گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸

دلار آمریکا سال جدید را از محدوده منفی شروع کرده و در برابر تمامی ارز های اصلی تضعیف شده است. به نظر می رسد که تضعیف دلار آمریکا ادامه حرکات نزولی هفته گذشته است. در این میان یورو بیشترین رشد را در بازار ارز خارجی ثبت کرده و به ۱٫۲۰۷۵ دلار رسیده است. گزارش های PMI بخش تولیدی ناحیه یورو برای ماه دسامبر نشانگر رشد قوی تقاضا در ناحیه یورو است، به طوریکه شاخص PMI به ۶۰٫۶ واحد رسیده است. کاملا مشخص است که سرمایه گذاران به دنبال نرخ های بالاتری برای یورو هستند. در واقع رشد خوب فعالیت های اقتصادی باعث شده تا سرمایه گذاران انتظار داشته باشند که بانک مرکزی اروپا به زودی برنامه QE را متوقف کند. در همین حال مقامات بانک مرکزی اروپا نگران هستند که رشد ارزش یورو دوباره فشار های تورمی منفی را تشدید خواهد کرد. اما در شرایطی که رشد اقتصادی به بالاترین سطح یک دهه اخیر رسیده، مقامات مجبور هستند که سیاست های انقباضی پولی را در میان مدت اجرا کنند. کاملا مشخص است که سرمایه گذاران چنین پیش بینی دارند و EURUSD به نزدیکی اوج های چند ماهه رسیده است.
در انگلستان، شاخص PMI بخش تولیدی منتشر شد. بر خلاف پیش بینی ۵۸ واحدی بازار، شاخص عدد ۵۶٫۳ واحد را ثبت کرد. بر اساس گزارش Markit، میزان رشد فعالیت های بخش تولیدی انگلستان در پایان سال ۲۰۱۷ در محدوده مثبت پایان رسیده است. هر چند که شاخص های بخش تولید، سفارشات جدید و اشتغال نسبت به ماه نوامبر کاهش یافته اند. اما با این حال رشد اقتصادی در هر سه شاخص اشاره شده همچنان بالاتر از روند بلند مدت قرار دارد. پوند به خاطر واکنش به گزارش ضعیف در محدوده ۱٫۳۵۵۰ متوقف شده، اما می تواند با تضعیف دلار آمریکا به ۱٫۳۶ دلار هم برسد.
در همین حال دلار آمریکا در واکنش به کاهش نرخ بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا به ۲٫۴۳ درصد، سقوط کرده است. USDJPY هم به سمت ۱۱۲ نشانه رفته است. به نظر می رسد که افزایش نرخ بهره آمریکا و کاهش ارزش دلار، خریداران دلار را ناامید کرده است. اما حرکات قیمتی دلار نشان می دهد که بازار به دیدگاه های فدرال رزرو خوش بین نیست. بر اساس قیمت گذاری وجوه آتی فدرال رزرو، بازار انتظار دارد که در سال ۲۰۱۸ نرخ بهره آمریکا دو بار افزایش یابد، در حالیکه فدرال رزرو به دنبال سه مرحله افزایش نرخ بهره است. در همین حال دلار آمریکا به دنبال رسیدن به کف دامنه نوسانی اخیر است و به احتمال زیاد فروشندگان، USDJPY را به ۱۱۲ خواهند رساند.

.

سقوط دلار آمریکا در برابر تمامی ارز های اصلی