تقویم اقتصادی ایران بورس آنلاین

چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۸:۳۷

امروز با افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه دولتی، رالی صعودی شاخص‌های سهام آسیا هم متوقف‌شده است. ین ژاپن هم برای دومین روز متوالی تقویت‌شده و سرمایه‌گذاران انتظار دارند که بانک مرکزی ژاپن برنامه خرید اوراق قرضه دولتی را کاهش دهد. کاهش خرید اوراق قرضه از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا، افزایش قیمت کالاهای اساسی و افزایش فروش اوراق قرضه آمریکا همگی حکایت از احتمال افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه دارند. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده‌ساله آمریکا در بالاترین سطوح از ماه مارس قرار دارد. در حال حاضر هم نرخ بازدهی این اوراق تقریباً ۲٫۵۵ درصد است. این مسئله موجب شده تا تحلیلگران اعلام کنند که روند قیمتی اوراق قرضه نزولی شده است (قیمت اوراق قرضه رابطه معکوسی با نرخ بازدهی آن‌ها دارد).
بر همین اساس امروز عملکرد بازارهای سهام آسیایی مبهم بود. شاخص سهام نیکی (Nikkei) دوباره به خاطر افزایش ارزش ین افت کرده است. شاخص آتی S&P 500 هم بعد از صعود متوالی شش‌روزه و ثبت اوج قیمتی جدیدی تغییر چندانی نکرده است. در همین حال بانک مرکزی چین هم نرخ مرجع روزانه یوان را کاهش داده، که میزان این کاهش بیشترین مقدار از ماه سپتامبر محسوب می‌شود. دیروز هم گزارش‌هایی از بانک مرکزی منتشرشده مبنی بر این‌که نظام ارزی ثابت بانک مرکزی هم تغییراتی داشته است. تغییراتی که موجب می‌شود قدرت بازار در تعیین نرخ برابری یوان بیشتر شود. بازار سهام در شانگهای نیز تغییر کمی داشته است. امروز گزارش‌های اقتصادی از چین منتشرشده که نشان می‌دهند تورم بخش مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان چین کاهش‌یافته‌اند. این مسئله موجب می‌شود تا بانک مرکزی چین از افزایش نرخ بهره خودداری کند.
شروع سال ۲۰۱۸ برای دارایی‌های ریسکی بسیار خوب بوده، به‌طوری‌که استراتژیست مورگان استنلی معتقد است که روند صعودی بازارهای سهام به مرحله‌ای رسیده که تمام سرمایه‌گذاران از وضعیت سبد سهامی خود خشنود هستند. در حال حاضر مسیر بعدی رالی بازارهای سهام به گزارش‌های درآمدی شرکت‌های بزرگ بستگی دارد. یکی دیگر از صاحب‌نظران هم معتقد است که قیمت سهام در بازارهای جهانی در پایان سال آینده بیشتر از سطوح فعلی خواهد بود، اما در این میان برخی نوسانات قیمتی را شاهد خواهیم بود. وی در ادامه گفت، “با شروع دوره تعدیل بازار و هم‌زمان با سقوط قیمت اوراق قرضه، بازار سهام وارد دامنه نوسانی و محدود خواهد شد.” قیمت نفت خام سبک هم به‌طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته و به محدوده ۶۳٫۵۵ دلار رسیده است.

.

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی ایران بورس آنلاین روی تصویر کلیک کنید