به ۰٫۳ درصد برسد.

.
Canadian Jobs Reprot

.
گزارش اشتغال کانادا: در ماه نوامبر شاهد عملکرد خوب بازار کار کانادا بودیم. رشد اشتغال برابر ۷۹٫۵ هزار واحد بود و نرخ بیکاری هم به ۵٫۹ درصد سقوط کرده بود. این در حالی است که در ماه نوامبر رشد اقتصادی خیلی جالب نبود. گزارش ماه دسامبر بازار کار کانادا می‌تواند صحت گزارش ماه نوامبر را نشان دهد. پیش‌بینی می‌شود که رشد اشتغال، منفی ۲٫۵ هزار واحد باشد و نرخ بیکاری هم به ۶ درصد افزایش یابد.

.
US ISM Non-Manufacturing PMI

.
شاخص ISM بخش خدماتی آمریکا: این گزارش اهمیت زیادی برای بازار دارد، چون‌که نشانگر عملکرد اقتصادی بخش بزرگی از اقتصاد آمریکاست. بااین‌حال ازآنجایی‌که بعد از انتشار گزارش‌های بازار کار منتشر می‌شود، نمی‌توان انتظار داشت که تأثیر چندانی بر بازار بگذارد. بااین‌حال همچنان بایستی به آن توجه داشت. در ماه نوامبر شاخص ۵۷٫۴ واحد را ثبت کرد. کاهش شاخص قابل‌توجه بود، اما همچنان نشانگر رونق اقتصادی است. هم‌زمان با این گزارش، شاخص سفارشات کارخانجات آمریکا هم منتشر خواهد شد.

.

شاخص های اقتصادی این هفته

شاخص های اقتصادی این هفته