شباهت کاربرد اسکناس های ۱۰۰ دلاری با بیت کوین

پنج شنبه ۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳

نیک کولاس (Nick Colas)، اولین تحلیلگر وال‌استریت که ارزهای رمزینه را پوشش می‌دهد و همچنین مؤسس و شرکت تحقیقاتی DataTrek، اخیراً گفته است که بیت کوین در سال ۲۰۱۸ نوسانات شدیدی را تجربه خواهد کرد، او معتقد است که دامنه نوسانی بیت کوین بین ۶٫۵ هزار تا ۲۲ هزار دلار خواهد بود.
به گزارش CNBC، این تحلیلگر نزدیک به چهار سال است که حرکات قیمتی بیت کوین را دنبال می‌کند، معتقد است که نوسانات شدید قیمتی بیت کوین در سال ۲۰۱۸ از بین نخواهد رفت، چون‌که “ارزش‌گذاری بیت کوین و سایر ارزهای رمزینه کار دشواری است و کاربردهای اقتصادی آن‌ها هم تنها به موارد کاربردی عملی آن‌ها بستگی دارد، کاربردهایی که هنوز به‌طور کامل تکمیل‌نشده‌اند.” ازنظر این تحلیلگر، قیمت متوسط بیت کوین ۱۴ هزار دلار است. او معتقد است که قیمت بیت کوین می‌تواند به ۲۲ هزار دلار هم برسد و چنین قیمت‌گذاری برای آن منطقی باشد و یا به ۶٫۵ هزار دلار سقوط کند و همچنان قیمت آن منطقی باشد! این تحلیلگر انتظار دارد که بیت کوین در معاملات سال ۲۰۱۸ هر دو قیمت اشاره‌شده را لمس کند.
در سال ۲۰۱۷ سهم بازاری بیت کوین از ۸۷ درصد به ۴۴٫۲ درصد کاهش یافت. کولاس انتظار دارد که این روند ادامه یابد. در حال حاضر ارزش سهم بازاری بیت کوین تقریباً ۲۵۶ میلیارد دلار است و ۳۴ ارز رمزینه دیگر هم ارزش بازاری بالای ۱ میلیارد دلار دارند. نیکولاس در ادامه گفت، “کاربرد واقعی فعلی بیت کوین محافظت از دارایی‌های شخصی است. بله، این شامل پول‌شویی و فرار مالیاتی هم می‌شود. اما این کاربرد برای مردمان برخی کشورها که به خاطر محدودیت‌های قانونی نمی‌توانند از دارایی خود محافظت کنند، بسیار مفید است. در حال حاضر تنها دارایی که برای چنین کاری در کل دنیا استفاده می‌شود، اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری است.”
کولاس بر این باور است که اگر ارزش بیت کوین به ۱۰ درصد کل اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری در گردش برسد، قیمت آن تقریباً ۶٫۵ هزار دلار خواهد بود و اگر به ۳۳ درصد برسد، قیمت بیت کوین به ۲۲ هزار دلار خواهد رسید. ازآنجایی‌که میانگین این دو عدد تقریباً برابر ۱۴ هزار دلار (۱۴۰۳۵) است، قیمت فعلی بیت کوین از متوسط قیمتی آن خیلی فاصله‌ای ندارد. کولاس از این روش ارزشیابی قیمت بیت کوین اطمینان دارد و معتقد است که تا زمانی که بیت کوین در مقیاس بزرگ تولید نشود، می‌توان از این روش استفاده کرد.