طلا بعد از دو ماه دوباره به حمایت ۱۲۶۰ دلاری رسید

چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶

دیروز طلا در یک حرکت نزولی شدید از محدوده ۱۲۷۵ دلاری سقوط کرد و با شکست حمایت‌های ۱۲۷۰ و ۱۲۶۵ به کف قیمتی ۱۲۶۰ دلار رسید. آخرین بار دو ماه پیش بود که طلا به حمایت ۱۲۶۰ دلاری رسیده بود. از اوایل ماه اکتبر، طلا بعد از برخورد به ۱۲۶۰ دلار تا ۱۳۰۶ دلار صعود کرد و در ادامه شاهد نوسان طلا در زیر ۱۳۰۰ دلار بودیم. تا به اینجای کار، محدوده حمایتی بین ۱۲۶۰ تا ۱۲۶۵ دلار از بازار حمایت کرده است. اما مسئله نگران‌کننده برای بازار طلا، تشکیل اوج‌های قیمتی کوتاه در بازار است. از دید تکنیکال هنوز هم احتمال جهش صعودی طلا وجود دارد. نمودارهای هفتگی و روزانه به کف دامنه محدود نوسانی بین ۱۳۰۰-۱۲۶۰ دلار رسیده‌اند و طلا به خط روند صعودی هفتگی واکنش مثبت نشان داده است. این خط روندی با حمایت ۱۲۶۰ (کف دامنه محدود نوسانی دو ماه اخیر) انطباق دارد.
اگر طلا از این محدوده به سمت بالا بازگردد و به بالای ۱۲۷۰ دلار عبور کند، روند همچنان خنثی باقی خواهد ماند و در این صورت مقاومت‌های اصلی بازار ۱۲۸۰، اصلاح ۲۳٫۶ درصدی در محدوده ۱۲۸۵ دلار و مقاومت ۱۲۹۰ دلاری خواهند بود. اما اگر طلا موفق به شکست حمایت ۱۲۶۰ دلاری شود، روند نمودار هفتگی تا محدوده حمایتی ۱۲۰۰-۱۲۱۵ به نزولی تغییر خواهد کرد. در این صورت هدف اول بازار می‌تواند محدوده ۱۲۵۰ دلاری باشد.
از دید بنیادی دلیل خاصی برای حرکت نزولی دیروز طلا دیده نمی‌شود. شاید سفر مقام عالی‌رتبه سازمان ملل به کره شمالی باعث کاهش نگرانی سرمایه‌گذاران از بحران به وجود آمده در شبه‌جزیره کره شده باشد. علاوه بر این شاخص‌های سهام هم در معاملات دو روز گذشته افت کرده‌اند، که این خبر خوبی برای بازار طلاست، اما هنوز نشانه‌ای از بهبود تمایلات ریسک گریزی و افزایش تقاضا برای طلا دیده نمی‌شود. درحالی‌که در این مدت ین ژاپن با حمایت خوبی مواجه شده است. در عملکرد دلار هم همبستگی دیده نمی‌شود. دلار در برابر اکثر ارزهای اصلی یا تضعیف‌شده و یا بدون تغییر باقی‌مانده است. در جفت ارزهایی هم که دلار تقویت‌شده، بیشتر به خاطر مسائل بنیادی رقبا بوده است، نه قدرت دلار آمریکا. حتی واکنش طلا به گزارش‌های اقتصادی آمریکا هم عجیب بود. باوجوداینکه شاخص ISM بخش خدماتی بدتر از پیش‌بینی‌ها بوده، اما طلا سقوط کرده است. بااین‌حال اگر به حرکات قیمتی روزهای قبل طلا نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که طلا در واکنش به اخبار اصلاح مالیات‌های آمریکا واکنش‌های قوی نشان داده است. مثل سقوط طلا از محدوده ۱۲۹۵ دلاری. به همین خاطر معامله گران طلا بایستی به اخبار اصلاح مالیات‌ها تمرکز کنند، ظاهراً در شرایط فعلی حساسیت طلا به اخبار اصلاح مالیات‌ها بیشتر است.

.

نمودار چهارساعته طلا