تاثیر اقدامات چین علیه صنعت ماینینگ بر عرضه بیت کوین

چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸

به گزارش بلومبرگ و CnLedger، دولت چین به دنبال نابود کردن صنعت ماینینگ ارزهای رمزینه در ماه‌های آینده است. تحلیلگران معتقد هستند که این اقدام می‌تواند منجر به کاهش عرضه بیت کوین و افزایش قیمت آن شود.
به گزارش CnLedger، احتمال اینکه دولت چین در کوتاه‌مدت ماینینگ بیت کوین را غیرقانونی اعلام کند، بسیار پایین است. چون‌که اجرای چنین قانونی به خاطر قوانین و سیاست‌های فعلی کار دشواری است. اما دولت رویکردی را در پیش‌گرفته تا به کمک اپراتورهای محلی شبکه برق شرایط را برای ادامه فعالیت‌های ماینر ها (Miner) سخت کند. به گزارش Caixin، بانک مرکزی چین در پشت درهای بسته جلسه‌ای تشکیل نداده و ضرب‌الاجل هم برای پایان دادن به کار ماینر ها تعیین نکرده است. بااین‌حال قانون‌گذاران به‌تدریج در حال لغو سیاست‌های مالیاتی، انرژی و واگذاری زمین به ماینر ها هستند. YiCai هم گزارش داده که قانون‌گذاران از ادارات محلی خواسته‌اند که گزارشی از وضعیت شرکت‌های فعلی ماینینگ بیت کوین ارائه دهند و همچنین به این شرکت‌ها راهنمایی کنند تا به‌طور منظم و تدریجی از این بازار خارج شوند. این ادارات قرار است با سخت‌تر کردن شرایط از طریق افزایش قیمت برق، افزایش مالیات‌ها و عدم ارائه زمین برای ماینر این سیاست‌ها را اجرا کنند.
در مصاحبه‌ای با China Morining Post، یکی از ماینر های بیت کوین اعلام کرده است که در صنعت ماینینگ چین اختلال به وجود آمده و ماینر ها برای ادامه فعالیت خود مجبور به پرداخت پول به اپراتورهای محلی شبکه برق شده‌اند. به همین خاطر از ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، ماینر های چینی به دنبال مناطق دیگری برای ادامه فعالیت خود هستند. درحالی‌که بخش جنوب شرقی چین به خاطر قیمت پایین برق مقصد ماینر ها بوده، اما این شرکت‌ها به سایر نقاط دنیا مثل نروژ و شیلی هم به خاطر قیمت پایین برق و آب‌وهوای سرد توجه کرده‌اند. هرچند که تحلیلگران انتظار دارند که کاهش عرضه بیت کوین به خاطر اقدامات دولت چین و انتقال شرکت‌های ماینینگ به سایر نقاط دنیا مختل شود، اما تأثیر این اقدام کوتاه‌مدت خواهد بود و در بلندمدت تأثیر محدودی بر عرضه بیت کوین خواهد گذاشت.