عملکرد خوب ارز های کالایی به خاطر بهبو تمایلات ریسک پذیری بود

یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰

هفته گذشته شاهد عملکرد خوب ارز های کالایی بودیم. در نهایت دلار کانادا از دامنه نوسانی کوتاه مدت خارج شد و توانست رشد های جدیدی را پیش از پایان سال میلادی تجربه کند. گزارش GDP روز جمعه کانادا ضعیف تر از انتظارات بازار بود، اما این گزارش تاثیر کوتاه و محدودی بر رالی صعودی دلار کانادا داشت. در کل مخارج و تورم مصرف کنندگان نسبت به سال گذشته در وضعیت بهتری قرار دارند و تاییدی بر دیدگاه های مثبت بانک مرکزی کانادا هستند، به طوریکه شانس افزایش نرخ بهره کانادا در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ قوت گرفته است. هر چند که انتظار می رود حرکات قیمتی قابل توجهی را در این هفته شاهد نباشیم، اما اگر رشد مخارج و تورم مصرف کنندگان برای یک ماه دیگر هم بهبود یابد، شانس افزایش نرخ بهره در ماه مارس هم تقویت خواهد شد و در این صورت USDCAD می تواند به ۱٫۲۶ هم سقوط کند.
هفته گذشته گزارش اقتصادی مهمی از استرالیا منتشر نشد، اما AUDUSD توانست به بالاترین سطح قیمتی یک ماه اخیر برسد. رشد جفت ارز بیشتر به خاطر بهبود تمایلات ریسک پذیری و رشد قیمت کالاهای اساسی بود. به خصوص که شاهد بازگشت صعودی خوبی در بازار طلا هم بودیم و قیمت مس و سنگ آهن هم افزایش یافته بودند.
دلار نیوزیلند هم در مقابل انتشار گزارش های نسبتا ضعیف اقتصادی و کاهش قیمت جهانی لبنیات وضعیت باثباتی داشت. میزان کاهش شاخص جهانی لبنیات در یک سال گذشته بی سابقه بود. کسری تجاری نیوزیلند افزایش یافته، در حالیکه رشد اقتصادی سه ماهه سوم سال کُند شده است. با این حال، سرمایه گذاران از اینکه رشد اقتصادی به رکود تبدیل نشده خوشنود بودند.کاهش تراز تجاری و خرده فروشی سرمایه گذاران را نگران کرده بود. هنوز هم به نظر می رسد که چالش های پیش روی اقتصاد نیوزیلند از بین نرفته اند، اما در حال حاضر بهبود تمایلات ریسک پذیری محرک اصلی دلار نیوزیلند و سایر ارز های کالایی بودند. این هفته هیچ گزارش اقتصادی مهمی از اقتصاد های نیوزیلند، استرالیا و کانادا منتشر نخواهد شد، به همین دلیل شاهد بازاری آرام در ارز های کالایی خواهیم بود.