واکنش احتمالی بازار به کاهش یا توقف خرید اوراق خزانه داری آمریکا

پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱

دیروز اخبار سیاسی و جنگ تجاری موجب نوسان شدید بازار ارز خارجی شد، به‌طوری‌که بازار نیویورک با سقوط شدید ارزش دلار آمریکا شروع شد. دلیل اصلی سقوط ارزش دلار آمریکا، خبر کاهش یا توقف خرید اوراق خزانه‌داری آمریکا توسط چین بود. به گزارش بلومبرگ از منابع آگاه، مقامات چین در حال بازنگری سبد ارزی چین هستند و این مقامات پیشنهاد داده‌اند که بزرگ‌ترین دارنده اوراق خزانه‌داری آمریکا بایستی به فکر سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیگری باشد. چین در گذشته اوراق خزانه‌داری آمریکا را فروخته و حجم خرید آن‌ها را هم کاهش داده است (به‌خصوص در سال ۲۰۱۶)، اما خبر دیروز اهمیت بیشتری دارد.
هرچند این نظرات از سوی دولت چین تائید نشده، اما عدم تکذیب آن‌هم نشان می‌دهد که دولت چین به فکر چنین اقدامی است. البته تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا هم بر چنین تصمیمی تأثیر دارند. تمایل چین به خرید یا فروش اوراق خزانه‌داری آمریکا همواره یک موضوع سیاسی و اقتصادی بوده است و به همین دلیل هیچ‌گاه زمان مشخصی برای اعلام چنین اخباری وجود نداشته است. با توجه به اینکه وزارت بازرگانی آمریکا تصمیم گرفته تا پیشنهاد اعمال تعرفه واردات بر فولاد و آلومینیوم را به دولت بدهد، که مستقیماً بر اقتصاد چین تأثیر می‌گذارد، به همین خاطر شاید چین هم خواسته پاسخی به این تصمیم احتمالی دولت آمریکا نشان دهد.
هم‌زمان با افزایش عرضه اوراق خزانه‌داری آمریکا در سال ۲۰۱۸ (به خاطر سیاست‌های مالی انبساطی دولت آمریکا و کاهش ترازنامه فدرال رزرو)، کاهش خرید اوراق توسط چین هم می‌تواند به معنی پایان روند صعودی اوراق قرضه باشد. در این صورت قیمت اوراق خزانه‌داری سقوط خواهد کرد و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری هم جهش شدیدی را ثبت خواهد کرد و دلار آمریکا هم سقوط خواهد کرد. همان‌طور که دیروز هم مشاهده شد، چنین رویدادی بیشتر بر USDJPY آسیب خواهد رساند و به‌راحتی می‌تواند جفت ارز را به ۱۰۹ برساند، به‌خصوص اگر هم‌زمان فروشندگان ین ژاپن اقدام به تثبیت سود کنند و از بازار خارج شوند.