آیا بیت کوین جانشین طلا خواهد شد؟

چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶

بیت کوین به‌عنوان مهم‌ترین ارز رمزینه دنیا به حرکات نزولی خود ادامه می‌دهد و برای چهارمین روز متوالی سقوط کرده است. به‌طوری‌که در حال حاضر قیمت بیت کوین به نزدیکی کف قیمتی روز دوشنبه در ۱۳٫۷۶ هزار دلار رسیده است. بدبینی سرمایه‌گذاران نسبت به بیت کوین افزایش‌یافته است، به‌خصوص که اخیراً شرکت مایکروسافت بیت کوین را از روش‌های پرداختی خود حذف کرده است. نگرانی شرکت‌هایی مثل مایکروسافت، از نوسانات شدید قیمتی بیت کوین است.
دیروز هم گزارش‌شده بود که شرکت Coinmarketcap، قیمت ارزهای رمزینه مراکز مبادلاتی کره جنوبی را بدون هشدار قبلی حذف کرده است. در همین حال، بانک مرکزی چین هم به فکر اقدامات بیشتری برای جلوگیری از ماینینگ ارزهای رمزینه است. همه این اخبار تأثیر منفی بر بازار گذاشته‌اند. سایر ارزهای رمزینه مثل ریپل، لایت کوین، آیوتا و … هم سقوط کرده‌اند. روز دوشنبه، قانون‌گذاران کره جنوبی شش بانک بزرگ محلی را برای بازنگری در رابطه با راه‌کارهای مقابله با پول‌شویی از طریق معاملات ارزهای رمزینه تحت‌فشار قراردادند.
در مقابل، اتریوم همچنان در مقابل رقبا رشد می‌کند و با رشد تقریبی ۱۷ درصدی به اوج تاریخی جدیدی در ۱۳۸۱٫۹ دلار رسیده است. همان‌طور که در گزارش دیروز هم اشاره‌شده، دلیل افزایش قیمت اتریوم اظهارنظرهای مؤسس این ارز رمزینه بوده است، که انتظار دو تا سه برابر شدن قیمت اتریوم را دارد. ظاهراً پروژه‌های اتریوم نسبت به سال گذشته ۱۰ برابر شده است. در همین حال، تام لی از مؤسسان و سرپرست تحقیقات Fundfrat Global Advisor در مصاحبه با CNBC گفته است که قیمت بیت کوین می‌تواند به‌راحتی در سال ۲۰۱۸ دو برابر شود.
وی در ادامه گفت، “حتی با در نظر گرفتن ریسک‌ها، من فکر می‌کنم که بیت کوین بهتر از S&P عمل خواهد کرد. از دید بلندمدت، بیت کوین جایگزینی برای دارایی‌های حافظ ارزش خواهد بود. به همین دلیل نسل‌های جدید با کسب درآمد، به‌جای استفاده از طلا، از بیت کوین برای حفظ دارایی خود استفاده خواهند کرد. ما فکر می‌کنیم که در اواسط سال ۲۰۱۸ به این وضعیت برسیم و قیمت بیت کوین دوباره به ۲۰ هزار دلار برسد. اگر بیت کوین بتواند تا نیمه اول سال به نزدیکی ۲۰ هزار دلار برسد، در نیمه دوم ۲۰۱۸ می‌تواند بیش از این حرکت کند. به همین دلیل به نظر من بیت کوین چیزی است که بایستی در طول سال ۲۰۱۸ در سبد دارایی افراد باشد.”