گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

پنج شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸

امروز در اوایل معاملات اروپا هر دو ارز یورو و پوند با حمایت بازار مواجه شدند. گزارش‌های اقتصادی ناحیه یورو همچنان نشانگر بهبود رشد اقتصادی است. در همین حال ارزهای کالایی هم به بالاترین سطح در چند ماه اخیر رسیده‌اند، که درواقع واکنشی به افزایش قیمت کالاهای اساسی است. در ناحیه یورو، شاخص PMI ترکیبی ناحیه یورو به ۵۸٫۱ واحد رسید، که بهترین سطح در ۸۰ ماه اخیر است. رشد اقتصادی ناحیه یورو ادامه دارد و اخیراً شتاب گرفته است. این گزارش‌ها موجب شد تا EURUSD دوباره به ۱٫۲۰۵۰ دلار برسد. کاملاً مشخص است که سرمایه‌گذاران انتظار دارند که بانک مرکزی اروپا پیش از موعد قبلی برنامه QE را متوقف کند. تا زمانی که تفاوت نرخ بازدهی اوراق قرضه ناحیه یورو و آمریکا به نفع یورو باشد، EURUSD می‌تواند به رالی صعودی ادامه دهد و اوج قیمتی چند سال اخیر در ۱٫۲۱ را به چالش بکشد.
در انگلستان هم شاخص PMI بخش خدماتی منتشر شد که از پیش‌بینی ۵۴٫۱ واحدی اندکی بهتر بود و مقدار ۵۴٫۲ واحد را ثبت کرد. طبق گزارش Markit، “داده‌های اقتصادی ماه دسامبر نشان می‌دهند که رشد فعالیت‌های کسب‌وکار به‌طور گسترده‌ای در انگلستان بهبودیافته، اما شاخص موقعیت‌های شغلی جدیدی و اشتغال در پایان سال ۲۰۱۷ افت کرده‌اند. در همین حال، قیمت متوسط خدمات در انگلستان دوباره افزایش‌یافته که بیشتر به خاطر افزایش قوی هزینه‌ها بوده است. مشارکت‌کنندگان در این ارزیابی گفته‌اند که هزینه‌های عملیاتی سریع‌ترین رشد را در سه ماه گذشته داشته است. این یعنی هزینه حمل‌ونقل، حقوق کارمندان و قبض‌های انرژی در ماه دسامبر افزایش‌یافته‌اند.” پوند انگلستان در واکنش به این گزارش توانست به محدوده ۱٫۳۵۵۰ برسد و اگر تضعیف دلار آمریکا ادامه یابد، احتمالاً به ۱٫۳۶ دلار هم خواهد رسید.
امروز در معاملات آمریکای شمالی همه نگاه‌ها به گزارش ADP خواهد بود. انتظار می‌رود که دوباره شاخص تغییرات اشتغال بخش خصوصی و غیر کشاورزی آمریکا نشانگر رشد ۱۹۱ هزار واحدی باشد. رشد نزدیک به ۲۰۰ هزار واحد می‌تواند از دلار آمریکا حمایت کند و USDJPY را به ۱۱۳٫۰۰ برساند. شاخص ADP معمولاً برای پیش‌بینی شاخص NFP به کار می‌رود و به همین دلیل می‌تواند بر شکل‌گیری انتظارات بازار تأثیرگذار باشد. بااین‌حال اگر رشد ADP ضعیف باشد، دلار تضعیف خواهد شد و درنتیجه EURUSD می‌تواند به سمت ۱٫۲۱ دلار حرکت کند.

.

از ابتدای هفته دلار تنها در برابر فرانک سوئیس تقویت شده است