چرا سال ۲۰۱۸ سال خوبی برای ارز های رمزینه خواهد بود؟

پنج شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰

درست دو هفته بعد از عبور ریپل (XRP) به بالای ۱ دلار، قیمت این ارز رمزینه به نزدیکی ۴ دلار رسید. در طول ۲۴ ساعت گذشته، قیمت ریپل با رشد ۲٫۷۵ درصدی به ۳٫۷۸ دلار رسیده است. رشد قیمتی ریپل در یک ماه گذشته هم از ۱۰۰۰ درصد عبور کرده است. تقریباً یک ماه پیش قیمت ریپل تنها ۰٫۲۶ دلار بود. در حال حاضر رشد قیمتی ریپل موجب شده تا این ارز رمزینه به دومین ارز بزرگ بازار (از لحاظ سهم بازاری) تبدیل شود و از اتریوم پیشی بگیرد. در همین حال، با بازگشت قیمت بیت کوین به بالای ۱۵ هزار دلار، ارزش کل بازار ارزهای رمزینه هم به ۷۶۶ میلیارد دلار رسیده است، که بالاترین سطح تاریخی برای این بازار محسوب می‌شود.
در ابتدای سال ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین برای اولین بار در سه سال گذشته به ۱۰۰۰ دلار رسیده بود. امروز وقتی به بازار نگاه می‌کنیم، تغییر جدی در بازار ارز رمزینه دیده می‌شود. باوجوداین هنوز بانک‌ها و مؤسسات مالی به‌طورجدی وارد بازار ارز رمزینه نشده‌اند. در طول ۷ سال منتهی به ۲۰۱۷ همه منتظر ورود “وال‌استریت” به بازار ارز رمزینه بودند. این اتفاق در ماه‌های پایانی ۲۰۱۷ روی داد و قراردادهای آتی بیت کوین راه‌اندازی شد. که درنتیجه تقاضا برای ارزهای رمزینه افزایش یافت. در سال ۲۰۱۷ شاهد بودیم که بازار از مرحله آشنایی با ارزهای رمزینه عبور کرد و دلارهای واقعی وارد بازار شدند. تغییر از آموزش به سرمایه‌گذاری واقعی را می‌توان در ارزش بازاری ارزهای رمزینه مشاهده کرد.
در نیمه اول سال ۲۰۱۷، رشد قیمتی بیت کوین و سایر ارزهای رمزینه به‌طور مستمر ادامه داشت و در نیمه دوم سال شاهد رسیدن قیمت‌ها به بالاترین سطح تاریخی بودیم، به‌طوری‌که ارزش کل بازار ارزهای رمزینه رشدی بیش از ۴۰۰۰ درصد داشت. هرچند که در پایان سال ۲۰۱۷ شاهد نوسانات ارزهای رمزینه بودیم، اما با ثبت معاملات آتی بیت کوین در CME، CBOE و Nasdaq می‌توان گفت که بیت کوین در بازارهای مالی جایگاه خود را تثبیت کرده است. معمولاً ورود قراردادهای مشتقه به بازار آنی نشانه‌ای از تکامل بازار است و این مسئله موجب می‌شود تا بیت کوین به‌عنوان یک کلاس جدیدی از دارایی تعریف شود. همچنین این پیشرفت‌ها نشانه‌ای از ادامه تقاضا برای ارزهای رمزینه خواهد بود، به‌خصوص که NYSE و CBOE از تشکیل صندوق‌های قابل معامله برای ارزهای رمزینه حرف می‌زنند. مؤسسات پولی و بسیاری از سرمایه‌گذاران که هنوز وارد بازار نشده‌اند، با قراردادهای آتی و صندوق‌های قابل معامله آشنایی کاملی دارند. به همین دلیل این تغییر بزرگ در بازار ارزهای رمزینه می‌تواند از رشد بیشتر قیمت حمایت کند.
به‌طورکلی می‌توان گفت که مشارکت‌کنندگان اصلی بازار ارز رمزینه در سال‌های گذشته عبارت بودند از افرادی که از ابتدا با این بازار همراهی می‌کردند و در ادامه شرکت‌های فناوری، معامله گران حقیقی و سرمایه‌گذاران شرکتی هم وارد بازار شدند. اما با عبور بازار از مرحله آموزش به مرحله سرمایه‌گذاری، انتظار می‌رود که چهره اصلی مشارکت‌کنندگان در بازار ارز رمزینه هم ‌تغییر کند. رشد صندوق‌های پوششی مبتنی بر ارزهای رمزینه یکی از جدیدترین اتفاقات در بازار است. درحالی‌که در سال ۲۰۱۶ تنها تعداد اندکی صندوق پوششی در این بازار فعال بود، اما در اواسط سال ۲۰۱۷ تعداد صندوق‌های پوششی به ۷۰ واحد رسید و در حال حاضر هم به بیش از ۱۲۰ واحد رسیده است. این یعنی یک درصد از کل صندوق‌های پوششی دنیا به ارزهای رمزینه اختصاص‌یافته است. این تغییرات حکایت از ادامه روند رو به رشد بازار ارز رمزینه دارد و هیچ نشانه‌ای از رکود بازار در سال ۲۰۱۸ دیده نمی‌شود.
هم مشارکت‌کنندگان قبلی بازار و هم مشارکت‌کنندگان جدید اهداف یکسانی دارند. آن‌ها به دنبال این هستند که بیت کوین را امن و کاربردی‌تر کنند و شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چِین (Blockchain) بیت کوین را برای انتقال مالکیت یک دارایی و همچنین انتقال “ارزش” به شبکه بزرگ‌تری تبدیل کنند. سال گذشته شاهد پیشرفت‌های قابل‌توجهی در بازار بودیم، به‌طور مثال ساخت بیت کوین کش یکی از این اقدامات بود. علاوه بر این، در سال گذشته شاهد بودیم که علاقه سرمایه‌گذاران از بیت کوین به سایر ارزهای رمزینه هم کشیده شد. در حال حاضر اگر کسی علاقه‌ای به جنبه‌ها و ویژگی‌های خاص بیت کوین نداشته باشد، می‌تواند از ارزهای رمزینه دیگر استفاده کند. امروزه هزاران ارز رمزینه دیگر وجود دارند که کاربردهای متفاوتی دارند و حتی در سال ۲۰۱۷ هم تقاضا برای ارزهای رمزینه غیر بیت کوین هم افزایش یافت. سال گذشته شاهد افزایش ICO ها یا انتشار اولیه سکه‌های دیجیتال هم بودیم. تعداد ICO ها و وایت پیپر ها (White Paper) به‌طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته است. به گزارش icodata.io، تعداد پروژه‌هایی که از طریق ICO تأمین مالی شده‌اند رشد ۶ هزار درصدی داشته است. اگر سال ۲۰۱۷ سال تغییر آموزش به سرمایه‌گذاری بود، می‌توان گفت که سال ۲۰۱۸ هم‌ سال تغییر سرمایه‌گذاری به استفاده از ارزهای رمزینه خواهد بود.