گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸

دلار آمریکا برای دومین روز متوالی به حرکات صعودی خود در برابر رقبا ادامه می دهد. هر چند که در این میان دلار در برابر ین ژاپن سقوط کرده است. اخباری از ژاپن منتشر شده، مبنی بر اینکه بانک مرکزی ژاپن برآورد های GDP را ارتقا خواهد داد و احتمالا برنامه خرید اوراق قرضه دولتی را هم کاهش خواهد داد. این مسئله موجب شد تا USDJPY به کف قیمتی ۱۱۲٫۵۰ سقوط کند. با این حال، افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا مانع از ادامه حرکات نزولی جفت ارز شده و به نظر می رسد که نرخ برابری در اطراف ۱۱۲٫۸۰ به تعادل رسیده است.
با توجه به عبور نرخ بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا از سطح ۲٫۵ درصدی، رالی دلار در معاملات اروپا هم ادامه یافت. به طوریکه EURUSD به سمت ۱٫۱۹ دلار نشانه رفته است. فروش گسترده در یورو در زمانی روی داده که شاخص های اقتصادی ناحیه یورو بهتر از انتظارات بازار بوده اند. تراز تجاری ناحیه یورو بیشتر از انظارات بوده و نرخ بیکاری هم به پایین ترین سطح نُه سال اخیر در ۸٫۷ درصد رسیده است.
با این حال، یورو طبق داده های بازار های آتی در وضعیت اشباع خرید قرار دارد. طبق گزارش های CME، خالص تعداد قرارداد های خرید یورو بیش از ۱۰۰ هزار واحد است، سطحی که در گذشته منجر به اصلاح نزولی جفت ارز EURUSD شده است. عمق اصلاح نزولی یورو به میزان رشد دلار آمریکا بستگی دارد و رشد دلار آمریکا هم تحت تاثیر نرخ بازدهی اوارق خزانه داری است. به همین دلیل بایستی به تغییرات انتظارات نرخ بهره ای بازار توجه کرد.
در حال حاضر تنها گزارشی که این هفته می تواند بر بازار تاثیر بگذارد، شاخص خرده فروشی آمریکاست. اگر مخارج مصرف کنندگان افزایش یافته باشد، رالی صعودی دلار می تواند ادامه یابد، اما اگر داده های اقتصادی روز جمعه ناامید کننده باشند، نرخ بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا به زیر ۲٫۵۰ درصد باز خواهد گشت و دلار هم سقوط خواهد کرد. در حال حاضر، خریداران دلار آمریکا تلاش خواهند کرد تا یورو را به زیر ۱٫۱۹ دلار بکشند و پوند هم به ۱٫۳۵ دلار برسد. اما از آنجایی که امروز تقویم اقتصادی آمریکا خالی است، شاید رالی صعودی دلار تضعیف شود، به خصوص اگر نرخ بازدهی اوراق خزانه داری نتواند سطوح فعلی را حفظ کند.

.

تنها دلار نیوزیلند و ین ژاپن در برابر دلار رشد کرده اند