گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴

با انتشار اخبار مثبت از مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی آلمان، EURUSD به بالاترین سطح قیمتی سه سال اخیر رسید. جفت ارز از سال ۲۰۱۷ میلادی رالی صعودی خوبی را شروع کرده است. در ابتدا یورو از جریانات تضعیف دلار آمریکا سود می‌برد، اما در ادامه خوش‌بینی سرمایه‌گذاران نسبت به‌احتمال بالای کاهش سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی اروپا موجب شد تا یورو با حمایت خوبی مواجه شود. اما دلیل اصلی رشد امروز یورو به خاطر توافق اولیه میان حزب SPD آلمان و حزب آنگلا مرکل بوده است. این توافق باعث می‌شود تا آنگلا مرکل همچنان به‌عنوان صدراعظم آلمان باقی بماند و درعین‌حال به دلیل داشتن اکثریت کرسی‌های پارلمان، دولت باثباتی را تشکیل دهد.
بااین‌حال می‌توان مسائل اقتصادی را هم در رالی یورو تأثیرگذار دانست. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که تفاوت نرخ بازدهی واقعی نسبی هم در رشد یورو تأثیرگذار بوده است. رشد ضعیف تورم و کاهش مخارج مصرف‌کنندگان آمریکا برای سرمایه‌گذاران نگران‌کننده است. درحالی‌که آلمان با صدراعظمی مرکلی وضعیت سیاسی باثباتی خواهد داشت، در مقابل ترامپ ثبات سیاسی را از دولت آمریکا گرفته است. به‌غیراز برنامه‌های نژادپرستانه و سیاست‌های مخالف تجارت آزاد ترامپ، برنامه کاهش مالیات‌های او هم می‌تواند به‌تنهایی موجب ناامیدی سرمایه‌گذاران شود. درواقع کاهش مالیات‌ها موجب افزایش مخارج مصرف‌کنندگان و رشد بیش از ۳ درصدی GDP خواهد شد. بااین‌حال اگر چنین اتفاقی روی ندهد، کاهش مالیات‌ها تنها موجب افزایش بیش‌ازحد کسری بودجه خواهد شد. به‌خصوص که در این میان فدرال رزرو آمریکا هم در حال خروج از برنامه QE یا خرید اوراق خزانه‌داری است. این مسئله می‌تواند موجب افزایش شدید نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری شود و درنتیجه رشد اقتصادی کاهش یابد، درحالی‌که نرخ بهره در سطوح بالاتری باقی خواهد ماند.
در گزارش‌های قبلی هم به عدم همبستگی نرخ بازدهی آمریکا و سقوط USDJPY اشاره‌شده بود. این جفت ارز امروز به ۱۱۱ برخورد کرد. این اتفاق تنها زمانی می‌افتد که بازار نسبت به دلار بی‌اعتماد شود. شاید برنامه‌های اقتصادی ترامپ نتیجه مثبتی بر اقتصاد آمریکا بگذارند، اما در حال حاضر بازار نسبت به این موضوع شک دارد.

.

از ابتدای هفته تنها دلار کانادا در برابر دلار آمریکا تضعیف شده است