چهار هفته صعود طلا

جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱

امروز شاهد کاهش قیمت طلا هستیم و بخشی از جهش صعودی دیروز به اوج قیمتی سه ماه و نیم اخیر هم اصلاح‌شده است. در حال حاضر طلا در زیر ۱۳۲۰ دلار معامله می‌شود و بازار منتظر گزارش‌های اشتغال آمریکاست. افزایش ملایم در نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا موجب شده تا عده‌ای از خریداران طلا اقدام به تثبیت سود کنند، به‌خصوص که دیروز شاهد رشد ۱٫۵ درصدی طلا از کف قیمتی ۱۳۰۶ دلاری بودیم. در همین حال ادامه حرکات صعودی شاخص‌های سهام جهانی نیز از رشد بازار طلا حمایت نمی‌کنند. طلا به‌عنوان دارایی حافظ ارزش شناخته می‌شود و به همین دلیل استقبال سرمایه‌گذاران از دارایی‌های ریسکی مثل سهام نشانگر کاهش تقاضا برای طلاست. همه معامله گران منتظر انتشار گزارش‌های اشتغال آمریکا هستند. گزارش‌های اشتغال آمریکا موسوم به NFP معمولاً تمامی بازارهای مالی را تحت تأثیر قرار می‌دهند و فرصت خوبی برای تعیین روند بعدی بازار طلا فراهم می‌کنند. بااین‌همه به نظر می‌رسد که طلا به دنبال ثبت چهارمین هفته صعودی است و همه‌چیز برای بسته شدن بازار طلا در بالاترین سطح قیمتی از اواسط ماه سپتامبر مهیاست.
از کره شمالی هم اخبار ضدونقیضی منتشر می‌شود. درعین‌حال که کره شمالی آمادگی خود را برای مذاکره با کره جنوبی اعلام کرده، گزارش‌هایی منتشرشده که از آمادگی این کشور برای آزمایش موشکی دیگری حکایت دارند. رالی صعودی شدید و سریع اخیر طلا که از محدوده ۱۲۳۶ دلاری شروع‌شده، بدون اصلاح نزولی ادامه یافته است. حتی انتشار گزارش‌های اقتصادی خوب از آمریکا هم تأثیر چندانی بر بازار نگذاشته و تنها باعث شده تا طلا اصلاح کوتاهی به محدوده ۱۳۰۶ دلاری داشته باشد. که این اصلاح می‌تواند مربوط به تثبیت سود برخی خریداران کوتاه‌مدت باشد.
معامله گران طلا بایستی توجه داشته باشند که انتظارات نرخ بهره‌ای بازار با برآوردهای فدرال رزرو آمریکا اختلاف دارد. فدرال رزرو به دنبال سه مرحله افزایش نرخ بهره است و بازار به دو مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ شک دارد. تأثیر داده‌های اقتصادی آمریکا هم بیشتر به انتظارات نرخ بهره‌ای بازار است. ازآنجایی‌که هنوز به مرحله اول افزایش نرخ بهره در ماه مارس زمان زیادی باقی‌مانده و گزارش‌های بیشتری هم منتشر خواهد شد، می‌توان گفت که گزارش‌های امروز در بدبینانه‌ترین حالت می‌توانند اصلاح نزولی را در بازار طلا به راه بیندازند. اگر گزارش‌های اقتصادی آمریکا ضعیف باشند، توجه بازار به شایعه آزمایش موشکی کره شمالی و تضعیف بیشتر دلار آمریکا در بازار خواهد بود. تشدید بحران شبه‌جزیره کره می‌تواند از طلا حمایت کند. همچنین حرکات قیمتی اخیر طلا بیشتر به خاطر افت ارزش دلار آمریکا بوده است، به‌خصوص که این رشد قیمتی طلا در میان بهبود شاخص‌های سهام روی‌داده است. به همین خاطر تا حدودی می‌توان گفت که همبستگی در حرکات قیمتی طلا و EURUSD دیده می‌شود (یورو بیشترین تأثیر را بر شاخص دلار آمریکا دارد).
در میان گزارش‌های اقتصادی امروز آمریکا، نرخ رشد دستمزدها به دلیل تأثیری که بر فشارهای تورمی دارد، اهمیت بیشتری برای بازار خواهد داشت. نگرانی فدرال رزرو هم رشد ضعیف تورم است. به همین خاطر افزایش نرخ دستمزدها موجب کاهش قیمت طلا و افت نرخ رشد دستمزدها موجب افزایش قیمت طلا خواهد شد. مقاومت هفتگی طلا در ۱۳۳۷ دلار قرارگرفته است. این اوج قیمتی همان اوج قیمتی طلا پس از اعلام خبر پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست. مقاومت بعدی هم محدوده ۱۳۳۵۸ دلاری است که در اوج بحران شبه‌جزیره کره ثبت‌شده است.