تا آخر هفته دلار بیشتر تحت تاثیر سخنرانی مقامات فدرال رزرو قرار خواهد داشت

سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳

سرانجام دیروز شاهد بازگشت صعودی دلار آمریکا در برابر ارز های اصلی بودیم. نرخ بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا که روز معاملاتی دوشنبه را از محدوده منفی آغاز کرده بود، در نهایت توانست در پایان معاملات نیویورک رشد کند. دیروز گزارش اقتصادی از آمریکا منتشر نشد و رالی صعودی دلار هم ملایم بود، به هر حال بعد از سه هفته سقوط، دلار به دنبال بهانه ای برای بازگشت صعودی است. این هفته بازار بیشتر تحت تاثیر سخنرانی مقامات فدرال رزرو قرار خواهد گرفت و تنها در پایان هفته تمرکز بازار به سوی داده های اقتصادی آمریکا (شاخص خرده فروشی و تورم مصرف کنندگان) باز خواهد گشت.
دیروز رئیس فدرال رزرو آتلانتا (باستیک) که در سال ۲۰۱۸ حق رای دارد، سخنرانی کرد. این عضو کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا معمولا از سیاست های انقباضی و افزایش نرخ بهره حمایت می کند، به همین خاطر وقتی که اعلام کرد فدرال رزرو به سه یا چهار مرحله افزایش نرخ بهره در سال نیاز ندارد، کمی دور از انتظار بود. از نظر باستیک دو تا سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ منطقی است. در همین حال هر چند که از نظر او کاهش مالیات ها موجب تقویت رشد اقتصادی خواهد شد، اما انتظار ندارد که سال ۲۰۱۸ رویداد خاصی در اقتصاد آمریکا روی دهد و نگران هم هست که شاید فدرال رزرو نتواند به هدف تورمی خود دست یابد. دیدگاه های باستیک نشان میدهند که وی از افزایش تدریجی نرخ بهره حمایت می کند و این یعنی او با طرفداران سیاست های انبساطی پولی (افزایش کُند نرخ های بهره) هم نظر است.
رئیس فدرال رزرو سنفرانسیسکو، ویلیامز، هم در سال ۲۰۱۸ از اعضای صاحب رای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو است. او دیروز در سخنرانی خود گفت که نرخ های بهره پایین یک ایراد برای اقتصاد های پیشرفته است و هدف تورمی ۲ درصدی فدرال رزرو هم در چند سال آینده تحقق خواهد یافت. در ادامه این هفته، روزنگرن، کشکاری، ایوانز، کاپلان، دادلی، هارکر و دوباره روزنگرن سخنرانی خواهند کرد. از میان این سیاست مداران پولی، دادلی به دنبال اعلام بازنشستگی در اواسط سال ۲۰۱۸ است. ظاهر فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۸ تغییر کرده است. دیگر ایوانز و کشکاری به عنوان اعضای متمایل به سیاست های انبساطی در سال ۲۰۱۸ حق رای ندارند و جای آن ها را مقاماتی با دیدگاه های متمایل به سیاست های انقباضی گرفته اند. علاوه بر این به غیر از جانشین دادلی، چهار کرسی خالی هم در فدرال رزرو وجود دارند که بایستی پر شوند. بارکین قرار است جای لکر را بگیرد، اما هیچ تجربه ای در زمینه سیاست های پولی ندارد و به همین دلیل دیدگاه های او هنوز مشخص نیستند. کوارلز هم چنین شرایطی دارد.

.

تمایلات سیاست های پولی اعضای فدرال رزرو