شاید دیدگاه های ماه دسامبر بانک مرکزی اروپا تا به امروز تغییر کرده باشد

جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰

بانک مرکزی اروپا می‌تواند بانک مرکزی بعدی باشد که از سیاست‌های انبساطی پولی فاصله می‌گیرد. بر اساس گزارش دیروز بانک مرکزی اروپا از آخرین نشست خود در ماه دسامبر، به نظر می‌رسد که بانک مرکزی نشانه‌های مثبتی از افزایش دستمزدها می‌بینید، هرچند که تورم همچنان نگران‌کننده است. از همه مهم‌تر، بانک مرکزی ادعا کرده که از ابتدای سال ۲۰۱۸ به فکر تغییر چشم‌انداز سیاست‌های پولی خواهد بود، البته اگر فشارهای تورمی افزایش یابند. این یعنی بانک مرکزی از ماه اکتبر که حجم خرید اوراق قرضه (QE) را کاهش داده، از سیاست‌های انبساطی پولی فاصله می‌گیرد و دیگر مثل گذشته به دنبال تحریک فعالیت‌های اقتصادی با تزریق پول به اقتصاد نیست.
یورو در واکنش اولیه به این گزارش بیش از ۱۰۰ پیپ جهش کرد و روند میان‌مدت EURUSD تغییر کرد و نرخ برابری به نزدیکی ۱٫۲۱ رسید. اگر امروز گزارش‌های اقتصادی آمریکا هم ضعیف باشند، جفت ارز می‌تواند از ۱٫۲۱ هم عبور کند. بااین‌حال، مهم‌ترین سؤالی که در حال حاضر وجود دارد و درعین‌حال ریسک بزرگی هم برای یورو محسوب می‌شود، این است که نظرات بانک مرکزی تا چه حدی بازتاب‌دهنده تمایلات فعلی بانک مرکزی اروپاست؟ درواقع زمانی که بانک مرکزی نشست ماه دسامبر را برگزار می‌کرد، نرخ EURUSD برابر ۱٫۱۸ دلار بود، اما در حال حاضر به ۱٫۲۱ دلار رسیده است.
چنین رشدی در نرخ برابری می‌تواند اطمینان بانک مرکزی اروپا را تضعیف کند، به‌خصوص که افزایش نرخ برابری EURUSD با افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه آلمان همراه بوده است. از نشست روز ۱۴ دسامبر بانک مرکزی اروپا تا به امروز، نرخ بازدهی اوراق ده‌ساله آلمان از ۰٫۳ درصد به ۰٫۵۷ درصد افزایش‌یافته است. افزایش هم‌زمان ارزش یورو و نرخ بازدهی اوراق قرضه مشابه افزایش نرخ بهره است. وضعیت فعلی بازار هم با وضعیت بازار چهار هفته پیش متفاوت است. به همین خاطر شاید تمایل بانک مرکزی اروپا به تغییر برآوردها و چشم‌انداز سیاست‌های پولی در این مدت از بین رفته باشند. این یعنی تا زمانی که ماریو دراگی در این رابطه اظهارنظر نکرده، روند میان‌مدت EURUSD صعودی باقی خواهد ماند. اما اگر ماریو دراگی تائید کند که دیدگاه بانک مرکزی تغییر کرده، یورو سقوط خواهد کرد.