ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از انتظارات سرمایه گذاران بازار

یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷

بر اساس ارزیابی هفتگی سایت کیتکو (Kitco News)، سرمایه‌گذاران خرد و فعالین حرفه‌ای انتظار دارند که این هفته هم طلا به خاطر گزارش‌های ضعیف اشتغال آمریکا و وضعیت تکنیکال به روند صعودی ادامه دهد.
قیمت ماه فوریه طلا در بورس آتی کالای نیویورک در آخرین روز معاملاتی ۲۰۱۷ به بالای ۱۳۰۰ دلار رسید و از آن روز به بعد در بالای این محدوده باقی‌مانده است. هفته گذشته طلا بیشتر به خاطر کاهش ارزش دلار آمریکا تقویت‌شده بود و حتی روز جمعه به‌طور موقتی در واکنش به گزارش‌های اشتغال آمریکا جهش کرد. طبق گزارش‌های اشتغال آمریکا، تنها ۱۴۸ هزار واحد موقعیت شغلی در ماه دسامبر ایجادشده است، که از میانگین ۲۳۲ هزار واحدی دو ماه قبل پایین‌تر بود. تحلیلگران معتقدند که گزارش روز جمعه آمریکا به نفع طلاست، چون‌که عملکرد ضعیف بازار کار آمریکا می‌تواند مانع از افزایش سریع نرخ بهره فدرال رزرو شود. اندکی بعد از انتشار گزارش‌های اقتصادی آمریکا قیمت طلا به ۱۳۲۰ دلار رسید.
این هفته بیست فعال حرفه‌ای (تحلیلگر و معامله‌گر) در ارزیابی هفتگی کیتکو شرکت کرده‌اند. ۵۵ درصد پیش‌بینی می‌کنند که قیمت طلا تا روز جمعه آینده افزایش خواهد یافت. ۲۵ درصد پیش‌بینی می‌کنند که طلا سقوط خواهد کرد و ۲۰ درصد بقیه هم پیش‌بینی بازار خنثی و بدون روند را دارند. در همین حال ۷۷۵ سرمایه‌گذار خرد هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده‌اند. ۶۲ درصد طرفدار روند صعودی، ۲۸ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۰ درصد هم طرفدار روند خنثی هستند.
در سال ۲۰۱۷ دقت پیش‌بینی سرمایه‌گذاران خرد با ۳۱ پیش‌بینی درست از ۵۰ هفته برابر ۶۲ درصد بوده است. دقت پیش‌بینی فعالین حرفه‌ای هم با ۳۰ پیش‌بینی درست از ۵۱ هفته برابر ۵۹ درصد بوده است.

.

نظرات فعالین حرفه ای بازار

.
باب هبرکورن (Bob Haberkorn)، کارگزار ارشد کالاهای اساسی در RJO Futures: از نظر هبرکورن، طلا پتانسیل صعود بیشتری دارد و از دید بنیادی از سوی گزارش‌های ضعیف اقتصادی آمریکا حمایت می‌شود. “از دید تکنیکال هم طلا به سمت ۱۳۵۰ دلار نشانه رفته است و در این جهت معامله می‌شود.”
رالف پرستون (Ralph Preston)، مدیر Heritage West Financial: پرستون هم انتظار دارد که قیمت طلا افزایش یابد و معتقد است که امسال طلا می‌تواند تا ۱۴۰۰ دلار صعود کند. “در حال حاضر هیچ مانعی در برابر روند صعودی طلا دیده نمی‌شود.”
کوین گردی، رئیس شرکت Phoenix Futures and Options LLC: گردی معتقد است که در کوتاه‌مدت روند طلا صعودی است، چون‌که به نظر می‌رسد هر بار که قیمت طلا پایین آمده، خریداران به‌طور پیوسته وارد بازار شده‌اند. در مقابل او از این‌که خریداران زیادی وارد بازار شده‌اند نگران است، چون‌که معمولاً در چنین شرایطی اگر خریداران از بازار خارج شوند، بازگشت نزولی به راه می‌افتد. به‌طور مثال او به داده‌های روز جمعه اشاره می‌کند، که نشانگر افزایش ۸۷ هزار واحدی تعداد قراردادهای آتی خرید طلا در طول حرکت صعودی چند روز اخیر بوده است.
مارک لیبویت، ویراستار VR Gold Letter: لیبویت منتظر اصلاح نزولی بازار بعد از رالی صعودی ۹۰ دلاری شروع از کف قیمتی ماه دسامبر است.
سین لوسک (Sean Lusk)، مدیر صندوق دارایی Walsh Trading: لوسک هم معتقد است که طلا بعد از رالی صعودی اخیر می‌تواند به خاطر به راه افتادن جریانات تثبیت سود، حرکت اصلاحی نزولی را شروع کند. “از دید تکنیکال طلا اندکی وارد محدوده اشباع خرید شده است، اما هیچ‌کس دوست ندارد که پیش از تعطیلات روز شنبه و یکشنبه طلا را بفروشد.” وی در ادامه گفت که احتمالاً با کاهش قیمت طلا خریداران جدیدی وارد بازار خواهند شد، هرچند که برای به راه افتادن رالی صعودی بعدی به محرک جدیدی نیاز است. “رشد طلا در مدت‌زمانی کوتاه، سود زیادی را عاید خریداران کرده است. به نظر من در سطوح فعلی طلا با فشارهای زیادی مواجه است و این می‌تواند منجر به راه افتادن جریانات تثبیت سود خریداران طلا شود.”
کولین سیزینسکی (Colin Cieszynski)، استراتژیست ارشد The Fundamental Technician: سیزینسکی پیش‌بینی می‌کند که بازار خنثی خواهد بود و طلا بین ۱۳۰۰ تا ۱۳۲۵ دلار نوسان خواهد کرد. “اخیراً طلا رالی صعودی خوبی داشته و طبق اندیکاتور RSI در محدوده اشباع خرید قرارگرفته است، بنابراین از دید تکنیکال طلا وارد فاز استراحت در روند صعودی خواهد شد. دلار آمریکا هم با وجود گزارش‌های ضعیف اشتغال به تعادل رسیده و به نظر می‌رسد بیت کوین هم در حال تشکیل کف قیمتی است.”

.

دیدگاه فعالین حرفه ای و سرمایه گذاران خرد بازار نسبت به روند این هفته طلا