اقتصاد استرالیا: آیا دلیلی برای ادامه رشد AUDUSD وجود دارد؟

یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸

دلار استرالیا در طول سه هفته گذشته به خوبی در برابر دلار آمریکا تقویت شده، اما پیدا کردن دلیل منطقی برای این حرکت صعودی کمی دشوار است. کاملا مشخص است که سیاست های پولی و مالی به نفع دلار آمریکاست. بعد از چندین دهه، طرح کاهش قابل توجه مالیات ها در کنگره آمریکا تصویب شده است. در کنار این، فدرال رزرو به دنبال سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ است و چهارمین مرحله افزایش نرخ بهره در سال میلادی جدید هم تا حدودی غیر محتمل است، به خصوص اگر رشد اقتصادی آمریکا کُند شود. در این میان، هیچ کس انتظار افزایش نرخ بهره استرالیا را ندارد و پیش بینی می شود که نرخ بهره ۱٫۵۰ درصدی بانک رزرو استرالیا تا ۱۲ ماه آینده بدون تغییر باقی بماند.
اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، دلار آمریکا برای اولین بار در طول ۲۰ سال گذشته از دید نرخ بازدهی مزیت بیشتری نسبت به دلار استرالیا خواهد داشت. در کنار این، بانک رزرو استرالیا تمایلی به رشد ارزش دلار استرالیا در بازار های جهانی ندارد. به طوریکه بانک مرکزی استرالیا از هر فرصتی برای تضعیف ارز محلی استفاده می کند و اعلام می کند که رشد قیمت دلار استرالیا کار را برای رسیدن به هدف تورمی بانک مرکزی دشوار خواهد کرد و حتی می تواند بر رشد اقتصادی این کشور هم تاثیر منفی بگذارد. پس چرا دلار استرالیا همچنان در برابر دلار آمریکا تقویت می شود؟ بخش عمده ای از این حرکت صعودی به تضعیف گسترده دلار آمریکا در بازار های جهانی ربط دارد. در واقع سرمایه گذاران معتقدند که رقبای فدرال رزرو آمریکا سریع تر از آمریکا به سیاست های انقباضی روی خواهند آورد. به خصوص که رشد اقتصادی ناحیه یورو هم با قدرت ادامه دارد. همچنین سرمایه گذاران شک دارند که فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ نرخ بهره را سه مرحله افزایش دهد.
عوامل داخلی اقتصاد استرالیا هم از رشد دلار استرالیا حمایت می کنند. قیمت کالاهای اساسی رشد خوبی داشته و استرالیا یکی از مهمترین صادر کنندگان این کالاهاست. اما آیا این وضعیت می تواند در سال ۲۰۱۸ هم ادامه یابد؟ به خصوص که انتظار می رود رشد اقتصادی چین کاهش یابد؟ شاید این اتفاق روی دهد. با این وجود هنوز هم چشم انداز اقتصادی استرالیا مبهم است. رشد اشتغال استرالیا قوی بوده، اما رشد دستمزد ها همچنان ضعیف است. اطمینان کسب و کار ها به طور قابل توجی کاهش یافته، اما اطمینان مصرف کنندگان بهبود یافته است. هفته گذشته مازاد تجاری استرالیا هم به طور غیر منتظره ای به کسری سنگین تجاری تبدیل شده است. این اتفاق در یک سال گذشته بی سابقه بوده است. بدون شک این کسری تجاری بر رشد کل اقتصاد استرالیا در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۷ تاثیر خواهد گذاشت.
با این همه AUDUSD توانسته حرکت صعودی قابل توجهی را به راه اندازد و نرخ برابری را به سطحی برساند که در گذشته موجب واکنش بانک مرکزی شده است. این هفته گزارش های اقتصادی مهمی از آمریکا منتشر خواهد شد. اگر داده های اقتصادی آمریکا خوب باشند، شاید بازار در رابطه با ضعف دلار آمریکا بازنگری کند. دلیلی برای سقوط AUDUSD به کف قیمتی اوایل ماه دسامبر وجود ندارد، اما ادامه صعود دلار استرالیا هم خیلی قابل توجیه نیست.