نگاهی به وضعیت بنیادی بازار طلا

چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵

در گزارش پیش از نشست فدرال رزرو آمریکا (روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه) به‌احتمال شروع جریانات تثبیت سود فروشندگان طلا اشاره‌شده بود. درست از همان روز بود که طلا بازگشت اصلاحی خود را شروع کرد و توانست به اصلاح ۶۱٫۸ درصدی در ۱۲۷۵ دلار برسد. در گزارش قبلی به اهمیت اصلاح مالیات‌ها، برآوردهای اقتصادی فدرال رزرو و داده‌های تورمی اشاره‌شده بود، که می‌توانستند بر انتظارات سرمایه‌گذاران طلا تأثیر بگذارند. در حال حاضر طلا توانسته به ۱۲۸۵ دلار برسد و می‌تواند تا محدوده ۱۳۰۰ دلار هم صعود کند.
داده‌های تورمی آمریکا همچنان ضعیف هستند و آخرین گزارش‌ها از بخش تورمی آمریکا هم ضعیف‌تر از انتظارات بازار بودند. فدرال رزرو آمریکا هم هنوز از رشد ضعیف نرخ تورم نگران است. فدرال رزرو برآورد رشد اقتصادی سال ۲۰۱۸ را ارتقا داده اما ظاهراً رشد اقتصادی آمریکا و خوش‌بینی فدرال رزرو، قرار نیست تأثیری بر برآوردهای تورمی و نرخ بهره بگذارد. فدرال رزرو همچنان به دنبال سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ است. این در حالی است که طبق قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، شانس افزایش نرخ بهره در ماه مارس ۲۰۱۸ برابر ۶۲ درصد است. این یعنی هنوز سرمایه‌گذاران نسبت به برآوردهای نرخ بهره‌ای فدرال رزرو شک دارند.
از دید اصلاح مالیات‌ها، درنهایت طرح کاهش مالیات‌ها تصویب و به امضای رئیس‌جمهور آمریکا رسید. اما این مسئله نتوانسته بر قیمت طلا یا دلار آمریکا تأثیر چندانی بگذارد. درواقع بازار تأثیر خبر کاهش مالیات‌ها را به‌طور کامل هضم کرده اما هنوز نسبت به میزان تأثیر کاهش مالیات‌ها بر تورم و اقتصاد آمریکا شک دارد. شاید هنوز زود باشد که از تأثیر اصلاح مالیات‌ها حرف زد. چنین چیزی می‌تواند سناریوی بازگشت طلا به محدوده بالای ۱۲۹۵ دلار را تقویت کند. طلا درست از محدوده ۱۲۹۵ دلاری بود که در واکنش به اخبار اصلاح مالیات‌ها سقوط کرد.
از سوی دیگر تنش‌ها در شبه‌جزیره کره شمالی در حال افزایش است. کره شمالی به دنبال آزمایش سلاح‌های میکروبی است و اخیراً هم اعلام کرده که برای ارسال ماهواره به فضا آماده می‌شود. در این میان حتی میانجی‌گری روسیه برای شروع مذاکرات بین کره شمالی و آمریکا هم به نتیجه‌ای نرسیده و آمریکا همچنان تحریم‌های اقتصادی علیه کره شمالی را تشدید می‌کند. چنین چیزی نمی‌تواند خیلی به نفع دلار آمریکا باشد، اما درعین‌حال ریسک افزایش قیمت طلا را تقویت می‌کند. تشدید تنش‌ها در شبه‌جزیره کره می‌تواند تقاضا برای طلا را افزایش دهد.
از دید تأثیر انتظارات نرخ بهره‌ای بازار بر قیمت طلا می‌توان گفت که تقریباً سه ماه تا مرحله بعدی افزایش نرخ بهره زمان باقی‌مانده و در این مدت بازار بیشتر بر داده‌های تورمی تمرکز خواهد کرد. بهبود رشد تورمی آمریکا می‌تواند شانس افزایش نرخ بهره در ماه مارس را تقویت کند و درنتیجه قیمت طلا را تحت‌فشار قرار دهد. اما اگر رشد تورم ضعیف باشد، شاهد صعود شدید قیمت طلا در بازار خواهیم بود. همان‌طور که در گزارش‌های قبلی هم اشاره شد، به تعویق افتادن مرحله بعدی افزایش نرخ بهره به ضرر دلار و به نفع طلا خواهد بود. از دید تمایلات ریسک گریزی هم بایستی به بحران شبه‌جزیره کره و عملکرد شاخص‌های سهام جهانی توجه داشت. ادامه رالی صعودی شاخص‌های سهام، حرکات صعودی طلا را محدود خواهند کرد. اما درعین‌حال تشدید تنش‌ها در شبه‌جزیره کره از طلا حمایت خواهد کرد.

بهترین شرایط معاملاتی برای معامله گران اونس طلا در حساب NDD بروکر فیبوگروپ

واریز و برداشت ریالی، متصل به بازار و با کمترین اسپرد ممکن روی اونس طلا: ۱۵ سنت