چرا دلار آمریکا با رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه داری همراهی نمی کند؟

چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱

دیروز مهم‌ترین خبری که بازارهای مالی جهانی را تحت تأثیر قرار داد، افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا بود. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده‌ساله آمریکا به بالای ۲٫۵ درصد افزایش‌یافته و به بالاترین سطح در نُه ماه گذشته رسیده است. معمولاً چنین افزایش شدید نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری با افزایش دلار آمریکا همراه می‌شود، اما دیروز دلار آمریکا یا در نوسان بود یا رشد ملایمی داشت. اکثر معامله گران بازار ارز خارجی از واگرایی میان عملکرد نرخ بازدهی اوراق و ارزها ناامید شده‌اند، اما این اتفاق سال گذشته هم روی داد. این وضعیت نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران افزایش نرخ بهره فدرال رزرو را بر قیمت‌ها تأثیر داده‌اند و در حال فروش اوراق قرضه برای خرید سهام هستند. به همین دلیل قیمت اوراق خزانه‌داری کاهش می‌یابد، درحالی‌که شاخص‌های سهام به اوج‌های جدیدی می‌رسند.
همچنین بایستی توجه داشت که حرکت دیروز ارزهای خارجی تحت تأثیر اقدامات اخیر بانک مرکزی ژاپن قرار داشت. بانک مرکزی ژاپن به‌طور غیرمنتظره‌ای حجم خرید اوراق قرضه را برای اولین بار از سال ۲۰۱۶ کاهش داد. هرچند که کاهش حجم خرید اوراق قرضه ملایم بود، اما نشان می‌دهد که تعداد زیادی از بانک‌های مرکزی در حال خارج شدن از سیاست‌های تسهیل مقداری پولی (QE) هستند. ین ژاپن به‌شدت در برابر رقبا تقویت‌شده و این حرکت هنوز هم ادامه دارد. با توجه به اینکه اکثر تحلیلگران بازارهای اوراق قرضه از شروع روند نزولی در این بازار حرف می‌زنند، می‌توان انتظار داشت که نرخ بازدهی اوراق قرضه بیش از این افزایش یابد.
روند نزولی قیمت اوراق قرضه به معنی افزایش نرخ بازدهی اوراق است، که درنهایت روزی دلار آمریکا با این حرکات صعودی همراهی خواهد کرد و رالی صعودی قابل‌توجهی را به راه خواهند انداخت. اما تا آن زمان بهتر است که خریداران دلار آمریکا بیشتر به ارزهای توجه داشته باشند که بیش‌ازحد رشد کرده‌اند. مثل EURUSD، AUDUSD و NZDUSD. ازآنجایی‌که امروز گزارش مهم اقتصادی از آمریکا منتشر نخواهد شد، بهتر است که معامله گران به جریانات ریسکی بازار و تغییرات نرخ بازدهی توجه کنند. هنوز هم USDJPY با حمایت مهمی در بین ۱۱۱٫۷۵ و ۱۱۲ مواجه است.