عدم استقبال بازار از دلار آمریکا در آخرین هفته معاملاتی سال ۲۰۱۷

چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۹:۲۶

در آخرین هفته معاملاتی سال ۲۰۱۷ شاهد هستیم که بازار تمایلی به حمایت از دلار آمریکا ندارد. دلار در برابر همه ارزهای اصلی تضعیف‌شده است. روز دوشنبه و سه‌شنبه اکثر بازارهای مالی دنیا تعطیل بودند و به همین دلیل شاهد حرکات قیمتی محدودی در بازار بودیم، بااین‌حال کاهش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا باعث سقوط ارزش دلار آمریکا شده است. دیروز USDCAD به‌شدت تحت‌فشار قرار گرفت و نزدیک به ۵۰ پیپ سقوط کرد. USDJPY برای چهارمین روز معاملاتی متوالی تضعیف‌شده است، هرچند که داده‌های اقتصادی آمریکا نسبتاً خوب بودند. رشد شاخص فعالیت‌های تولیدی در منطقه ریچموند کُند شده، اما شاخص بهای مسکن در ماه اکتبر همراه با شاخص تولیدی دالاس افزایش یافته‌اند.
باوجوداینکه طرح اصلاح مالیات‌های آمریکا تصویب‌شده و کنگره بسته مالی کوتاه‌مدتی را برای جلوگیری از تعطیلی دولت تصویب کرده، اما دلار همچنان تحت‌فشار قرار دارد. احتمال اینکه USDJPY به ۱۱۳ بازگردد وجود دارد، اما انتظار می‌رود که حرکات نزولی نرخ برابری از سوی ۱۱۲٫۰۰-۱۱۱٫۸۵ محدوده خواهند شد. بااین‌حال حرکات قیمتی امروز دلار آمریکا بیشتر به عملکرد شاخص اطمینان مصرف‌کنندگان CB بستگی خواهد داشت.
همچنین انتظار می‌رود که تا دو هفته آینده خبر خاصی از مذاکرات BREXIT منتشر نشود و حداقل تا هفته آینده هم گزارش اقتصادی مهمی از انگلستان منتشر نخواهد شد. به همین دلیل احتمالاً حرکات پوند بیشتر تحت تأثیر نوسانات دلار آمریکا قرار خواهد گرفت. ارزهای کالایی هم به حرکات صعودی هفته گذشته ادامه می‌دهند. دلار استرالیا و دلار نیوزیلند به بالاترین سطوح قیمتی دو ماه اخیر در برابر دلار آمریکا رسیده‌اند. دلار کانادا هم در میان تضعیف گسترده ارزش دلار آمریکا و افزایش قیمت نفت تقویت‌شده است. دیروز قیمت نفت بیش از دو درصد جهش کرد و به بالای ۶۰ دلار رسید. هرچند که شاید به نظر برسد که ارزهای کالایی به اوج رسیده‌اند، اما هنوز هم می‌توانند بین ۵۰ تا ۷۵ پیپ رشد کنند. از دید بنیادی گزارش مهمی از اقتصادهای استرالیا، نیوزیلند و کانادا منتشر نخواهد شد، اما اگر داده‌های اقتصادی آمریکا ضعیف باشند می‌توان انتظار ادامه رالی صعودی ارزهای کالایی را داشت.